საია: შოვის ტრაგედიიდან ერთი წლის შემდეგაც კი, ტრაგედიაზე პასუხისმგებელი არც ერთი პირი არ გამოვლენილა
06/08/2024 07:14:14 საზოგადოება
"საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია" აცხადებს, რომ შოვის ტრაგედიიდან ერთი წლის შემდეგაც კი, ტრაგედიაზე პასუხისმგებელი არც ერთი პირი არ გამოვლენილა.
"შოვის ტრაგედიიდან 1 წელი გავიდა. რაჭაში 2023 წლის 03 აგვისტოს განვითარებულმა უმძიმესმა მოვლენებმა ნათლად დაგვანახა ბუნებრივი კატასტროფების მართვის და მათზე რეაგირების კუთხით არსებული მნიშვნელოვანი პრობლემები, რომლებიც დაკავშირებულია, მათ შორის, კანონმდებლობის აღსრულებასთან, პოლიტიკის შემუშავებასთან, საზოგადოების ინფორმირებასთან და მომხდარის ეფექტიან გამოძიებასთან. პრობლემურია, რომ ქვეყანას კვლავ არ გააჩნია ადრეული გაფრთხილების სისტემები, რაც უზრუნველყოფს ბუნებრივი კატასტროფებით გამოწვეული საფრთხეების პრევენციას/მინიმუმამდე შემცირებას და წარმოადგენს,როგორც საქართველოს კანონმდებლობიდან, ასევე, სენდაის ჩარჩო - პროგრამიდან გამომდინარე ვალდებულებას.
ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება ადამიანის ძირითადი უფლებაა, რომელიც აღიარებულია, მათ შორის, საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლით და, თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია ადამიანის სხვა ისეთი ძირითადი უფლებებით სათანადოდ სარგებლობისთვის, როგორებიც არის: სიცოცხლის, ჯანმრთელობის, განვითარების უფლებები და სხვა. მათ დასაცავად, სახელმწიფო ვალდებულია გაატაროს შესაბამისი პრევენციული და შემარბილებელი ხასიათის ღონისძიებები; დაიცვას ადამიანები გარემოს დაბინძურების, მისი დეგრადაციისა და ბუნებრივი კატასტროფებისგან მომდინარე საფრთხეებისგან.
აღსანიშნავია, რომ სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ მომზადებული 2021 წლის გეოლოგიური ბიულეტენის მიხედვით, „შოვი სტიქიური გეოლოგიური პროცესებით განსაკუთრებით დაძაბულ უბნებს მიეკუთვნება“. ბიულეტენში საუბარია მდ. დღვიორასა და მის კალაპოტში განვითარებული ღვარცოფული პროცესებიდან შოვის ინფრასტრუქტურისთვის შექმნილ საფრთხეზე, აშკარაა, რომ კურორტი შოვი მაღალი რისკის ქვეშ მოქცეულ უბანს განეკუთვნება და აქ აუცილებელი იყო შესაძლო რისკებისა და საფრთხეების სრულყოფილად გამოკვლევა, ანალიზი და მონიტორინგი. უცნობია, აღნიშნული რისკის ადეკვატურად სამართავად რა ღონისძიებები გაატარეს პასუხისმგებელმა სახელმწიფო უწყებებმა.
საიამ 2023 წელს მოამზადა საადვოკაციო დოკუმეტი საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფების რისკის მართვის კანონმდებლობასა და პრაქტიკასთან დაკავშირებით, 2023 წელს რაჭასა და გურიაში განვითარებული მოვლენების მაგალითზე, რომელშიც აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით დასმული ბევრი საკვანძო შეკითხვა, სამწუხაროდ, კვლავ პასუხგაუცემელია. იხილეთ კვლევა ვრცლად ბმულზე.
