ჯონ ჰერბსტი:„ანაკლიასთან დაკავშირებით მთავრობის გადაწყვეტილება საქართველოში კონტრაქტების ხელშეუხებლობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს“
13/01/2020 17:16:55 კომენტარი
უკრაინაში აშშ-ის ყოფილი ელჩი, ანალიტიკური საბჭოს ევრაზიული ცენტრის დირექტორი ჯონ ჰერბსტი მიიჩნევს, რომ ანაკლიის ღრმაწყლოვან პორტთან დაკავშირებით „მთავრობის გადაწყვეტილება საქართველოში კონტრაქტების ხელშეუხებლობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს“.
ამის შესახებ მან „აქცენტთან“ საუბრისას განაცხადა.
„რა თქმა უნდა, მთავრობის გადაწყვეტილება ამ პროექტის განხორციელებას გააჭიანურებს. გარდა ამისა, ეს ნაბიჯი საქართველოში კონტრაქტების ხელშეუხებლობას კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენებს. ეს კი სერიოზული პრობლემაა, რადგან უცხოური კაპიტალის მოსაზიდად, საქართველოს კანონის უზენაესობის მკაცრად დამცველის რეპუტაცია სჭირდება. ეს გადაწყვეტილება კი ამ რეპუტაციას ხელს არ უწყობს“, – განუცხადა „აქცენტს“ ჰერბსტმა.
მისივე თქმით, მთავრობის გადაწყვეტილების მიზეზი ნათელი არ არის.
„რატომ მიიღო მთავრობამ ეს გადაწყვეტილება, ნათელი არ არის. არც ერთი სანდო ფაქტი არ ყოფილა წარმოდგენილი იმის თაობაზე, რომ თავდაპირველ ტენდერთან დაკავშირებით სტანდარტები დაცული არ იყო. ამ მნიშვნელოვანი პროექტისთვის ინვესტორები ნაპოვნი იყო და იგი განხორციელების პროცესში იყო“, - დასძინა ჰერბსტმა.
ცნობისთვის: საქართველოს მთავრობამ „ანაკლიის განვითარების კონსორციუმთან" 2016 წელს გაფორმებული საინვესტიციო ხელშეკრულება გაწყვიტა. მთავრობა მიზეზად ასახელებს კონსორციუმის მიერ ვალდებულებების შეუსრულებლობას. თავად კონსორციუმი კი საარბიტრაჟო დავისთვის ემზადება.

Herbst - ‘the Georgian government’s decision on the Anaklia project will call into question the sanctity of contracts in Georgia’
13/01/2020 17:16:55 Comment
Former US Ambassador to Ukraine, director of the Atlantic Council's Eurasia Center John E. Herbst said that the Georgian government’s decision on the Anaklia project will call into question the sanctity of contracts in Georgia.
“This decision will obviously delay the completion of this project. It will also call into question the sanctity of contracts in Georgia. That is the serious problem because to attract foreign capital, Georgia needs a reputation as a strong rule of law society. This decision does not contribute to that reputation,” Herbst told the Accent.
As he said, it is not clear why the government of Georgia made this decision.
“No credible evidence has been presented suggesting that there were improprieties with the original tender. Investors have been found for this important project and it was in the process of being implemented,” he added.