მედია აშშ–ის მიერ სანქცირებულ ქართველ მაღალჩინოსნებზე წერს
კერძოდ, გამოცემა "ნეტგაზეთის" ინფორმაციით, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა სავიზო სანქცია დაუწესა "ქართული ოცნების" დეპუტატსა და პოლიტსაბჭოს წევრ დიტო სამხარაძეს.
გარდა ამისა, "მთავარი არხის" ცნობით, აშშ-ის მიერ სანქცირებულთა სიაშია "ქართული ოცნების" დეპუტატი, პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ანრი ოხანაშვილი.
ხოლო "TV პირველის" ინფორმაციით, აშშ-ის სანქციები შეეხო განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელ ზვიად ხარაზიშვილს, იგივე "ხარებას" და მის ოჯახს.
18 ივნისს საქართველოში აშშ-ს ელჩმა რობინ დანიგანმა თქვა, რომ ადამიანებს, რომლებსაც ვიზა აქვთ, ეცნობათ, რომ მათი ვიზა ვალიდური აღარ არის, ხოლო მათ , ვისაც ვიზა არ აქვთ, მას ვეღარ მიიღებენ.
"აგენტების კანონის" მიღების შემდეგ აშშ-მა დემოკრატიისთვის ძირის გამოთხრისთვის 6 ივნისს სანქცების პირველი პაკეტი გამოაცხადა და სავიზო შეზღუდვები დაუწესა 30–მდე პირს, მათ შორის, "ქართული ოცნების" წევრებს, დეპუტატებს, დეზინფორმაციის გამავრცელებლებს, სამართალდამცველებსა და მათი ოჯახის წევრებს.

США аннулировали визу главы грузинского спецназа Звиада Харазишвили — СМИ
Визовые санкции США коснулись главы грузинского спецназа Звиада Харазишвили, по кличке «Хареба», сообщает ТВ Pirveli.
Санкции также затронули членов его семьи. По данным телекомпании, он имел действующую американскую визу и получил уведомление об ее аннулировании.
Кроме того, телеканал, со ссылкой на источник в США утверждает, что под санкции попал лидер парламентского большинства Мамука Мдинарадзе. У него нет визы, но отныне он её не сможет получить.
Под санкции также попал член политсовета «Грузинской мечты» и депутат Дмитрий (Дито) Самхарадзе.
Ранее телеканал Mtavari сообщал, что возможности на поездки в США лишен Анри Оханашвили, глава юридического комитета парламента.
*Госдеп США в начале июня о объявил о первом пакете санкций для лиц, ответственных за откат демократии в Грузии. Пресс-спикер Мэтью Миллер на брифинге заявил, что визовые санкции коснутся членов «Грузинской мечты» и членов их семей, депутатов парламента, сотрудников правоохранительных органов.