კობახიძე კვლავ ამტკიცებს, რომ სანქციების დაწესების შემთხვევაში რეპუტაცია ვაშინგტონს შეელხება
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე კვლავ ამტკიცებს, რომ სანქციების დაწესების შემთხვევაში რეპუტაცია ვაშინგტონს შეელხება.
როგორც კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა, სანქციებზე საუბარი არასერიოზულია:
„სანქციებზე საუბარი ჩვენთვის არასერიოზულია თუ ვინმე საუბრობს, ეს არის კონტრპროდუქტიული სწორედ იმ სუბიექტებისთვის, რომლებიც ამაზე საუბრობენ. ვინც არ უნდა გააკეთოს შესაბამისი განცხადება იქნება არასერიოზული და კონტრპროდუქტიული".
ამასთან, პრემიერი ტყუილს უწოდებს ინფორმაციას, რომლის თანახმად, „ქართული ოცნების“ წევრებს ელექტრონულ ფოსტაზე მისდით შეტყობინება სავიზო რეჟიმის დაწესების თაობაზე“:
"რაც შეეხება ელექტრონულ ფოსტას, ეს ჩვეულებრივი ტყუილია, როდესაც თემა არასერიოზულია, ასეთ თემას ვერ ჩავუღრმავდებით“.
მისივე თქმით, ქართველი მოსამართლეების დასანქცირებამ მხოლოდ აშშ–ის იმიჯი შელახა:
"თავის დროზე, გახსოვთ, რომ ე.წ. სავიზო შეზღუდვები დაწესდა ოთხ მოსამართლეზე. ეს იყო სამი მოქმედი და ერთი ყოფილი მოსამართლე და ესეც იყო აბსოლუტურად არასერიოზული ნაბიჯი. შესაბამისად, მას ჰქონდა ნული ეფექტი, რა თქმა უნდა, მხოლოდ კონტრპროდუქტიული იყო.[რეპუტაციულად] რა თქმა უნდა, ამერიკისთვის იყო დამაზიანებელი, ჩვენთვის არა, მხოლოდ ამერიკისთვის".

Премьер Грузии: разговор о санкциях США несерьезен
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что разговор о возможных санкциях со стороны США «несерьезен».
Ложью назвал он информацию о том, что члены «Грузинской мечты» получили по электронной почте уведомление об установлении для них визового режима. Об этом ранее сообщила представитель «Еврооптимистов» Хатия Деканоидзе.
«Для нас несерьезно, если кто-то говорит о санкциях, это контрпродуктивно для самих тех субъектов, которые говорят об этом. Кто бы ни сделал соответствующее заявление, оно будет легкомысленным и контрпродуктивным.
Что касается электронной почты, то это обычная ложь. Когда тема несерьезна, мы не можем углубляться в нее», — сказал Кобахидзе.
Напомним, на сайте Государственного департамента США в ночь на 24 мая 2024 года появилось сообщение о пересмотре Вашингтоном всех сфер сотрудничества с Грузией — в связи с преодолением вето на закон об иноагентах. В заявлении говорится и о введении визовых ограничений для бывших и действующих политиков, причастных к принятию закона об иноагентах и членов их семей. Санкции будут направлены и на силовиков, которые принимали участие в разгоне мирных акций протеста против закона об иноагентах в Тбилиси.
Отметим, спикер Шалва Папуашвили назвал заявления о санкциях со стороны Вашингтона «разговором с грузинским народом в российском стиле».