საადვოკაციო დოკუმენტი ეფუძნება საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ანალიზს. კონკრეტულად, მასში განხილულია, რა ტიპის საკანონმდებლო მოწესრიგება არსებობს ამ მხრივ ქვეყანაში როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე და რა ვალდებულებები აკისრიათ სახელმწიფო ორგანოებს ბუნებრივი კატასტროფის რისკის ეფექტიანი მართვის უზრუნველსაყოფად. დოკუმენტში გამოკვეთილია ის საერთაშორისო ვალდებულებებიც, რომლებიც საქართველოს სხვადასხვა საერთაშორისო ხელშეკრულებისა და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ეკისრება, აგრეთვე, ხაზგასმულია ამ ვალდებულებათა სწრაფად და ეფექტიანად შესრულების საჭიროება. გარდა ამისა, მასში განხილულია ქვეყანაში არსებული პოლიტიკის დოკუმენტები, სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვის სფეროში, რათა უკეთ გამოჩნდეს, რა გამოწვევებისა და საჭიროებების წინაშე დგას სახელმწიფო, როგორ სრულდება ამ დოკუმენტებით განსაზღვრული მიზნები და კონკრეტული ქმედებები. საჯაროდ ხელმისაწვდომი ოფიციალური მასალებისა და მედიასაშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, დოკუმენტში გაანალიზებულია, თუ რა პრობლემები, გამოწვევები და სავარაუდო დარღვევები შეიძლებოდა გამოვლენილიყო სახელმწიფო ორგანოების მხრიდან რაჭასა და გურიაში ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვასთან დაკავშირებული საქმიანობის განხორციელების დროს. ასევე, მიმოხილულია ეფექტიანი გამოძიების წარმოების საერთაშორისო სტანდარტები და გამოკვეთილია მიმდინარე საგამოძიებო პროცესში არსებული ხარვეზები.
დღეის მონაცემებით, საჯაროდ ხელმისაწვდომ წყაროებში არ იკვეთება, რომ შესწავლილი და შეფასებულია, თუ რის საფუძველზე დამტკიცდა 2022 წლის 18 დეკემბერს კურორტ შოვის განაშენიანების გეგმა, რომელიც ითვალისწინებდა მომხდარი სტიქიის ზონაში სასტუმროს ტიპის საცხოვრებლების მშენებლობის უფლების გაცემას, გეოლოგიურ ბიულეტენში იდენტიფიცირებული რისკის მიუხედავად. საყურადღებოა შოვის ტრაგედიიდან ერთი წლის თავზე საქართველოს პრემიერ მინისტრის, ირაკლი კობახიძის, მიერ ტრაგედიის ადგილზე გაცემული დაპირებები, მათ შორის, მშენებლობასთან დაკავშირებით, იმის ფონზე, რომ შოვის ტერიტორიაზე არსებული მშენებლობების დროს შესაბამისი უფლებამოსილების მქონე პირების მხრიდან რისკების მიმართ გულგრილ დამოკიდებულებასა და საფრთხის შემცველი მშენებლობების შესაძლო უგულვებელყოფასთან დაკავშირებით არაერთი კითხვა არსებობდა.
ასევე, უცნობია სტიქიური პროცესების განვითარებამდე მიმდინარეობდა თუ არა სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ საჭირო ინფორმაციის შეგროვება და დამუშავება მოსალოდნელი ბუნებრივი კატასტროფის რისკების დასადგენად; რატომ ვერ მოხდა საფრთხის დროული იდენტიფიცირება, რა სისტემური ხარვეზები არსებობს ინფორმაციის შეგროვებისა და დამუშავების დროს და რა პრობლემებს აწყდებიან გარემოს ეროვნული სააგენტოს თანამშრომლები ამ პროცესში ან რა ნაბიჯები გადაიდგა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ამ მიმართულებით არსებული ხარვეზების გამოსასწორებლად.
გარდა ამისა, წლების განმავლობაში ადგილობრივი მოსახლეობა კონკრეტულად მდ. ბუბისწყლისგან მომდინარე საფრთხეების შესახებ ინფორმაციას ხშირად აწვდიდა ადგილობრივ ხელისუფლებას, მოითხოვდა მდინარის ნაპირების გამაგრებასა და, ზოგადად, შოვში გარემოს მდგომარეობით დაინტერესებას. ამის მიუხედავად, კითხვის ნიშნის ქვეშ რჩება, რატომ ვერ მოხდა თვითმმართველობის ორგანოების მხრიდან აღნიშნული რისკებით დაინტერესება.
