დაღესტანში მომხდარ ტერაქტებს, სულ მცირე, 17 ადამიანი ემსხვერპლა
დაღესტანში, დერბერტსა და მახაჩყალაში მდებარე მართლმადიდებულ ეკლესიაზე, სინაგოგასა და საგზაო პოლიციის განყოფილებაზე მომხდარ ტერაქტებს, სულ მცირე, 17 ადამიანი ემსხვერპლა. დაღუპულებს შორის 15 პოლიციელია
კვირას დაახლოებით 23:00 საათზე რუსეთის ეროვნულმა ანტიტერორისტულმა კომიტეტმა გამოაცხადა, რომ დერბენტში სპეცოპერაციის აქტიური ეტაპი დასრულდა.
დაღესტნის ხელმძღვანელობის ინფორმაციით, პოლიციელების გარდა, დაღუპულია, სულ მცირე, ორი სამოქალაქო პირი. ამჟამად დღუპულთა შესახებ დაზუსტებული ცნობები ჯერ ისევ არ არის
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა საქმე ტერაქტის მუხლით აღძრა.
24-26 ივნისს დაღესტანში გლოვის დღეებია.
23 ივნისს დაღესტანში დააკავეს სერგოკალინის რაიონის ხელმძღვანელი და პარტია „ედინაია როსიის“ ადგილობრივი ორგანიზაციის მდივანი მაგომედ ომაროვი და გაჩხრიკეს მისი სახლი. სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო ტასსის ცნობით, ომაროვის ორმა ვაჟმა, ისევე როგორც მისმა ძმისშვილმა, მონაწილეობა მიიღეს სინაგოგასა და პოლიციელებზე კვირას მომხდარ თავდასხმაში. „ინტერფაქსი“ სამართალდამცავ ორგანოებში ანონიმურ წყაროებზე დაყრდნობით იუწყება, რომ თავდამსხმელები მოკლეს და ისინი უკვე ამოცნობილი არიან.
23 ივნისს დერბენტში უცნობმა პირებმა ავტომატური იარაღით ცეცხლი გაუხსნეს სინაგოგასა და მართლმადიდებელ ეკლესიას. პარალელურად, უცნობი პირები მახაჩყალაში თავს დაესხნენ საგზაო პოლიციის განყოფილებას.

В Дагестане в результате нападений погибли 15 полицейских
В Дагестане – после нападений на синагогу, церкви и сотрудников правоохранительных органов – погибли около 20 человек, 15 из них полицейские. Среди погибших протоиерей Николай Котельников — настоятель храма Покрова Пресвятой Богородицы в Дербенте. Об этом заявил глава республики Сергей Меликов. МВД Дагестана сообщило о 16 пострадавших: 13 полицейских и трёх гражданских, они госпитализированы.
Активная фаза объявленной накануне контртеррористической операции в Махачкале и Дербенте завершена, убиты шестеро нападавших, сообщил глава Дагестана. Следственный комитет возбудил уголовное дело о теракте.
Вечером 23 июня в Дербенте неизвестные обстреляли из автоматического оружия синагогу и церковь. После нападения в синагоге возник пожар. В то же время в Махачкале неизвестные напали на пост ДПС. Ещё одна перестрелка произошла спустя несколько часов в селе Сергокала, которое находится неподалеку от Дербента.
По информации государственного информационного агентства ТАСС, среди нападавших были двое сыновей главы Сергокалинского района Дагестана Магомеда Омарова - Осман и Адиль. «Интерфакс» писал, что вместе в нападении также участвовал племянник чиновника. Источник агентства сообщил, что все трое были убиты. Магомед Омаров задержан, его допрашивают сотрудники ФСБ.