სპეციალური საგამოძიებო სამსახური: „მთავარი არხის“ ჟურნალისტსა და ოპერატორზე ძალადობის ფაქტზე ორი პირი დავაკავეთ
26-07-2024 12:34:40 საზოგადოება ,სამართალი
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ცნობით, უწყების მიერ გატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე „მთავარი არხის“ ჟურნალისტის და ოპერატორის მიმართ განხორციელებული დევნის და ძალადობის ფაქტზე დაკავებული იქნა 2 პირი.
მისი ცნობით, დანაშაული თავისუფლების სამ წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
„ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2024 წლის 25 ივლისს, დილის საათებში ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ ჟურნალისტი ვლადიმერ მენაბდე და ოპერატორი მანუჩარ მჟავანაძე ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტ სოფელ სუფსაში, ჟურნალისტურ საქმიანობას ახორციელებდნენ, რეპორტაჟზე მუშაობის დროს, ბრალდებულმა ვ.ი-მ, მათ მიაყენა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა. ამავე დროს ჟურნალისტს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა ვ.ი-ს ძმამ ა.ი-მ, რომელმაც რამდენჯერმე დაარტყა მუშტი თავისა და სახის არეში, რის შედეგადაც ვლადიმერ მენაბდემ განიცადა ფიზიკური ტკივილი და მიიღო დაზიანება ტუჩის არეში. ა.ი-მ ასევე დააზიანა ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ ვიდეო კამერა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა ჟურნალისტსა და ოპერატორს.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, 2024 წლის 26 ივლისს, სოფელ სუფსაში მცხოვრები მოქალაქეები ვ.ი. და ა.ი. ,სისხლის სამართლის კოდექსის 156-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის დააკავეს, რაც გულისხმობს ადამიანის დევნას მის პროფესიულ მოღვაწეობასთან დაკავშირებით.
დანაშაული სამ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს“, - ნათქვამია სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Задержаны 2 человека по факту нападения на съемочную группы телеканала Mtavari
Специальная следственная служба сообщает о задержании двух человек по факту нападения на журналиста и оператора телеканала Mtavari.
«Проведенное расследование установило, что 25 июля 2024 года в утренние часы журналист Владимир Менабде и оператор Манучар Мжаванадзе осуществляли журналистскую деятельность в селе Супса Ланчхутского муниципалитета, работая над репортажем. Обвиняемый В.И. нанес им словесное и физическое оскорбление. При этом журналист подвергся физическому насилию со стороны брата В.И. – А.И., который несколько раз ударил его кулаком в область головы и лица Владимира Менабде, в результате чего тот испытал физическую боль и получил травму в области губы.
А.И. также повредил видеокамеру телекомпании и оскорбил журналиста и оператора.
Сотрудниками Специальной следственной службы 26 июля 2024 года были задержаны граждане, проживающие в селе Супса В.И. и А.И. , за преступление, предусмотренное подпунктом «А» статьи 156 части 2 УК Грузии, предполагающее привлечение лица к ответственности в связи с преследованием человека за профессиональную деятельность.
За это преступление предусмотрено наказание до трех лет лишения свободы», — говорится в сообщении ведомства.