თბილისსა და ერევანს აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე უზრა ზეია ეწვევა
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ცნობით, 9-17 ივლისს შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის მოადგილე სამოქალაქო უსაფრთხოების, დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების საკითხებში უზრა ზეია თბილისსა და ერევანს ეწვევა, რათა "განიხილოს დემოკრატიული მმართველობა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა; მედიის თავისუფლება და გამოხატვის თავისუფლება და მარგინალიზებული და დაუცველი ჯგუფების ჩართულობის საკითხი".
"საქართველოში უზრა ზეია შეხვედრებს გამართავს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიისა და პარლამენტის წარმომადგენლებთან, რათა ხაზი გაუსვას აშშ-ის სერიოზულ შეშფოთებას „უცხოური გავლენის კანონთან” და სხვა არალიბერალურ კანონმდებლობასთან და საქართველოს მთავრობის მავნე რიტორიკასთან დაკავშირებით, რომელმაც საქართველოს ევროატლანტიკური ტრაექტორია რისკის ქვეშ დააყენა. იგი ცხადყოფს, რომ მთავრობის არადემოკრატიულმა ქცევამ და შეერთებული შტატების შესახებ დეზინფორმაციამ დააზიანა ჩვენი ხანგრძლივი ურთიერთობა. იგი ხაზგასმით აღნიშნავს, აშშ-ის მტკიცე მხარდაჭერას საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისა და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართ ქართველი ხალხის ერთგულებისადმი.
გარდა ამისა, იგი კიდევ ერთხელ გაუსვამს ხაზს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისა და ენერგიული სამოქალაქო საზოგადოების, ფუნდამენტური თავისუფლებების პატივისცემის და ყველა ქართველის ადამიანის უფლებების დაცვის მნიშვნელობას. ამასთან, იგი ეწვევა საზოგადოებრივ ორგანიზაციას, რომელიც დაარსებულია რუსეთის მიერ საქართველოს მუდმივი ოკუპაციის შედეგად დევნილი ქალების მიერ.
სომხეთში, იგი შეხვდება მთავრობის მაღალჩინოსნებსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს და ისაუბრებს აშშ–სომხეთის პარტნიორობის განმტკიცებისა და სომხეთის დემოკრატიული მიღწევების წინსვლის შესახებ კანონის უზენაესობის, ანტიკორუფციული და სასამართლო რეფორმების მიმართულებით", – ნათქვამია სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

US Under Secretary of State to arrive in Georgia
US Under Secretary of State Uzra Zeya will visit Georgia and Armenia, the US Department of State reports.
“Under Secretary of State for Civilian Security, Democracy, and Human Rights Uzra Zeya will travel to Tbilisi, Georgia, and Yerevan, Armenia from July 9-17, 2024, to engage on democratic governance and anti-corruption; media freedom and freedom of expression; and inclusion of marginalized and vulnerable groups.
In Georgia, Under Secretary Zeya will engage representatives of the government, civil society, media, and parliament to underscore the U.S.’s grave concerns over the ‘foreign influence’ law and other illiberal legislation and the harmful rhetoric of the Georgian government, which has placed Georgia’s Euro-Atlantic trajectory at risk.
She will make clear that the government’s undemocratic behavior and disinformation about the United States has damaged our long-standing relationship. Under Secretary Zeya will also emphasize unwavering U.S. support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity, the Georgian people’s commitment to Euro-Atlantic integration, and assistance to Georgia over 32 years of partnership.
Additionally, she will reiterate the importance of free and fair elections and a vibrant civil society, raise respect for fundamental freedoms, protections for members of marginalized groups, and the human rights of all Georgians. Under Secretary Zeya will also visit a community organization, founded and led by women displaced by Russia’s continued occupation of Georgia”, reads the information.