დუგინი "ოცნებას" კვლავ ეხიდება და რუსულ კანონს უქებს: "ფაქტობრივად ყოველ ქართულ სახლში უცხოეთის თითო აგენტი მაინც ზის!"
03/06/2024 11:09:29 პოლიტიკა
კრემლის ერთ-ერთ იდეოლოგად ცნობილი რუსი პროპაგანდისტი ალექსანდრე დუგინი საქართველოს ხელისუფლებას კიდევ ერთხელ ეხიდება, "უცოეთის გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ" რუსულ კანონს კვლავ აქებს და მისი "აუცილებლობის" დასტურად ის სიცრუე მოჰყავს, რომ "ფაქტობრივად ყოველ ქართულ სახლში უცხოეთის ერთი აგენტი მაინც ზის".
ამასთან, დუგინი სიტყვა-სიტყვით იმეორებს "ოცნების" იმ სადეზინფორმაციო ნარატივს, თითქოს ეს კანონი "არა რუსული, არამედ ამერიკულია, ამერიკულთან შედარებითაც - ბევრად რბილი" და იქვე კანონის ძალაში შესვლასთან დაკავშირებით "ძალადობრივ საპროტესტო აქციებს" აანონსებს.
ცნობისთვის: პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა კანონს პრეზიდენტის ნაცვლად დღეს მოაწერა ხელი. იგი უკვე გამოქვეყნდა საკანონმდებლო მაცნეში, რაც კანონის ძალაში შესვლას ნიშნავს.
"საქართველოში, რომლის მოსახლეობა 3 მლნ 700 ათასს შეადგენს, მოქმედებს 25 ათასი არასამთავრობო ორგანიზაცია, ანუ თითო ორგანიზაცია ყოველ 148 მოსახლეზე. შეიძლება, ითქვას, რომ თითოეული ქართველის ოჯახში ერთი აგენტი მაინც ზის და დანარჩენებს ასწავლის, როგორ უნდა იცხოვრონ დასავლური ყაიდით! ამასთან, ამოქმედებული კანონი მათ ამასაც კი არ უკრძალავს - მხოლოდ ავალდებულებს, თავი ასეთებად წარადგინონ და ცოტაოდენი გადასახადი გადაიხადონ! კანონის მოწინააღმდეგე პროდასავლელები მას "რუსულად" მოიხსენიებენ, მაგრამ რეალურად, ის ამერიკულის გაცილებით რბილი ვერსიაა და ამერიკულთან შედარებით, გამოიყურება, მხოლოდ როგორც ჯარიმა საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში მოწევისთვის! ასე, რომ ამ კანონის მოწინააღმდეგე პროდასავლელი რადიკალები მოქმედებენ დასავლური "დემოკრატიისთვის" ტიპური ორმაგი სტანდარტებით და სასანქციო ზომების სირბილის მიუხედავად, გეგმავენ, კვლავ გააგრძელონ საპროტესტო გამოსვლები დარბევებითურთ" - წერს დუგინი თავის ტელეგრამ-არხში.
შეგახსენებთ, რომ დუგინი საქართველოს ხელისუფლების გამოსარჩლებას მას შემდეგ შეუდგა, რაც რუსული კანონის საწინააღმდეგო საპროტესტო აქციები განსაკუთრებული სისასტიკით დაშალეს და მონაწილეების მასობრივი დაკავება დაიწყეს. დუგინის შეფასებით, ამით "საქართველო სუვერენულ დერჟავად იქცა", "დაიცვა ტრადიციული ფასეულობები" და "ახლა სწორ გზაზეა". ორიოდ დღის წინ კი მან "ქართული ცნების" დამფუძნებელი და საქართველოს ფაქტოვრივი მმართველი, ოლიგარქი ბიძინა ივანიშვილი რუსეთისა და ჩინეთის ლიდერებთან ერთ რიგში მოიხსენია და შეაფასა "ტრადიციების ბანაკის წევრად, რომელიც პოსტმოდერნის ბნელ ბანაკს ებრძვის".

Российский пропагандист Дугин: «Буквально в каждом грузинском доме сидит иноагент»
Российский пропагандист Александр Дугин, как и в партии власти «Грузинская мечта», заявляет, что закон об иноагентах, который в Грузии проевропейски настроенными гражданами воспринимается, как «российский», — на самом деле «американский».
Дугин пишет, что закон «О прозрачности иностранного влияния» принят и что «ожидаются массовые протесты с погромами».
«Закон, который оппозиция назвала «российским», на самом деле представляет собой мягкую версию американского закона «О регистрации иностранных агентов». В чём отличия:
— штраф за неисполнение закона:В США – $250 тысяч или уголовная ответственность до пяти лет тюрьмы;
В Грузии – $9,5 тысяч, уголовная ответственность не предусмотрена.
— кого касается:
В США – СМИ и любых юридических и физических лиц;
В Грузии – СМИ и некоммерческих юридических лиц.
— процент дохода из-за рубежа:
В США – любая сумма;
В Грузии – более 20% от общего дохода», — пишет он.
Пропагандист Кремля заявил, что все это — «двойные стандарты в лучших демократических традициях» и что на фоне американского, закон, принятый парламентом Грузии, выглядит «как штраф за курение в общественном месте».
Он отмечает, что в Грузии действует 25 тысяч НПО «при населении в 3 миллиона 700 тысяч человек или одна организация на 148 жителей». То есть, делает вывод российский пропагандист, «в каждом грузинском доме сидит иностранный агент и учит их жизни на новый западный манер».
«Причем, принятый закон не запрещает им этого делать а только лишь требует представиться как следует и заплатить немножко налогов», — так Дугин поддержал «Грузинскую мечту» в своем телеграм-канале.
Напомним, Александр Дугин ранее заявил, что Грузия стала «суверенной державой», отстояв «традиционные ценности». Кроме того, российский пропагандист упомянул основателя и почетного председателя «Грузинской мечты» Бидзину Иванишвили наряду с Владимиром Путиным, Си Цзиньпином, Виктором Орбаном и Робертом Фицо, назвав их представителями «лагеря Традиции», борющегося против «лагеря Постмодерна».
Нахваливать руководство Грузии Дугин стал после того, как партия власти «Грузинская мечта», инициируя законопроект «О прозрачности иностранного влияния», резко ответила на волну протеста со стороны противников аналога российскому закону об иноагентах. Тогда он отметил, что Грузия «на верном пути».