აღსანიშნავია, რომ ონის მუნიციპალიტეტში შემუშავებული არ იყო „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული უსაფრთხოების პასპორტი. შოვის ტრაგედიიდან 1 წლის შემდეგ, კვლავ უცნობია, აქვს, თუ არა აღნიშნული დოკუმენტი ყველა მუნიციპალიტეტს ან რა ეტაპზეა მათი შემუშავების პროცესი და ერთვის თუ არა მათ შესაბამისი რისკის მიხედვით ზონირებული რუკები, ხოლო უსაფრთხოების პასპორტების არსებობის შემთხვევაში, რატომ არ არის ისინი საჯაროდ ხელმისაწვდომი.
მაგალითად, ონის მუნიციპალიტეტის მერიის 2023 წლის 4 დეკემბრის წერილის მიხედვით, მუნიციპალიტეტში არ არსებობდა უსაფრთხოების პასპორტი და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან და გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, მიმდინარეობდა მუნიციპალიტეტის უსაფრთხოების პასპორტის მომზადების პროცედურა.
ამას გარდა, საგანგებო სიტუაციების სამსახურს არ განუმარტავს საზოგადოებისთვის, სათანადო ინფორმაციის მიწოდების შემთხვევაში, შესაძლებელი იქნებოდა, თუ არა, სტიქიის ზონიდან ადამიანების დროული გაყვანა; არსებობდა თუ არა ამისთვის საჭირო საევაკუაციო გეგმები და მათი აღსრულებისთვის საჭირო ტექნიკური, მატერიალური და ადამიანური შესაძლებლობები;
საყურადღებოა, რომ შოვის ტრაგედიიდან ერთი წლის შედეგაც კი, ტრაგედიაზე პასუხისმგებელი არც ერთი პირი არ გამოვლენილა. არასამთავრობო სექტორის არაერთი მოწოდების მიუხედავად, კვლავ პრობლემურია საქმეზე მიმდინარე გამოძიების კვალიფიკაცია, რაც მიუთითებს იმაზე, რომ საგამოძიებო ორგანო არ არის დაინტერესებული სრულად და ყოველმხრივ აწარმოოს გამოძიება. პროკურატურას ამ დრომდე არ უცვნია დაზარალებულად შოვში სტიქიას გადარჩენილი პირების ნაწილი, მათ შორის ბავშვები, რომლებიც უშუალოდ ღვარცოფულ მასაში იმყოფებოდნენ რამდენიმე საათის განმავლობაში.
ტრაგედიის მასშტაბის გათვალისწინებით, ცხადია, მთელი წელი მაღალი იყო მიმდინარე გამოძიების მიმართ საზოგადოების ინტერესი, თუმცა საგამოძიებო უწყებებმა საზოგადოების ინფორმირების ნაცვლად, სს საქმეში ჩართულ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ ადვოკატსაც კი, ჯერ უარი უთხრეს სისხლის სამართლის საქმის მასალების ასლების გადაცემაზე, ხოლო 2024 წლის თებერვალში შეუზღუდეს საქმის მასალების შინაარსზე საჯაროდ საუბარი. აღნიშნული გვაფიქრებინებს, რომ საგამოძიებო ორგანო ორიენტირებულია გაექცეს გამოძიების გარშემო არსებულ მწვავე კითხვებს და ფორმალურად აწარმოებს გამოძიებას", – ნათქვამია ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
საია მოუწოდებს:
- "სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს - უზრუნველყოს ინფორმაციის შეგროვება და დამუშავება მოსალოდნელ ბუნებრივ კატასტროფათა რისკების დასადგენად; მოახდინოს საზოგადოების ინფორმირება, რა გამოწვევები არსებობს ამ მხრივ და რა ნაბიჯები გადაიდგა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში მათ აღმოსაფხვრელად.
