ესტონეთის პარლამენტი საქართველოს ოფიციალური პირების სანქცირების წინადადებით გამოდის
ესტონეთის პარლამენტმა მიიღო განცხადება, „საქართველოში დემოკრატიის კრიზისის შესახებ“, რომელშიც გმობს საქართველოს მთავრობისა და საპარლამენტო უმრავლესობის ქმედებებს "აგენტების კანონის" მიღებასა და ევროპული ღირებულებების მიტოვებასთან დაკავშირებით.
44 წევრის მიერ იყო წარდგენილ განცხადებას 57-მა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, ხოლო 13 წავიდა წინააღმდეგი.
განცხადებაში ხაზგასმულია მოქალაქეების პროტესტი, საქართველოს პარტნიორი ქვეყნების, ორგანიზაციების კრიტიკა, კანონის მავნე მხარეები და არის მოწოდება ამ სადავო კანონის გაუქმების თაობაზე. ასევე არის მოწოდება ოპონენტებზე ძალადობის შეწყვეტისა და ძალადობრივი ფაქტების გამოძიების თაობაზე.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ სანამ საქართველოს მთავრობა და პარლამენტი არ დაიწყებენ დემოკრატიული კრიზისის გადაწყვეტას კანონის უზენაესობისა და სამოქალაქო უფლებების დაცვის გზით, არ დაუბრუნდებიან ევროკავშირთან შეთანხმებულ რეფორმებისა და დემოკრატიზაციის პროგრამას და არ გააუქმებენ „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონს, პარლამენტარები მიიჩნევენ, რომ
• აუცილებელია, ესტონეთმა დაბლოკოს ყველა შემდგომი პროცესი, რომელიც უკავშირდება საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას, გაყინოს განვითარების თანამშრომლობა საქართველოს სახელმწიფო უწყებებთან და გამოყოფილი თანხები საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების მხარდასაჭერად გამოიყენოს.
• ესტონეთის პარლამენტი ასევე მიიჩნევს, რომ აუცილებელია, ევროკავშირის საბჭოს შესთავაზონ ბიძინა ივანიშვილის, საქართველოს მთავრობის წევრების, საქართველოს პარლამენტის ლიდერებისა და ხელმძღვანელობის, პარტია „ქართული ოცნების“ საპარლამენტო ჯგუფის წინააღმდეგ სანქციების დაწესება, მათ შორის ევროკავშირში შესვლის აკრძალვა. თუ ეს წინადადება არ იქნება მხარდაჭერილი, პარლამენტარებს სურთ, რომ ესტონეთმა დააწესოს რესპუბლიკის მთავრობის სანქციები, მათ შორის, ესტონეთში შესვლის აკრძალვა აღნიშნული პირების მიმართ.
• ესტონეთის პარლამენტს ასევე სურს, რომ ესტონეთმა შესთავაზოს ევროკავშირის საბჭოს სანქციების დაწესება საქართველოს ძალოვანი სტრუქტურებისა და სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების წინააღმდეგ, რომლებიც მონაწილეობდნენ საქართველოს მოქალაქეების მშვიდობიანი დემონსტრაციების ძალადობრივ ჩახშობაში, საქართველოს ოპოზიციისა და სამოქალაქო საზოგადოების რეპრესიებში. თუ ეს წინადადება არ იქნება მხარდაჭერილი, რიიგიკოგუს სურს, ესტონეთმა რესპუბლიკის მთავრობის სანქციები დააწესოს ამ პირების წინააღმდეგ.
• დეპუტატები საჭიროდ მიიჩნევენ, რომ ესტონეთმა მხარი დაუჭიროს ევროკავშირის საბჭოში საქართველოსა და ევროკავშირს შორის უვიზო რეჟიმის გაყინვას მანამ, სანამ არ გაუქმდება კანონი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“.
„რიიგიკოგუ გამოხატავს პატივისცემას მამაცი ქართველი ხალხის მიმართ, რომელიც მხარს უჭერს საქართველოს დემოკრატიულ და პროევროპულ მომავალს“, - ხაზგასმულია განცხადებაში.

Парламент Эстонии призывает ЕС к санкциям против Иванишвили и членов «Мечты»
Парламент Эстонии (Рийгикогу) пинял заявление, в котором выступил за введение санкций в отношении олигарха и почетного преседателя партии власти Бидзины Иванишвили и членов «Грузинской мечты» и заблокировать процесс вступления Грузии в Евросоюз в связи с принятием аналога российского закона об иноагентах — «О прозрачности иностранного влияния».
57 депутатов поддержали это заявление, 13 — проголосовали против.
Рийгикогу считает необходимым предложить Совету Евросоюза ввести санкции, в том числе запретить въезд в Европейский союз Бидзине Иванишвили, представителям правительства Грузии и «Грузинской мечты». Если это предложение не будет поддержано, парламент хочет, чтобы санкции в отношении этих людей ввела Эстония. Депутаты считают, что ограничительные меры должны быть распространены и на сотрудников правоохранительных органов Грузии.
Закон об иноагентах, принятый в Грузии, назвали «вдохновленным российским законом об иностранных агентах», который Путин использует для подавления гражданского общества, СМИ и политической оппозиции.
В заявлении говорится, что Европейский союз, Венецианская комиссия и гражданское общество Грузии считают закон несовместимым с Европейской конвенцией по правам человека и Международным пактом ООН о гражданских и политических правах, поскольку он нарушает принципы верховенства закона, законности и соразмерности, а также запрет дискриминации. Рийгикогу призывает парламент Грузии и правительство немедленно отменить этот закон.
Эстонский законодательный орган также призывает грузинское правительство прекратить насилие в отношении демонстрантов, активистов и политической оппозиции и провести расследования в отношении тех, кто был причастен к насилию.
«До тех пор, пока правительство и парламент Грузии не начнут разрешать демократический кризис с применением подхода, уважающего верховенство закона и гражданские права, не вернутся к реформам и демократизации, согласованным с ЕС, и не отменят закон «О прозрачности иностранного влияния», Рийгикогу считает необходимым, чтобы Эстония заблокировала дальнейшие процессы вступления Грузии в ЕС», — говорится в заявлении.
Кроме того, в проекте заявления депутаты считают, что следует ввести правительственные санкции, в том числе запретить въезд в Эстонию Бидзине Иванишвили, членам правительства Грузии, руководителям парламента, а также руководству «Грузинской мечты». Парламентарии призывают ввести санкции против силовиков, ответственных за насилие в отношении протестующих.
Эстонский парламент поддерживает замораживание безвизового режима с ЕС до тех пор, пока «российский закон» не будет отменен.
«Рийгикогу выражает свое уважение храброму грузинскому народу, который поддерживает демократическое и проевропейское будущее Грузии», — говорится в заявлении.