NDI 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის გრძელვადიანი შეფასების მისიას იწყებს
ეროვნულ-დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა (NDI) 2024 წლის 26 ოქტომბერს დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნებისთვის გრძელვადიანი შეფასების მისია დაიწყო. NDI-ის გრძელვადიანი შემფასებლების გუნდი ხუთი ანალიტიკოსის, მისიის ხელმძღვანელისა და მათი თანაშემწეებისგან შედგება.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის ინფორმაციით, გრძელვადიანი ანალიტიკოსები თბილისში 22 ივლისის კვირაში ჩამოვიდნენ და საქართველოში ნოემბრის ჩათვლით დარჩებიან. გუნდი არჩევნებთან დაკავშირებულ სხვადასხვა თემატურ საკითხს შეისწავლის, მათ შორის: საარჩევნო კამპანიის პროცესს, საარჩევნო ადმინისტრაციას, მედიასა და საინფორმაციო გარემოს, აგრეთვე გენდერისა და ინკლუზიის საკითხებს. გუნდი ასევე შეხვდება მთავრობისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს, მმართველ პარტიასა და ოპოზიციურ პოლიტიკურ პარტიებს, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს, საზოგადოებრივი მაუწყებლისა და კერძო მედიის წარმომადგენლებს.
„აღნიშნული მისია არის NDI-ის წინასაარჩევნო შეფასების მისიის გაგრძელება და წარმოადგენს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის ორგანიზებული ფართო საერთაშორისო საარჩევნო სადამკვირვებლო პროგრამის ნაწილს. მომავალი თვეების განმავლობაში NDI აქტიურად იქნება ჩართული საარჩევნო პროცესების გაძლიერებაში და რეკომენდაციების შემუშავებისას გრძელვადიანი ანალიტიკოსების მიგნებებს დაეყრდნობა.
NDI-ის გრძელვადიანი შეფასების მისია საქმიანობას მიუკერძოებლად და პროფესიონალურად, საქართველოს კანონმდებლობისა და არჩევნებზე საერთაშორისო დაკვირვების პრინციპების შესახებ დეკლარაციის შესაბამისად განახორციელებს“, – აცხადებენ ეროვნულ-დემოკრატიულ ინსტიტუტში.

NDI запускает долгосрочную миссию по оценке парламентских выборов в Грузии
Национальный демократический институт (NDI) запустил долгосрочную миссию по оценке парламентских выборов, запланированных в Грузии на 26 октября 2024 года. В группу NDI входят пять аналитиков, главы миссии и их помощники.
«Команда будет изучать различные тематические вопросы, связанные с выборами, в том числе: процесс избирательной кампании, организацию выборов, средства массовой информации и информационную среду, а также гендерные вопросы и вопросы инклюзивности.
Команда также встретится с представителями правительства и избирательной администрации, правящей партии и оппозиционных политических партий, организаций гражданского общества и местных наблюдательных организаций, государственных телерадиокомпаний и частных СМИ.
Эта миссия является продолжением предвыборной оценочной миссии NDI и частью более широкой международной программы наблюдения за выборами, организованной для парламентских выборов 2024 года. В ближайшие месяцы NDI будет активно участвовать в укреплении избирательных процессов и будет опираться на выводы долгосрочных аналитиков при разработке рекомендаций.
Долгосрочная оценочная миссия NDI будет проводить свою деятельность беспристрастно и профессионально, в соответствии с законодательством Грузии и Декларацией о принципах международного наблюдения за выборами.
Делегация не будет давать комментариев СМИ.
Миссия финансируется Агентством США по международному развитию (USAID)», — говорится в сообщении NDI.