- მუნიციპალიტეტებს - შეიმუშაონ უსაფრთხოების პასპორტები. მიაწოდონ საზოგადოებას ინფორმაცია, თუ რა გაკეთდა ამ მიმართულებით და რა ეტაპზეა მათი შემუშავების პროცესი.
- საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს - მიაწოდოს საზოგადოებას ინფორმაცია, თუ რა გაკეთდა ადრეული შეტყობინების სისტემის შემუშავებისთვის და რა ეტაპზეა აღნიშნული პროცესი.
- პროკურატურას და საგამოძიებო ორგანოებს - მიაწოდონ საზოგადოებას სრული ინფორმაცია ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების და მათი შედეგების შესახებ, ასევე, იმასთან დაკავშირებით, თუ რატომ არ მიმდინარეობს გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 128-ე (განსაცდელში მიტოვება) და 342-ე (სამსახურებრივი გულგრილობა) მუხლებით გათვალისწინებული კვალიფიკაციით".

АМЮГ: что должно было предпринять государство во избежание трагедии в Шови
АМЮГ (Ассоциация молодых юристов Грузии) опубликовала заявление, посвященное трагедии в Шови, в котором говорится о том, что государство должно было предпринять в связи с законодательством и практикой управления рисками стихийных бедствий, чтобы не допустить природной катастрофы.
НПО подчеркивает, что в Грузии по-прежнему отсутствуют системы раннего предупреждения, которые обеспечивают предотвращение/минимизацию опасностей, вызванных стихийными бедствиями.
В 2023 году Ассоциация подготовила документ-пособие в связи с законодательством и практикой управления рисками стихийных бедствий в Грузии на примере событий в Раче и Гурии в 2023 году, в котором, по мнению организации, многие ключевые вопросы, поднятые в связи с этими проблемами, к сожалению, до сих пор остаются без ответа.
«В частности, в нем обсуждается, какие виды законодательного регулирования существуют в этой области на центральном и местном уровнях в стране и какие обязательства несут государственные органы для обеспечения эффективного управления рисками стихийных бедствий.
В документе также излагаются международные обязательства, которые налагаются на Грузию в рамках различных международных соглашений и планов действий, а также необходимость быстрого и эффективного выполнения этих обязательств.
Кроме того, в нем обсуждаются существующие программные документы, стратегии и планы действий в области управления рисками стихийных бедствий, чтобы лучше показать, с какими вызовами и потребностями сталкивается государство, как выполняются цели и конкретные действия, определенные этими документами.
Жизнь в здоровой окружающей среде является основным правом человека, которое признается, среди прочего, статьей 29 Конституции Грузии и, в свою очередь, важно для надлежащего осуществления других основных прав человека, таких как: право на жизнь, здоровье, развитие и т.д.
Для их защиты государство обязано принимать соответствующие превентивные меры и меры по смягчению последствий; защищать людей от загрязнения окружающей среды, ее деградации и угроз со стороны стихийных бедствий.
Основываясь на общедоступных официальных материалах и информации, распространяемой средствами массовой информации, в документе анализируется, какие проблемы, затруднения и предполагаемые нарушения могли быть выявлены государственными органами в ходе осуществления мероприятий по управлению рисками стихийных бедствий в Рача и Гурии. Также пересматриваются международные стандарты проведения эффективных расследований и выявляются недостатки в текущем процессе расследования», — говорится в заявлении АМЮГ.
По данным НПО, на сегодняшний день в общедоступных источниках нечетко прописано, что было изучено и оценено, на основании чего 18 декабря 2022 года был утвержден план развития курорта Шови, который предусматривал предоставление права на строительство жилья гостиничного типа в зона бедствия, несмотря на риск, указанный в геологическом бюллетене.
