CNN: ტრამპის მკვლელობას ირანის ხელისუფლება გეგმავდა
აშშ-ის ხელისუფლებას მიღებული ჰქონდა სადაზვერვო მონაცემები ირანის მიერ ექს-პრეზიდენტ დონალდ ტრამპზე თავდასხმის მზადების თაობაზე, რის გამოც ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში მის ირგვლივ უსაფრთხოების ზომები საგრძნობლად იყო გაძლიერებული, - იუწყება CNN რამდენიმე ინფორმირებულ წყაროზე დაყრდნობით.
როგორც CNN-ს აშშ-ის ეროვნული უშიშროების სამსახურის მაღალი რანგის წარმომადგენელმა უამბო, როგორც საიდულო სამსახური, ისე თავად ტრამპის შტაბი ჯერ კიდევ შაბათის მიტინგამდე იყვნენ ინფორმირებულები მოსალოდნელი საფრთხის შესახებ და ტრამპს ღია სივრცეში ღონისძიებებში მონაწილეობას არ ურჩევდნენ.
ამასთან, CNN-ის წყაროების ცნობით, იგეგმებოდა ასევე თავდასხმა ყოფილ სახელმწიფო მდივან მაიკ პომპეოზე და რიგ სხვა ექს-ჩინოსნებზეც.
"ირანის ხელისუფლებას არაერთხელ განუცხადებია განზრახვა, შური ეძია 2020 წლის იანვარში ამერიკელი სამხედროების სპეოპერაციის შედეგად ისლამური რევოლუციის მცველთა კორპუსის მეთაურ ქასემ სულეიმანის ლიკვიდაციის გამო. 2022 წლის აგვისტოში აშშ-ის იუსტიციის სამინისტრომ ირანულ მხარეს კონკრეტული ბრალდებებიც წაუყენა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში ტრამპის მრჩევლის - ჯონ ბოლტონის მკვლელობის მცდელობის ორგანიზებასთან დაკავშირებით. ბოლო პერიოდში კი სადაზვერვო მონაცემები საფრთხის მნიშვნელოვან ზრდაზე მიუთითებდა" - იუწყება CNN.
"დონალდ ტრამპზე თავდასხმის ინციდენტის გამოძიება აქტიურად გრძელდება. ჯერჯერობით არაა გამოკვეთილი მსროლელის - 20 წლის თომას მეთიუ კრკუსის კავშირი თანამზრახველთან ან თანამზრახველთა ჯგუფთან - არც ადგილობრივთან, არც უცხოურთან", — განაცხადა თეთრი სახლის ეროვნული უშიშროების საბჭოს წარმომადგენელმა ედრიენ უოთსონმა.
ცნობისთვის: დონალდ ტრამპს 13 ივლისს პენსილვანიაში, წინასაარჩევნო მიტინგზე დაესხნენ თავს. კრკუსის მიერ AR ტიპის იარაღიდან ნასროლმა ტყვიამ მას ყური დაუზიანა. თავად კრკუსი ადგილზე იქნა ლიკვიდირებული.
ირკვევა, რომ მსროლელს იარაღი მამამ აჩუქა.
კრკუსი რესპუბიკელად იყო რეგისტრირებული, თუმცა დემოკრატიულ პარტიასთან დაკავშირებულ პოლიტიკური მოქმედების კომიტეტში შეწირულობის სახით $15 ჰქონდა შეტანილი.

CNN: Власти Ирана планировали убийство Трампа
Власти США получили разведданные от информированного источника о заговоре Ирана с целью покушения на экс-президента Дональда Трампа, это привело к усилению безопасности вокруг бывшего главы государства в последние несколько недель, сообщили CNN несколько осведомленных источников.
По их данным, нет никаких признаков связи Томаса Мэтью Кркуса, стрелявшего в Трампа в минувшее субботу, с этим заговором.
«Расследование субботнего покушения на бывшего президента Трампа активно и продолжается. На данный момент правоохранительные органы сообщили, что их расследование не выявило связей между стрелком и каким-либо сообщником или сообщниками, иностранным или американским», — сообщила представитель Совета национальной безопасности Белого дома Эдриен Уотсон.
Представитель национальной безопасности США рассказал CNN, что Секретная служба и предвыборный штаб Трампа были проинформированы об угрозе еще до субботнего митинга. А сама служба предостерегала предвыборный штаб Трампа от проведения митингов на открытом воздухе.
CNN отмечает, что власти Ирана неоднократно заявляли о желании отомстить за убийство американскими военными Касема Сулеймани, командира Корпуса стражей исламской революции, в январе 2020 года. В августе 2022 года американский Минюст выдвинул обвинение в попытке организации убийства экс-советника Трампа по национальной безопасности Джона Болтона. По данным прокуратуры США, заговор против Болтона был «вероятно местью» за убийство Сулеймани.
По словам источника в правоохранительных органах, знакомого с ходом расследования, бывший госсекретарь Майк Помпео также был объектом иранского заговора. По словам информированных источников, сотрудники правоохранительных органов были обеспокоены постоянной угрозой того, что Иран планирует устранить бывших чиновников Трампа и самого экс-президента. Однако недавние разведданные свидетельствуют о значительном росте угрозы.
45-й президент США Дональд Трамп 13 июля пережил покушение во время предвыборного митинга в штате Пенсильвания. В него стрелял 20-летний Томас Мэтью Кркус. Пуля задела ухо бывшего президента. Стрелка ликвидировали сотрудники Секретной службы. По данным ФБР, нападавший действовал один, а винтовку типа AR, из которой он вел огонь, ему купил отец. Крукс был зарегистрирован как республиканец, при этом он пожертвовал $15 в комитет политического действия, связанного с Демократической партией.