"ვივამედის" კლინიკური დირექტორი: სააკაშვილისთვის პალატის შეცვლით მისთვის პირობები არ შეცვლილა
"ვივამედის" კლინიკური დირექტორი ზურაბ ჩხაიძე აცხადებს, რომ "ექს–პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილისთვის პალატის შეცვლით მისთვის პირობები არ შეცვლილა".
“შეიცვალა პალატა კლინიკაში დეპარტამენტების დამატების გამო. პირობები არ გაუარესებულა, გაუმჯობესებულ პირობებშია გადაყვანილი - თუ აქამდე ოროთახიანი ლუქსში იყო, ახლა არის სამოთახიან ლუქსში”, – განუცხადა მან "რადიო თავისუფლებას".
ზურაბ ჩხაიძის ინფორმაციით, "პალატის შეცვლის აუცილებლობაზე მიხეილ სააკაშვილი და მისი ოჯახი წინასწარ, ერთი თვით ადრე, იყვნენ ინფორმირებული".
"აბსოლუტურად უსაფუძვლოა, თითქოს არ იცოდა და ისე გაუფრთხილებლად გადაიყვანეს. ერთ თვეზე მეტია, დედა-შვილი საქმის კურსშია გადაყვანასთან დაკავშირებით”. რაც შეეხება კლინიკაში მისი ყოფნის აუცილებლობას, ზურაბ ჩხაიძე ამბობს, რომ "გარკვეული ლაბორატორიული მაჩვენებლებიდან გამომდინარე, [სააკაშვილს] კლინიკაში ყოფნა ესაჭიროება. რას ამბობენ მისი მხარდამჭერები ამაზე, ვერაფერს გეტყვით და ეს მე ნაკლებად მაინტერესებს”, - განუცხადა ზურაბ ჩხაიძემ "რადიო თავისუფლებას" სააკაშვილის გუნდის წევრების მიერ გამოთქმული ვარაუდის საპასუხოდ, რომლის თანახმად, პალატის შეცლა შესაძლოა, ექს–პრეზიდენტის საპატიმროში გადასაყვანად მზადებას უკავშირდება.
რაც შეხება ტელევიზიისადმი ხელმისაწვდომობას, ზურაბ ჩხაიძე ამბობს, რომ "იყო ტექნიკური პრობლემა, რომელიც მოგვარებულია":
“სახლშიც შეიძლება ინტერნეტი გაითიშოს ერთი და ორი საათით. ეს არის ის მიზეზი, რის გამოც ატყდა ეს ხმაური? გამოსწორდა ეს ხარვეზი - ჩართულია ინტერნეტიც და ტელევიზიაც“.
რაც შეეხება სავარჯიშო ტრენაჟორებს, "ვივამედის" კლინიკური დირექტორის თქმით, ამ საკითხზე გადაწყვეტილებას ელოდებიან, რეაბილიტოლოგის დასკვნის საფუძველზე.
მიხეილ სააკაშვილი 2021 წლის 1 ოქტომბრიდანაა პატიმრობაში. იგი საქართველოში თვითმმართველობის არჩევნების გამართვამდე რამდენიმე დღით ადრე დაბრუნდა. ექსპრეზიდენტი მის წინააღმდეგ აღძრულ ყველა საქმეს პოლიტიკურად მოტივირებულს უწოდებს და ყოფილი პრემიერ-მინისტრის ბიძინა ივანიშვილისა და რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის პირად პატიმრად მიიჩნევს თავს.

Минюст Грузии запустил веб-сайт «реестра агентов» в рамках закона об иноагентах
Минюст Грузии запустил веб-сайт «реестра агентов» в рамках аналога российского закона об иноагентах — «О прозрачности иностранного влияния». Он предназначен для прохождения регистрации НПО и СМИ в Грузии, которые финансируются из-за рубежа.
По идентификационному номеру реестра и названию можно будет найти те НПО и медиа-организации (СМИ), которые по принятому «Мечтой» закону обязаны зарегистрироваться в Реестре в связи с финансированием, полученным из стран-партнеров Грузии.
Известно, что онлайн-СМИ, а также неправительственные организации не собираются регистрировать в т.н. «реестре агентов» и после принятия закона об иноагентах — они заявили о неповиновении.
В Конституционном суде в Батуми закон «О прозрачности иностранного влияния» оспаривают президент Грузии, НПО и оппозиционные депутаты.
К данному моменту, на сайте не зарегистрирована ни одна из организаций.
Ранее министр юстиции Грузии Рати Брегадзе напомнил, что с 1 августа организации должны будут подавать заявления, поскольку с этой даты закон вступил в силу.
«Если организация не соответствует требованиям, предусмотренным законом, то есть не соответствует законодательству Грузии, а также тому, как это прописано в законе, — <это> означает штраф в размере 25 тысяч лари», — заявил он.
18 мая президент Грузии Саломе Зурабишвили наложила на законопроект «Мечты» вето, подчеркнув, что он — «российский» и что «не подлежит никаким изменениям». Кроме того, Зурабишвили возвратила аналог российского закона об иноагентах в парламент. Документ предусматривает прохождение регистрации для НПО и СМИ, которые получают более 20% дохода от иностранного государства. Они будут использовать специальные «метки» – надпись о том, что их деятельность финансируется зарубежными институтами.
Международные партнеры Грузии прямо заявляют, что закон российского образца значительно отдалит страну от Евросоюза. В Москве «Грузинскую мечту» похвалили: пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, российский пропагандист Александр Дугин, спикер Госдумы Вячеслав Володин, глава МИД РФ Сергей Лавров и другие. Между тем, премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил,что надеется на «прагматичный подход» со стороны западных партнеров.После принятия закона Европейский союз уже прекратил часть помощи Грузии, а США отложили военные учения на неопределенный срок и заявили о приостановке финансовой помощи в 95 млн лари.