მოლდოვაში, პარლამენტში ჩატარებული ჩხრეკის შემდეგ, სახელმწიფო ღალატის საქმეზე ორი პირი დააკავეს
31 ივლისს მოლდოვის პროკურატურამ ქვეყნის პარლამენტში ჩატარებული ჩხრეკის შემდეგ, სახელმწიფო ღალატის საქმეზე ორი პირის დაკავების შესახებ განაცხადა.
პროკურატურის ინფორმაციით, ბრალდებულები დანაშაულს 2023 წლიდან სჩადიან. ერთ-ერთი დაკავებული ეჭვმიტანილია სამშობლოს ღალატში მას შემდეგ, რაც შეაგროვა და გადასცა ინფორმაცია საელჩოს თანამშრომელს, რომელიც „მოლდოვას ინტერესების საზიანოდ“ უნდა ყოფილიყო გამოყენებული. მედია წერს, რომ საუბარია რუსეთის საელჩოზე.
მეორე ოფიციალური პირი ეჭვმიტანილია მოლდოვას წინააღმდეგ შეთქმულებაში და პირადი სარგებლობისთვის ქმედებებში. ის ასევე „ინარჩუნებდა კონტაქტს საელჩოს თანამშრომელთან, რათა შეეგროვებინა და გადაეცა მისთვის ინფორმაცია მოლდოვას რესპუბლიკის ინტერესების საწინააღმდეგოდ გამოსაყენებლად“.
მანამდე მედია წერდა, რომ მოლდოვის პარლამენტის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელის იონ კრეანგას წინააღმდეგ ჯაშუშობის საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს და პარლამენტში საგამოძიებო მოქმედებებიც ამასთან არის კავშირში. წყაროების ცნობით, საჯარო მოხელე "ფაქტზე დაიჭირეს, როდესაც კიშინიოვში რუსეთის საელჩოს თანამშრომლებს ინფორმაციას გადაცემდა".
ივნისში, The Insider-ის გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა გამოაქვეყნეს ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც, გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი იგორ გორგანი მჭიდრო ურთიერთობას ინარჩუნებდა მოლდოვაში რუს სამხედრო ატაშესთან ალექსეი მაკაროვთან. მას ჟურნალისტებმა რუსული სამხედრო დაზვერვიდან "კურატორი" უწოდეს. პროკურატურამ გამოძიება დაიწყო.

В Молдове задержали двух человек по подозрению в госизмене после обысков в парламенте
Прокуратура по борьбе с преступностью и особо важным делам Молдовы (PCCOCS) 31 июля объявила о задержании двух человек по делу о государственной измене после обысков в парламенте.
Об этом говорится в сообщении PCCOCS, которое цитирует "Европейская правда".
По данным прокуратуры, фигуранты совершали преступления с 2023 года. Один из задержанных подозревается в государственной измене после того, как якобы собрал и передал сотруднику посольства информацию, которая должна была быть использована "в ущерб интересам Молдовы".
В PCCOCS не уточняют, о каком именно посольстве идет речь и кто является его сотрудником.
Второй чиновник подозревается в заговоре против Молдовы и действиях с целью получения личной выгоды. Он также "поддерживал контакт с сотрудником посольства для сбора и передачи ему информации для использования против интересов Республики Молдова", говорят в прокуратуре.
Обоих чиновников поместили под стражу на 72 часа.
По информации румынской службы "Радио Свобода", один из задержанных – руководитель юридического департамента парламента Ион Крянге. Его якобы поймали с поличным во время передачи информации сотрудникам посольства России в Кишиневе.
Ранее сообщалось, что сотрудники Службы разведки и безопасности и прокуроры Главной антикоррупционной прокуратуры Молдовы провели обыск в парламенте страны по делу о государственной измене.
Это второй случай за последние недели в Молдове, связанный с расследованием госизмены. Ранее в эпицентре скандала оказался бывший руководитель Генерального штаба Молдовы Игорь Горган, которого подозревают в шпионаже в пользу России.