"საქართველოსთვის" პრეზიდენტის "ქართულ ქარტიას" არ მოაწერს ხელს
პარტია "საქართველოსთვის" იზიარებს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარდგენილი სამოქმედო გეგმის "ქართულ ქარტიის" სულისკვეთებას, თუმცა მას ხელს არ მოაწერს. ამის შესახებ ბრიფინგზე პარტიის წევრმა ბექა ლილუაშვილმა ისაუბრა.
"გვსურს, კიდევ ერთხელ, მხარდაჭერა გამოვუცხადოთ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს, რომელმაც ამ რთულ დროს ღირსეულად წარმოადგინა საქართველოს ინტერესები, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საერთაშორისო ასპარეზზე. პრეზიდენტთან კონსულტაციის შემდეგ საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ პარტია „გახარია საქართველოსთვის“ სრულად უერთდება პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული, „ქართული ქარტიით“ გათვალისწინებული რეფორმების ნაწილს და იღებს პოლიტიკურ ვალდებულებას ამ რეფორმების გატარების მხარდაჭერაზე.
რაც შეეხება ქარტიით გათვალისწინებული რიგგარეშე არჩევნების ჩატარების და, შესაბამისად, დროებითი მთავრობის ფორმირების საკითხს, მიგვაჩნია, რომ ამ საკითხზე მსჯელობა პოლიტიკურ და სამართლებრივ ჩიხამდე მიდის. რიგგარეშე არჩევნებზე საუბარი 26 ოქტომბრის არჩევნების, როგორც გადამწყვეტი არჩევნების, მნიშვნელობას აზიანებს. ჩვენი გუნდი ამ საკითხსა და შემოთავაზებული სახით მთავრობის ფორმირებაზე პასუხისმგებლობას ვერ აიღებს, ამიტომ ვერ მოაწერს წარმოდგენილ დოკუმენტს ხელს.
გვესმის ერთიანობის ფასი, მაგრამ ასეთი ერთიანობა უნდა ეფუძნებოდეს საერთო მიზანს. ასეთი მიზანი დღეს ყველა ჩვენგანისთვის, პირველ რიგში, არის არჩევნების თავისუფალ, სამართლიან და კონკურენტულ გარემოში ჩატარება.
ამიტომ, უპირველეს ამოცანად მიგვაჩნია გაერთიანება საქართველოს მოქალაქეების არჩევანის დასაცავად. არჩევნების დაცვის და ამ მიზნის ირგვლივ გაერთიანებაში, პრეზიდენტის როლი, როგორც ერთადერთი დარჩენილი დამოუკიდებელი კონსტიტუციური ინსტიტუტის, არის გადამწყვეტი. პრეზიდენტის როლი უნდა იყოს გამაერთიანებელი არა მხოლოდ პოლიტიკური ძალების, არამედ საზოგადოების, ახალგაზრდების, ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების, არჩევნების დაცვის მიზნის ირგვლივ. პრეზიდენტის ირგვლივ უნდა შეიქმნას ერთობა, რომელიც საზოგადოების ეროვნულ საპროტესტო ენერგიას გარდაქმნის კონკრეტულ სამოქმედო გეგმად საარჩევნო უბნებზე საქართველოს მოქალაქეების ხმების დასაცავად.
2024 წლის ოქტომბერში ჩატარებული თავისუფალი, სამართლიანი არჩევნები მშვიდობიანად დააბრუნებს საქართველოს დემოკრატიული, ევროპული განვითარების გზაზე," - განაცხადა ლილუაშვილმა.

Партия экс-премьера Гахария не подпишет «Грузинскую хартию»
В президентском дворце Орбелиани оппозиционные партии сегодня подписывают «Грузинскую хартию» – план действий, предложенный президентом Грузии Саломе Зурабишвили.
Документ предполагает создание временного правительства после парламентских выборов 26 октября; проведение комплексных реформ, в том числе отмену закона об «иноагентах»; проведение досрочных парламентских выборов «в свободных и справедливых условиях». Присоединение к Хартии не обязывает идти на выборы единым списком.
«Грузинскую хартию» поддержали почти все крупные оппозиционные партии. Документ уже подписали «Лело» (Мамука Хазарадзе), «Партия зеленых» (Гия Гачечиладзе), «За справедливость» (Эка Беселия»), «Дроа» (Элене Хоштария), «Гирчи – больше свободы» (Зураб Джапаридзе), «Европейские демократы» (Паата Давитая), «Закон и право» (Тако Чарквиани).
В партии экс-премьера Георгия Гахария выразили поддержку Саломе Зурабишвили, «которая достойно представляла интересы Грузии как внутри страны, так и на международной арене в это трудное время»; заявили, что поддерживают проведение реформ; но Хартию не подпишут из-за пункта о досрочных выборах.
«Что касается вопроса проведения предусмотренных Хартией внеочередных выборов и, соответственно, формирования временного правительства, то мы считаем, что дискуссия по этому вопросу заводит в политико-правовой тупик. Разговоры о внеочередных выборах подрывают значение выборов 26 октября как решающих. Наша команда не может взять на себя ответственность за этот вопрос и формирование правительства в предложенном виде, поэтому не может подписать представленный документ», – говорится в заявлении партии.
В партии считают, что вокруг президента «должно быть создано единство, которое преобразует национальную протестную энергию общества в конкретный план действий по защите голосов граждан Грузии на избирательных участках».
«Свободные и справедливые выборы в октябре 2024 года мирным путем вернут Грузию на путь демократического европейского развития», – указали в партии.
В правящей партии Грузии назвали документ «Хартией локальной войны». Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе публично назвал Зурабишвили «предателем». По его словам, президент лично «создает реестр иностранных агентов».