Reuters: ირანი მოკავშირეებს აგროვებს ისრაელის წინააღმდეგ ზომების განსახილველად
ირანის უმაღლესი ოფიციალური პირები ხუთშაბათს შეხვდებიან ირანის მიერ მხარდაჭერილი შეიარაღებული დაჯგუფებების წარმომადგენლებს ერაყში, ლიბანსა და იემენში, რათა განიხილონ ისრაელის წინააღმდეგ შესაძლო საპასუხო ზომები თეირანში "ჰამასის" პოლიტბიუროს უფროსის ისმაილ ჰანიას მკვლელობის შემდეგ. ამის შესახებ Reuters ხუთ წყაროზე დაყრდნობით იტყობინება.
მანამდე The New York Times სამ ირანელ ოფიციალურ პირზე დაყრდნობით დაწერა, რომ ირანის ლიდერმა აიათოლა ალი ხამენეიმ ისრაელზე პირდაპირი დარტყმის მომზადების ბრძანება გასცა. მიზეზად ჰანიას მკვლელობა სახელდება, რაშიც თეირანი ისრაელს ადანაშაულებს. წყაროების ცნობით, მის სახლს სარაკეტო დარტყმა მიაყენეს. ისრაელის ხელისუფლება ჰანიას გარდაცვალების შესახებ კომენტარს არ აკეთებს.
ისმაილ ჰანიას დაკრძალვა დღეს თეირანში მიმდინარეობს, – იუწყება სააგენტო Nova. პროცესიას ირანის ლიდერი აიათოლა ალი ხამენეი უძღვება. ცერემონიას ათიათასობით ადამიანი დაესწრო.
ირანმა უკვე განახორციელა მასიური სარაკეტო თავდასხმა ისრაელზე მიმდინარე წელს და განაცხადა, რომ ეს იყო პასუხი ირანელი სამხედრო მრჩევლების დაღუპვაზე სირიაში ისრაელის დარტყმის შემდეგ.
თითქმის ყველა უპილოტო თვითმფრინავი და რაკეტა, რომლებიც ისრაელის მიმართულებით იყო გასროლილი, გაანეიტრალეს. თავდასხმას მსხვერპლი არ მოჰყოლია.
კონფლიქტი ისრაელსა და "ჰამასს" შორის გამწვავდა მას შემდეგ, რაც რადიკალური ჯგუფი თავს დაესხა ისრაელს 2023 წლის 7 ოქტომბერს. საპასუხოდ ისრაელმა ღაზას სექტორში წამოიწყო ოპერაცია.

Reuters: Иран собирает союзников для обсуждения мер против Израиля
Высшие иранские чиновники встретятся с представителями проиранских вооруженых группировок Ирака, Ливана и Йемена в четверг, чтобы обсудить возможные ответные меры против Израиля после убийства главы политбюро ХАМАС (признана террористической организацией в США и ЕС) Исмаила Хании в Тегеране. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на пять источников.
Ранее The New York Times, ссылаясь на троих иранских чиновников, сообщила, что лидер Ирана аятолла Али Хаменеи отдал приказ подготовить прямой удар по Израилю. Причиной удара названа гибель Исмаила Хании, ответственность за которую Тегеран возлагает на Израиль. Израильские власти и военные не комментируют гибель Хании, официально о её обстоятельствах не сообщалось. По утверждениям источников, по его дому был нанесён ракетный удар.
Сегодня в Тегеране проходят похороны Исмаила Хании, сообщает агентство Nova. Молебен возглавит лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. На церемонию пришли десятки тысяч человек.
Читайте такжеИзраиль подтвердил смерть командира ХАМАС Мохаммеда ДейфаИран в этом году уже наносил по Израилю массированный ракетный удар, заявив, что это ответ на гибель иранских военных советников после израильского удара по Сирии. Практически все выпущенные по Израилю дроны и ракеты были перехвачены или сбиты, погибших не было.
Конфликт между Израилем и ХАМАС обострился после атаки радикальной группировки на Израиль 7 октября 2023 года. Израиль в ответ начал действия против ХАМАС в подконтрольном группировке секторе Газа.