თბილისში დაკავებული ჟურნალისტის მეუღლე: "აზერბაიჯანის მხარეს სურს, აფგანი დააპატიმროს და შემდეგ მოკლას"
05/08/2024 08:57:03 საზოგადოება
თბილისში დაკავებული აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, Azel.tv-ის მთავარ რედაქტორის აფგან სადიგოვის მეუღლე სევინჩ სადიგოვა, აცხადებს, რომ "აზერბაიჯანის მხარეს სურს, აფგანი დააპატიმროს და შემდეგ მოკლას".
"ჩემი მეუღლე სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა 15-მა პირმა ძალის გამოყენებით აიყვანა. აზერბაიჯანიდან სწორედ იმიტომ წამოვედით, რომ იქ გვემუქრებოდნენ და ჩვენს სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრებოდა და ახლა უკვე აქ გვეშინია. აზერბაიჯანის მხარეს უნდა რომ აფგანი დააპატიმროს და შემდეგ მოკლას. როგორ შეიძლება არასამუშაო დღეს სასამართლო პროცესის ჩატარება?! ის როგორც დამნაშავე, ხელბორკილებით მიიყვანეს. ეს არის აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ალიევის შეკვეთა და მას ქართული მხარე ასრულებს. აფგანი არ არის დამნაშავე. აზერბაიჯანში 2-ჯერ პოლიტიკური მოტივით იყო დაკავებული. ის ელექტროშოკით აწამეს", - აცხადებს, "მთავარ არხთან" საუბრისას სადიგოვა.
4 აგვისტოს აფგან სადიგოვს სამთვიანი საექსტრადიციო პატიმრობა შეეფარდა. გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოში მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძემ მიიღო.
მოსამართლის განმარტებით, სადიგოვს, აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში აღძრული საქმის მიხედვით, ბრალად ედება ადამიანებისგან შეურაცხმყოფელი ინფორმაციის გავრცელების მუქარა, დიდი ოდენობით ქონების გამოძალვის მიზნით.
დაკავებულის ადვოკატი დიმიტრი ნოზაძე აღნიშნავს, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი ბრალს არ აღიარებს და მომხდარს ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირებს.
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი აფგან სადიგოვი თბილისში 3 აგვისტოს დააკავეს. ეს ინფორმაცია სოციალურ ქსელში ჟურნალისტის მეუღლემ გაავრცელა. სადიგოვი საქართველოში 2023 წლის დეკემბერში ჩამოვიდა და ორი კვირის წინ მისი დატოვება უნდოდა, მაგრამ აეროპორტში ქვეყნიდან არ გაუშვეს.

Супруга Садыгова: азербайджанская сторона хочет арестовать Афгана и убить его
Супруга азербайджанского оппозиционного журналиста Севинч Садыгова заявила, что «азербайджанская сторона хочет арестовать Афгана и убить его». Она отметила, что ее супруга увезли силой люди в гражданском одеянии — их было 15 человек.
«Как может быть проведен суд в нерабочий день?! (заседание суда состоялось 4 августа, в воскресенье — ред.). Его увезли в наручниках, это приказ президента Азербайджана, и грузинская сторона его выполняет — Афган невиновен, его дважды задерживали в Азербайджане по политическим мотивам, пытали электрическим током», — говорит женщина.
Адвокат Афгана Садыгова — Дмитрий Нозадзе заявил, что журналисту угрожали убийством членов его семьи.
«Он утверждал, что угрожали смертью не только ему самому, но и членам его семьи. Эти риски, конечно, заключаются в том, что в случае экстрадиции он может быть подвергнут пыткам или может быть ликвидирован. Какие есть доказательства, на чем все основано — надо, чтобы все это было оценено и в соответствии с этим суд должен принять решение», — заявил Нозадзе.
Напомним, 4 августа азербайджанского оппозиционного журналиста Афгана Садыгова в Грузии приговорили к экстрадиционному тюремному заключению.
«Это связано с моими критическими постами и видеороликами в последнее время. Сейчас против меня нет уголовных дел, но я знаю, что как только я вернусь в Азербайджан, меня арестуют, как и других критически настроенных журналистов. Мне угрожают в Грузии и моим родственникам в Азербайджане, требуя, чтобы я прекратил критику. Поэтому мы хотим покинуть Грузию», — заявил он в июле.
В Азербайджане журналист Афган Садыгов был арестован в мае 2020 года по обвинению в вымогательстве и приговорен к 7 годам лишения свободы. Он отрицал обвинения, а правозащитники признали его политическим заключенным. В мае 2023 года он был помилован.