"კვალი არ აგვრევია, ქედით გადმოსვლა დათვის გამო გადავიფიქრეთ" – გოგიტა ფარჯიანის პირველი კომენტარი
გოგიტა ფარჯიანი და გიორგი გვიჩიანი, რომლებიც 21 ივლისის შემდეგ დაკარგულებად მიიჩნეოდნენ, ლენტეხის ცენტრში ჩავიდნენ.
გოგიტა ფარჯიანმა "მთავარ არხთან" თქვა, რომ ქვემო სვანეთის სოფელ მწდიმდე ფეხით აპირებდნენ ჩასვლას, თუმცა გზად დათვი შეხვდათ, რის გამოც მარშრუტი შეცვლას და ქედზე გადასვლის ნაცვლად სვლა ტყით გააგრძენეს.
ისინი ხაზს უსვამენ, რომ გზა არ არევიათ და რომ დასახლებულ პუნქტამდე თავად მიაღწიეს.
"ძალიან მარტივად – ქედით ვაპირებდით გადმოსვლას, სადაც დაახლოებით 200 მეტრში შეგვხდა დათვი...მაგის მერე წამოვყევით ტყეში და ვიარეთ 4 დღე, 5... ტელეფონი დაგვიჯდა ორივეს. ... კვალი არ აგვრევია, უბრალოდ, ქედით ვაპირებდით გადმოსვლას, ქედით გადმოსვლა გადავიფიქრეთ დათვის გამო და ჩამოვედით ტყით... ჩვენი ფეხით ჩამოვედით ბოლომდე. ჩამოვედით ტყით, პირველივე ოჯახს ვკითხე მაღაზია და "თქვენ გეძებენ სავარაუდოდო", - იხსენებს გოგიტა ფარჯიანი.
დაკარგულ 2 ახალგაზრდას მაშველები 3 დღის განმავლობაში ეძებდნენ. დღეს დილიდან სამუშაოებში სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენიც ჩაერთო.

Пропавшие и найденные в Сванети: мы просто поменяли планы и ушли на 5 дней
Двое мужчин, которых на протяжении нескольких дней искали в Сванети находятся в Лентехи. Гогита Парджиани и Гиорги Гвичиани дают показания в местном отделении полиции. До этого Гвичиани пообщался с журналистами:
«Мы просто поменяли планы и поехали на 5 дней вместо двухдневного маршрута. Нам встретился медведь, но мы обошли его. Мне просто нужно сейчас позвонить родственникам и сказать им, что все в порядке», — заявил Гиорги Гвичиани.
По словам руководителя службы по чрезвычайным ситуациям Темура Мгебришвили, двое молодых людей чувствуют себя хорошо.
«Они здоровы, невредимы. Что касается поисково-спасательной операции, вы знаете, что 23-го числа пришло сообщение, и мы сразу же подключились к поисково-спасательной операции.
С сегодняшнего дня был задействован и вертолет. Все необходимые необходимые процедуры были проведены, как пожарными, так и спасателями, а также местными жителями, я хочу воспользоваться этой возможностью и поблагодарить их», — сказал Мгебришвили.