მედია: დავოსში რუსული სპეცსამსახურების ოპერაცია აღკვეთეს
2019 წლის აგვისტოში, შვეიცარიის სპეცსამსახურებმა დავოსში რუსეთის სადაზვერვო სამსახურის ორი სავარაუდო აგენტი გამოავლინეს,– ამის შესახებ ინფორმაცია შვეიცარიულმა გამოცემა Tages-Anzeiger მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის საიუბილეო გახსნასთან დაკავშირებით გამოაქვეყნა.
გამოცემის ცნობით, გასული წლის აგვისტოში შვეიცარიის უსაფრთხოების სამსახურის ყურადღება მიიპყრო ქვეყანაში მყოფმა ორმა რუსმა. ერთ–ერთმა მათგანმა განაცხადა, რომ „სანტექნიკოს“ იყო. ამასთან, რუსებმა განაცხადეს, რომ ისინი ქვეყანაში დარჩენას სამი კვირით გეგმავენ, თუმცა კონკრეტული გეგმების დასახელება ვერ შეძლეს. ამ ყველაფერმა უსაფრთხოების სამსახური დააეჭვა. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანი საეჭვო გარემოება პასპორტებს უკავშირდება: ორივე „ტურისტს“ თან რუსული დიპლომატიური პასპორტი ჰქონდა, რაც გამოცემას ადგილობრივ პოლიციაშიც დაადასტურეს.
რუსული მხარე სავარაუდო აგენტების დაკავების შემთხვევაში „დიპლომატიური შედეგებით“ იმუქრებოდა,– წერს გამოცემა. კითხვაზე, რატომ ფლობდნენ რიგითი სანტექნიკოსები დიპლომატიურ პასპორტებს, ბერნში რუსეთის საელჩოს პრეს–სპიკერმა უპასუხა, რომ დიპლომატიურ პასპორტებს მხოლოდ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები არ ფლობენ.
გამოცემის წყაროს ცნობით, აგენტებს შეეძლოთ, დავოსში მოემზადებიათ ოპერაცია მოსმენების ან „ჰაკერული“ თავდასხმებისთვის ეკონომიკური ფორუმის მიმდინარეობისას. საბოლოო ჯამში რუსეთის მოქალაქეები გაუშვეს, ვინაიდან მათი ჯაშუშური საქმიანობა „ვერ დამტკიცდათ“.
დღეს ცნობილმა ფინანსისტმა უილიამ ბროუდერმა განაცხადა, რომ რუსული სპეცსამსახურების სამიზნე თავად იყო. აღნიშნულს კი უკავშირებს მის მცდელობას, საჯაროდ ამხილოს რუსეთის ხელისუფლება ადვოკატ სერგეი მაგნიცკის მკვლელობაში.
„გასულ კვირას შვეიცარიის სპეცსამსახურებიდან დამიკავშირდნენ და მითხრეს, რომ საფრთხე მემუქრებოდა, ეს საფრთხე კი რუსეთიდან მომდინარეობდა“,– განაცხადა ფინანსისტმა.
ცნობისთვის: დავისში საერთაშორისო ეკონომიკური ფორუმი მიმდინარეობს, რომელსაც სხვადასხვა ქვეყნების ლიდერები ესწრებიან.

СМИ: в Давосе предотвращена операция российских спецслужб
Швейцарские спецслужбы в августе 2019 года разоблачили в Давосе двоих предполагаемых агентов российской разведки. Историю об этом опубликовало швейцарское издание Tages-Anzeiger к открытию юбилейного Всемирного экономического форума.
По данным издания, органы безопасности Швейцарии в августе прошлого года обратили внимание на двух россиян, которые прибыли в страну. Один из них заявил, что работает сантехником. При этом россияне планировали остаться в Швейцарии на три недели, но не смогли назвать конкретных планов. Все это вызвало подозрение у властей. Кроме того, оба "туриста" имели при себе российский дипломатический паспорт. Этот факт подтвердили в местной полиции.
Российская сторона угрожала дипломатическими последствиями в случае ареста предполагаемых агентов, пишет издание. На вопрос о том, почему у сантехников были дипломатические паспорта, пресс-атташе российского посольства в Берне заявил, что такие документы получают не только работники министерства иностранных дел.
По данным источников газеты, россияне в Давосе могли готовить операцию по прослушке или хакерской атаке во время январского экономического форума. Однако в итоге россиян отпустили, поскольку их шпионская деятельность не была доказана.
Сегодня же известный финансист Уильям Браудер заявил, что целью российских спецслужб был он и его арест. Он считает, что это связано с его попытками публично представить российскому правительству обвинения в убийстве юриста Сергея Магнитского и в сокрытии преступления, уточнил Браудер в комментарии для Радио Свобода.
"В прошлую пятницу со мной связались представители швейцарских спецслужб и сообщили, что есть вероятная угроза моей безопасности, и эта угроза исходит от России", – рассказал Уильям Браудер.