«Спустя год после трагедии в Шови заслуживают внимания обещания, данные премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе на месте трагедии, в том числе в отношении строительства, на фоне того факта, что возник ряд вопросов относительно безразличного отношения к рискам и возможного пренебрежения опасными сооружениями лицами из соответствующих органов власти во время
Также неизвестно, осуществляло ли Национальное агентство по охране окружающей среды сбор и обработку необходимой информации до развития стихийного бедствия; почему угроза не могла быть своевременно выявлена, какие системные недостатки существуют при сборе и обработке информации и с какими проблемами сталкиваются сотрудники Национального агентства по охране окружающей среды в этом процессе или какие шаги были предприняты», — говорится в публикации.
АМЮГ пишет и о том, что местные жители уже много лет говорят о сохраняющихся угрозах со стороны реки Бубисцкали, но, несмотря на это, «остается под вопросом, почему органы самоуправления не смогли проявить интерес к этим рискам».
В заявлении говорится, что паспорт безопасности (документ подтверждающий установление определенных мер безопасности в отношении процесса производства продукции/вещества/материала и ее непосредственного применения — ред.), определенный законом Грузии «О гражданской безопасности», не был разработан в муниципалитете Они.
«Спустя 1 год после трагедии в Шови до сих пор неизвестно, у всех ли муниципалитетов есть этот документ или на какой стадии находится процесс его разработки, и прикреплены ли они к картам, зонированным в соответствии с соответствующим риском, и если есть паспорта безопасности, то почему они не находятся в открытом доступе.
Например, согласно письму муниципалитета Они от 4 декабря 2023 года, в муниципалитете отсутствовал паспорт безопасности, и в сотрудничестве со Службой по управлению чрезвычайными ситуациями и Национальным агентством по охране окружающей среды проводилась процедура подготовки паспорта безопасности муниципалитета.
Кроме того, служба по чрезвычайным ситуациям не разъяснила общественности, можно ли будет своевременно вывезти людей из зоны бедствия, имеются ли планы эвакуации и технические, материальные и людские возможности, необходимые для их выполнения», — говорится в заявлении НПО.
В организации подчеркнули, что в результате трагедии в Шови 3 августа 2023 года не был установлен ни один человек, ответственный за трагедию.
«Несмотря на многочисленные обращения со стороны неправительственного сектора, квалификация проводимого расследования по этому делу по-прежнему остается проблематичной, что свидетельствует о том, что следственный орган не заинтересован в проведении расследования в полном объеме и всеми возможными способами.
Прокуратура пока не признала потерпевшей часть выживших в результате стихийного бедствия в Шови, в том числе детей, которые находились непосредственно под оползнем в течение нескольких часов.
Учитывая масштабы трагедии, очевидно, что общественный интерес к ведущемуся расследованию был высок в течение всего года. Однако вместо того, чтобы проинформировать общественность, даже юрист общественной организации «Партнерство за права человека», участвующей в деле АО, отказался передать копии протокола, материалы уголовного дела, а в феврале 2024 года они ограничили в праве говорить об этом публично. Это говорит о том, что следственный орган сосредоточен на том, чтобы избежать острых вопросов, связанных с расследованием, и формально проводит расследование», — говорится в заявлении.
Амюг призывает:
Национальное агентство по охране окружающей среды — обеспечить сбор и обработку информации для выявления рисков надвигающихся стихийных бедствий; информировать общественность о проблемах в этой связи и о том, какие шаги были предприняты за последний год для их устранения;Муниципалитеты — разрабатать паспорта безопасности. Предоставить общественности информацию о том, что сделано в этом направлении и на какой стадии находится процесс их разработки.Службу управления чрезвычайными ситуациями — информировать общественность о том, что сделано для разработки системы раннего оповещения и на какой стадии находится этот процесс;Прокуратуру и следственные органы — предоставить общественности полную информацию о проведенных следственных действиях и их результатах, а также о том, почему расследование не проводится в соответствии с квалификациями, предусмотренными статьями 128 (оставление в покое при судебном разбирательстве) и 342 (служебная халатность) Уголовного кодекса», — говорится в заявлении АМЮГ.