CRRC-საქართველო: გამოკითხულთა 69% ფიქრობს, რომ რუსეთი საქართველოს მთავარი მტერია
კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრმა (CRRC-საქართველომ) გამოაქვეყნა კვლევა "კავკასიის ბარომერტი" 2024, რომლის მიხედვით, საქართველოს მოქალაქეების 69% ქვეყნის მთავარ მტრად რუსეთს მიიჩნევს. მისი ცნობით, ეს მონაცემი ყოველწლიურად იზრდება.
კვლევისას გამოკითხულთა მხოლოდ 4%-მა დაასახელა შეერთებული შტატები საქართველოს მთავარ მტრად, გამოკითხულთა 2%-მა - თურქეთი, 1%-მა სომხეთი.
რაც შეეხება ქვეყნის მთავარ მეგობარს, კვლევის მიხედვით, გამოკითხულთა 24% ამბობს, რომ საქართველოს მთავარი მეგობარი ქვეყანან ამერიკის შეერთებული შტატებია, 8%-ის აზრით – აზერბაიჯანი, 7% პასუხობს, რომ უკრაინაა, 4-4% მიიჩნევს, რომ თურქეთი და გერმანიაა.
2% ამბობს, რომ საქართველოს მთავარი მეგობარი რუსეთია, იგივე პროცენტული მაჩვენებლები აქვთ სომხეთსა და საფრანგეთს. გამოკითხულთა 1-1% ამბობს, რომ საქართველოს მთავარი მეგობარი ჩინეთი და ისრაელია.
გამოკითხულთა 26% ამბობს, რომ საქართველოს მეგობარი არც ერთი ქვეყანა არაა.
2024 წლის "კავკასიის ბარომეტრი" საქართველოში ჩატარებული გამოკითხვის მე-12 ტალღას წარმოადგენს. კვლევის ფარგლებში 1,509 რესპონდენტი გამოიკითხა. საველე სამუშაოები მიმდინარეობდა 2024 წლის 16 აპრილიდან 13 მაისამდე. მაქსიმალური ცდომილების ზღვარი 3%-მდე მერყეობს. შედეგები მთელი ქვეყნის, ასევე დედაქალაქის, სხვა ქალაქებისა და სოფლის ტიპის დასახლებების წარმომადგენლობითია და არ მოიცავს ოკუპირებული ტერიტორიებს.

Опрос: 69% граждан Грузии считают Россию главным врагом
В Грузии 69% граждан считают Россию врагом своей страны. Об этом свидетельствуют результаты опроса в рамках исследования «Кавказский барометр 2024».
Этот показатель растет год к году: В аналогичном исследовании 2021 года главным врагом Россию считали 66%. В 2019 году - 49%, в 2017 году – 40%, а в 2012 году – 35%.
США главным врагом Грузии назвали всего 4% респондентов, а Турцию – 2%.
С другой стороны, главным другом Грузии США считают 24% опрошенных грузин. На втором месте Азербайджан – 8% и Украина – 7%. Далее Турция, Германия, Армения.
Россию другом Грузии считают 2% граждан кавказской страны.
При этом больше четверти опрошенных (26%) убеждены, что друзей у Грузии нет вообще.
Опрос проводился методом очных интервью с 16 апреля по 13 мая на всей территории Грузии на за исключением самопровозглашенных республик — Абхазии и Южной Осетии.
Всего были опрошены 1509 человек в том числе в регионах компактного проживания этнических меньшинств: Самцхе-Джавахети, где проживают армяне и Квемо Картли с преимущественно азербайджанским населением. Опрос проводился на грузинском, армянском и азербайджанском языках.