რუსეთმა "ქართული ლეგიონი" „ტერორისტულ ორგანიზაციად“ გამოაცხადა
უკრაინის მხარეს მებრძოლი "ქართული ლეგიონი" რუსეთში ტერორისტულ ორგანიზაციად გამოაცხადეს. ამის შესახებ კრემლის პროპაგანდისტული მედიარესურსი TASS რუსეთის ФСБ–ზე დაყრდნობით წერს.
„ФСБ-ს მიერ შეგროვებული მტკიცებულებების საფუძველზე, სამხრეთ რაიონულმა სამხედრო სასამართლომ გასამხედროებული ფორმირება „ქართული ლეგიონი“ ტერორისტულ ორგანიზაციად ცნო. ამ გადაწყვეტილების და ფედერალური კანონის "ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ" საფუძველზე, ფორმირება შეტანილი იქნა ორგანიზაციების ერთიან ფედერალურ სიაში,მისი საქმიანობა აკრძალულია. რუსეთის ტერიტორიაზე“, - აცხადებენ რუსეთის სპეცსამსახურში.
მანამდე "ქართული ლეგიონის" ლიდერმა მამუკა მამულაშვილმა განაცხადა, რომ მის მოწამვლას ცდილობდნენ. მამულაშვილი, უკრაინაში მებრძოლი სხვა არაერთი ქართველის მსგავსად, რუსეთში იძებნება.
"ქართული ლეგიონი" არის მოხალისეთა შეიარაღებული ფორმირება, რომელიც იბრძვის უკრაინის არმიის მხარეზე. იგი ძირითადად შედგება ყოფილი ქართველი სამხედრო პერსონალისგან, რომლებსაც აქვთ საბრძოლო გამოცდილება.

Россия признала «Грузинский легион» «террористической организацией»
«Грузинский национальный легион» в России признали террористической организацией. Об этом пишет ТАСС со ссылкой на Центр общественных связей ФСБ России.
«На основании собранных ФСБ доказательств Южный окружной военный суд признал военизированное формирование «Грузинский национальный легион» террористической организацией. В соответствии с указанным решением и федеральным законом «О противодействии терроризму» формирование внесено в Единый федеральный список организаций, в том числе иностранных и международных, признанных в соответствии с законодательством РФ террористическими, его деятельность запрещена на территории России», – сообщили в ФСБ.
Ранее лидер «Грузинского легиона» Мамука Мамулашвили сообщил, что его пытались отравить. Мамулашвили объявлен в розыск в России.
«Грузинский легион» — добровольческое вооруженное формирование, воюющее на стороне украинской армии. Он состоит преимущественно из бывших грузинских военных, имеющих опыт участия в вооруженных конфликтах.