ოპოზიციური პარტიები დღეს ორბელიანების სასახლეში პრეზიდენტის "ქართულ ქარტიას" მოაწერენ ხელს
პოლიტიკური პარტიები დღეს, 3 ივნისს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარდგენილ სამოქმედო გეგმავს, "ქართულ ქარტიას" მოაწერენ ხელს.
ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ პარტიები ხელმოსაწერად ორბელიანების სასახლეში მისვლას 11:00 საათიდან დაიწყებენ.
დოკუმენტს ხელს ოპოზიციური პარტიების უმეტესობა აწერს, თუმცა არსებული ინფორმაციით, ინიციატივას არ უერთდებიან "გირჩი" და "ლეიბორისტული პარტია", რაც შეეხება პარტიას "საქართველოსთვის", გუნდი საბოლოო გადაწყვეტილებას, სავარაუდოდ, დღეს, 12:00 საათზე გააჟღერებს.
"ქარტია მიმაჩნია ახლა ყველაზე მნიშვნელოვან, ერთიან სამოქმედო ხედვად და გზად საქართველოსთვის ევროკავშირის გზაზე. ამ დოკუმენტს სჭირდება არა მხოლოდ პოლიტიკური პარტიების, პოლიტიკოსების, არამედ პირველ რიგში სჭირდება ხალხის, საზოგადოების მხარდაჭერა და მე სწორედ ამის იმედი მაქვს. რადგან პრეზიდენტმა თავისი ინიციატივით ახლა ამ კრიზისიდან, ამ ურთულესი სიტუაციიდან გამოსავლის ხედვა, გეგმა და მომავლის რუკა შესთავაზა ყველას, ვისთვისაც მნიშვნელოვანია საქართველოს ევროპული იდეა", - თქვა "სამართლიანობისთვის" ლიდერმა ეკა ბესელიამ.
"ქართული ქარტია" პრეზიდენტმა საზოგადოებას 26 მაისს გააცნო. პრეზიდენტი პარტიებს სთავაზობს იმ საკითხებზე შეჯერებას, რომელთა შესრულება აუცილებელია ევროპული ინტეგრაციისთვის, შესაბამისად, ხელმომწერები იღებენ ვალდებულებას, რომ გადადგან კონკრეტული ნაბიჯები. ქარტია ითვალისწინებს, რომ პროდასავლურმა ოპოზიციურმა პარტიებმა მომავალ პარლამენტში იმუშაონ, რომ მასშტაბური რეფორმები გატარდეს, შემდეგ კი კვლავ არჩევნები დაინიშნოს.

В Администрации президента проходит церемония подписания «Грузинской хартии»
В Администрации президента, во дворце Орбелиани, проходит церемония подписания «Грузинской хартии» — документ подписывают проевропейские партии.
Документ уже подписан значительной частью оппозиционных партий, но есть партии, которые желают прояснить определенные вопросы, которые представлены в хартии, и не собираются подписывать Хартию на данном этапе.
Среди них — парламентская партия «Гирчи», один из лидеров которой Яго Хвичия заявил, что по поводу документа необходимы консультации с президентом.
Воздерживались от подписания партия «Гахария за Грузию» и «Лейбористская партия».
26 мая президент Саломе Зурабишвили заявила, что «Грузинская хартия» не требует согласия и не подразумевает какого-либо единого списка или каких-либо других форм необходимых объединений. Согласно уставу, процесс укомплектования правительства кадрами будет осуществляться по согласованию с президентом.
В Хартии говорится об «отмене законов, наносящих ущерб европейскому курсу страны», реформировании системы правосудия и восстановлении доверия, совершенствовании избирательной системы и создании новой политической реальности.