სუს-ი აცხადებს, რომ უკრაინაში მყოფი ყოფილი ქართველი მაღალჩინოსნების "ორგანიზებით და დაფინანსებით" ივანიშვილის "მკვლელობის მომზადებას" იძიებს
24/07/2024 06:07:58 პოლიტიკა, სამართალი
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური აცხადებს, რომ იძიებს უკრაინაში მყოფი, საქართველოს ხელისუფლების ყოფილი მაღალჩინოსნებისა და ძალოვანი უწყებების ყოფილი თანამშრომლების ორგანიზებით და დაფინანსებით, საქართველოში დანაშაულებრივი ქმედებების, მათ შორის, პარტია „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარის ბიძინა ივანიშვილის მკვლელობის მომზადების ფაქტებს.
როგორც სუს–ში ამტკიცებენ, ხსენებული "დანაშაულებრივი ქმედებების" მიზანია, ქვეყანაში "არეულობის მოწყობის და ხელისუფლების დასუსტების ფონზე, დესტრუქციული ძალების მიერ სახელმწიფო ხელისუფლების ძალადობრივი გზით დამხობა".
სუს–ი არ აზუსტებს, რა გარემოებები უძღოდა წინ გამოძიების დაწყებას. მხოლოდ იმას აცხადებენ, რომ საქმეზე მიმდინარეობს "აქტიური საგამოძიებო და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებები, რომლის ფარგლებში ხდება კონკრეტულ პირთა საგამოძიებო ორგანოში მათი მოწმის სახით გამოკითხვის მიზნით დაბარება".
„მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე გვსურს საზოგადოებას ვაცნობოთ, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში მიმდინარეობს გამოძიება ტერორისტული აქტის მომზადების და სახელმწიფო ხელისუფლების დასამხობად შეთქმულების ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სსკ-ის 18-323-ე მუხლის პირველი ნაწილით და 315-ე მუხლის პირველი ნაწილით",– აცხადებენ სუს–ში.
როგორც ცნობილია, უსაფრთხოების სამსახურმა, ბოლო პერიოდში გამოკითხვაზე მოწმის სტატუსით რამდენიმე ომის ვეტერანი და უკრაინაში მებრძოლი დაიბარა, მათ შორის, ნადიმ ხმალაძე, ვაჟა ცეცაძე, ლაშა ჭიღლაძე, ბესო ბენდელიანი, გელა კახაბრიშვილი და კონსტანტინე ჯღამაია.

Заявление СГБ Грузии: готовилось убийство Бидзины Иванишвили
Служба государственной безопасности (СГБ) Грузии "расследует подготовку убийства основателя и почетного председателя правящей партии «Грузинская мечта» Бидзины Иванишвили", - говорится в заявлении СГБ.
Таким образом, ведомство подтвердило информацию, распространенную накануне грузинскими СМИ. Напомним, что на допросы СГБ вызывает воюющих в Украине бойцов.
«Служба госбезопасности расследует факты подготовки убийства почетного председателя партии «Грузинская мечта» Бидзины Иванишвили, организованного и профинансированного находящимися в Украине бывшими высокопоставленными чиновниками правительства Грузии и бывшими сотрудниками правоохранительных органов», – сказано в заявлении ведомства.
В СГБ утверждают, что целью «упомянутых преступных действий является свержение власти Грузии насильственным путем деструктивными силами на фоне создания беспорядков и ослабления власти».
«По уголовному делу проводятся активные следственно-розыскные мероприятия, в рамках которых в следственный орган для допроса в качестве свидетелей вызываются конкретные лица», – сказано в заявлении.
Уголовное дело возбуждено по двум статьям УК Грузии: 18-323 («Подготовка террористического акта») и 315 («Заговор или мятеж в целях насильственного изменения конституционного строя Грузии»).Форум