მოლდოვის თავდაცვის სამინისტრო სამხედროების სიცრუის დეტექტორზე შემოწმებას მოითხოვს
მოლდოვას თავდაცვის სამინისტრომ შეიმუშავა კანონპროექტი, რომელიც საშუალებას მისცემს, სამხედრო მოსამსახურეები პოლიგრაფიის გამოყენებით შეამოწმონ. ამის შესახებ პორტალი NewsMaker იტყობინება.
ინიციატივის ავტორები აღნიშნავენ, რომ ზოგიერთ ქვეყანაში სამხედრო მოსამსახურეებს და თავდაცვის თანამშრომლებს, რომლებსაც აქვთ წვდომა სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველ ინფორმაციაზე, შეიძლება დაექვემდებარონ სიცრუის დეტექტორით შემოწმებას. „ამავდროულად, პოლიგრაფი შეიძლება გამოყენებულ იქნას სამხედრო მოსამსახურეების და წესიერების შესაფასებლად ოფიციალური გამოძიების/საგამოძიებო მოქმედებების დროს. ეს ხელს შეუწყობს იმ პირების იდენტიფიცირებას, რომლებიც შესაძლოა სახიფათო აღმოჩნდნენ თავდაცვის უწყებისთვის", - ნათქვამია პროექტის განმარტებით ბარათში.
შეთავაზებულია, რომ შემოწმებას სერთიფიცირებული სპეციალისტები განახორციელებენ.
ივნისში გამოქვეყნდა ჟურნალისტური გამოძიება, სადაც ნათქვამია, რომ მოლდოვის გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი გორგანი, რომელმაც თანამდებობა 2021 წელს დატოვა, წლების განმავლობაში იყო რუსული სამხედრო დაზვერვის ინფორმატორი და დღემდე აგრძელებს ამ საქმიანობას.მოლდოვის საინფორმაციო და უსაფრთხოების სამსახურმა დაადასტურა ინფორმაცია, სანდუმ კი გორგანს სახელმწიფო ჯილდოები ჩამოართვა. მოლდოვის პროკურატურამ 13 ივნისს დაადასტურა, რომ გორგანის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა.

Минобороны Молдовы предлагает проверять военных на детекторе лжи
Министерство обороны Молдовы разработало законопроект, который позволит проверять военных на полиграфе.
Об этом сообщил портал NewsMaker, пишет "Европейская правда".
Проект вынесли на общественное обсуждение до 29 июля.
Авторы инициативы отметили, что в некоторых странах военнослужащих и сотрудников оборонных ведомств, которые имеют доступ к секретной служебной информации или информации, содержащей государственную тайну, можно подвергнуть проверке на детекторе лжи.
"В то же время полиграф можно использовать для оценки неподкупности и порядочности военнослужащих во время служебных расследований/следственных действий. Это поможет выявить лиц, которые могут быть опасными для оборонного ведомства из-за несанкционированной передачи ими секретной ведомственной информации", – говорится в пояснительной записке к проекту.
Предполагается, что проводить проверку будут сертифицированные специалисты.
Стоит отметить, что научное сообщество, имея необходимый опыт для оценки полиграфических процедур, считает полиграфологию псевдонаукой.
Напомним, в июне появилось журналистское расследование, в котором говорилось, что бывший начальник Генштаба Молдовы Горган, который покинул пост в 2021 году, годами был информатором российской военной разведки и до сих пор продолжает эту деятельность.
Служба информации и безопасности Молдовы подтвердила информацию из расследования, а Санду лишила Горгана государственных наград.
Прокуратура по борьбе с организованной преступностью и особыми делами Молдовы 13 июня подтвердила, что завела уголовное дело против Горгана.