TI: "აწარმოე საქართველოში" დაფინანსებული კომპანიების სიას მალავს
"საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს" ცნობით, სსიპ "აწარმოე საქართველო" დაფინანსებული კომპანიების სიას მალავს.
ორგანიზაცია იტყობინება, რომ მიმდინარე წელს ორჯერ გამოითხოვეს საჯარო ინფორმაცია "აწარმოე საქართველოდან" 2021-2023 წლებში დაფინანსებული საწარმოების შესახებ, მაგრამ საჭირო ინფორმაცია ვერ მიიღეს.
ორგანიზაცია განმარტავს, რომ "კორუფციული რისკების მონიტორინგისთვის, მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, რომელი საწარმოები დაფინანსდა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან".
"საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" მიერ გაგზავნილ პირველ წერილზე, სადაც დაფინანსებული საწარმოების ჩამონათვალს და გაცემულ თანხას ვითხოვდით, პასუხად კომპანიების ჯამური რაოდენობები და ჯამური თანხები მივიღეთ. ეს ინფორმაცია ისედაც ხელმისაწვდომია სახელმწიფო ბიუჯეტის ღია წყაროებიდან. მეორე წერილი, ანალოგიური მოთხოვნით, მიმდინარე წლის 23 აპრილს მივწერეთ, რომელზეც პასუხი დღემდე არ მიგვიღია", - ამბობს ორგანიზაცია.
ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ 2021 წლამდე "აწარმოე საქართველოს" დაფინანსებული საწარმოების სია მათთვის, ხელმისაწვდომი იყო და რომ ინფორმაციის გაცემა 2021 წლიდან შეწყდა.
სახელმწიფო ბიუჯეტში მოცემული ინფორმაციის თანახმად, 2021-2023 წლებში მეწარმეობის განვითარების პროგრამიდან, რომელსაც სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ ახორციელებს, 625 მლნ ლარი დაიხარჯა. უცნობია ეს თანხა ვინ მიიღო. 2024 წელს მეწარმეობის განვითარებაზე 300 მლნ ლარია გამოყოფილი,– დასძენს ორგანიზაცია.

TI: правительственная программа «Производи в Грузии» скрывает список финансируемых компаний
Правительственная программа «Производи в Грузии» скрывает список финансируемых компаний, сообщают в Transparency International – Georgia (TI).
В частности, по данным TI, в 2024 году у «Производи в Грузии» дважды запрашивалась публичная информация о предприятиях, профинансированных в 2021-2023 годах, но необходимая информация не была получена.
TI поясняет, что для мониторинга коррупционных рисков важно знать, какие предприятия финансировались из государственного бюджета.
По данным организации, в ответ на первое отправленное ими письмо, они получили информацию об общем количестве компаний и общих суммах. Эта информация уже имеется в открытых источниках государственного бюджета.
В TI говорят, что второе письмо с аналогичным запросом они отправили 23 апреля этого года, но ответа не получили до сих пор.
«Согласно информации, представленной в госбюджете, из программы развития предпринимательства на 2021-2023 годы, которую реализует госпредприятие в Грузии, потрачено 625 миллионов лари. Кто получил эту сумму, неизвестно. В 2024 году израсходовано 300 миллионов лари, выделенных на развитие предпринимательства», — сказали в TI.