23 არასამთავრობო ორგანიზაცია: მთავრობის კურსი ევროკავშირში გაწევრების პროცესის შეჩერებას იწვევს
23 არასამთავრობო ორგანიზაცია აცხადებს, რომ მთავრობის კურსი ევროკავშირში გაწევრების პროცესის შეჩერებას იწვევს.
"2024 წლის 27 ივნისს გამართულმა ევროპულმა საბჭომ, რომელიც ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნის ლიდერს აერთიანებს, საქართველოში ბოლო პერიოდში განვითარებულ მოვლენებსა და დემოკრატიულ რეგრესზე სერიოზული წუხილი გამოხატა. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ლიდერების შეფასებით, რუსული კანონის მიღება გასულ წელს ევროკომისიის მიერ საქართველოსთვის მიცემული 9 ნაბიჯის შესრულების პროცესში ცალსახა უკუსვლაა. 9 ნაბიჯის შესრულება ევროპული ღირებულებებისადმი ერთგულებასთან ერთად, ევროპულ კავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების დაწყების წინაპირობას წარმოადგენს.ევროპულმა საბჭომ საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა, სიცხადე შეიტანოს თავის განზრახვებში აღებული კურსის შეცვლის გზით, რაკი ეს საფრთხის წინაშე აყენებს საქართველოს ევროკავშირისკენ მიმავალ გზას და „გაწევრიანების პროცესის დე ფაქტო შეჩერებას გამოიწვევს". ამასთან, ევროპულმა საბჭომ ხელისუფლებას მოუწოდა, 2024 წლის შემოდგომაზე უზრუნველყოს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარება და დაასრულოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, პოლიტიკური ლიდერების, სამოქალაქო აქტივისტებისა და ჟურნალისტების მიმართ წარმოებული ფიზიკური თავდასხმები, დაშინებები და მუქარა.
ევროკომისია შემოდგომაზე წარმოადგენს გაფართოების მორიგ ანგარიშს, რომელშიც სხვა საკითხებთან ერთად შეფასებული იქნება საქართველოს მიერ ევროკომისიის მხრიდან განსაზღვრული 9 ნაბიჯის შესრულება.
საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის გაყინვის საფრთხე რეალურია, რასაც ასევე ადასტურებს ევროკავშირისა და მისი წევრი-სახელმწიფოების მაღალი თანამდებობის პირთა მიერ გაკეთებული განცხადებები. აღნიშნულის შემთხვევაში, ევროპული კავშირის ამ გადაწყვეტილებაზე პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება საქართველოს ხელისუფლებას.
ზემოხსენებულიდან გამომდინარე, გვსურს კიდევ ერთხელ მოვუწოდოთ ხელისუფლებას:
• გაიწვიოს რუსული კანონი და სხვა საკანონმდებლო ინიციატივები, რომლებიც ეწინააღმდეგება ევროკავშირის ფუნდამენტურ პრინციპებს და ღირებულებებს;
• არ აღუდგეს წინ საქართველოს მოქალაქეების უდიდესი უმრავლესობის ნებას, გახდეს ევროპული ოჯახის წევრი, და გაუფრთხილდეს ევროინტეგრაციის გზაზე მიღწეულ თითოეულ მონაპოვარს;
• შეასრულოს ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 ნაბიჯი", - ნათქვამია ორგანიზაციების ერთობლივ განცხადებაში.

НПО: курс правительства приостанавливает процесс вступления Грузии в ЕС
23 НПО отреагировали на последние события в Грузии и обеспокоенность Совета Европы по поводу регресса демократии совместным заявлением, отметив, что курс правительства ведет к приостановке процесса вступления в ЕС.
Организации считают, что угроза замораживания процесса вступления Грузии в Евросоюз реальна, и в случае этого ответственность за данное решение ЕС полностью лежит на властях Грузии.
«Совет Европы 2024 года, состоявшийся 27 июня и объединяющий лидеров 27 стран-членов ЕС, выразил серьезную обеспокоенность недавними событиями и регрессом демократии в Грузии. По мнению лидеров государств-членов ЕС, принятие российского закона («О прозрачности иностранного влияния», аналог российского закона об иноагентах — ред.) является однозначным откатом на пути реализации 9 шагов, данных Грузии Еврокомиссией в прошлом году. Реализация 9 шагов, наряду с приверженностью европейским ценностям, является предварительным условием для начала переговоров о вступлении в Европейский союз.
Совет Европы призвал правительство Грузии внести ясность в свои намерения, изменив свой курс, поскольку это угрожает вступлению Грузии в ЕС и «приведет к фактической приостановке процесса вступления».
Кроме того, Совет Европы призвал власти обеспечить свободные и справедливые выборы осенью 2024 года и прекратить физические нападения, запугивания и угрозы в отношении представителей гражданского общества, политических лидеров, гражданских активистов и журналистов.
Осенью Европейская комиссия представит следующий отчет о расширении, в котором, среди прочего, будет дана оценка реализации Грузией 9 шагов, определенных Еврокомиссией.
Угроза замораживания процесса вступления Грузии в ЕС реальна, что также подтверждается заявлениями высокопоставленных должностных лиц ЕС и его государств-членов. В данном случае правительство Грузии несет полную ответственность за это решение Европейского Союза», — говорится в заявлении.
НПО призывают власти:
отозвать закон об иноагентах и другие законодательные инициативы, противоречащие основополагающим принципам и ценностям Европейского Союза;не противиться желанию подавляющего большинства граждан Грузии стать членом европейской семьи и заботиться о каждом достижении, достигнутом на пути европейской интеграции;выполнить 9 шагов, определенных Европейской комиссией.