გარემოს ეროვნული სააგენტო: ვაშლიჯვრში, სამშენებლო მოედნის არეალში და მის მიმდებარედ ძველმეწყრულ ფერდობზე პროცესები გააქტიურდა, თუმცა ამ ეტაპზე პროცესი ლოკალური გავრცელებისაა
06/08/2024 16:27:05 საზოგადოება
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, ვაშლიჯვრში, სამშენებლო მოედნის არეალში და მის მიმდებარედ ძველმეწყრულ ფერდობზე პროცესები გააქტიურდა, თუმცა ამ ეტაპზე პროცესი ლოკალური გავრცელებისაა.
მისივე ცნობით, მიმდებარედ არსებულ საცხოვრებელ სახლებს და ინფრასტრუქტურულ ობიექტებს აღნიშნული პროცესისგან საფრთხე არ ემუქრებათ.
„გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგებმა თბილისში, ვაშლიჯვრის დასახლებაში სამშენებლო მოედნის მიმდებარედ გეოდინამიკური პირობები ადგილზე შეაფასეს.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის ივლისის თვეში ვაშლიჯვრის დასახლებაში (ბროწეულის ქ. 5) სამშენებლო მოედნის არეალში და მის მიმდებარედ ძველმეწყრულ ფერდობზე პროცესები გააქტიურდა.
სპეციალისტების შეფასების შედეგად დადგინდა, რომ ამ ეტაპზე პროცესი ლოკალური გავრცელებისაა და საფრთხეს უქმნის მხოლოდ სამშენებლო მოედანს, სადაც დღეისათვის სამუშაოები შეჩერებულია.
სამშენებლო კომპანიის დაკვეთით მიმდინარეობს დეტალური საინჟინრო-გეოლოგიური (გეოტექნიკური) კვლევები, რომლის საფუძველზეც შემუშავდება რეკომენდაციები დამცავი ღონისძიებების გასატარებლად.
რაც შეეხება მიმდებარედ არსებულ საცხოვრებელ სახლებს და ინფრასტრუქტურულ ობიექტებს, აღნიშნული პროცესისგან საფრთხე არ ემუქრებათ”, - ნათქვამია ინფორმაციაში.
ამავე თემაზე: მერია – ვაშლიჯვარზე: მუნიციპალურმა ინსპექციამ შესწავლა დაიწყო, ამჟამად სამუშაოები შეჩერებულია.

Агентство охраны среды: жилым домам в Вашлиджвари ничего не угрожает
Национальное агентство по охране окружающей среды реагирует на появившуюся трещину в земле в тбилисском районе Вашлиджвари. Ведомство уверяет, что процесс, происходящий на этой локации (на улице Броцеули), носит локальный характер и угрожает только строительной площадке, где работы в настоящее время приостановлены.
А окружающим жилым домам и объектам инфраструктуры опасность не угрожает.
Агентство сообщает, что ведутся детальные инженерно-геологические (геотехническо-геофизические изыскания), на основании которых будут разработаны рекомендации по проведению защитных мероприятий.
«Геологи Национального агентства по охране окружающей среды провели оценку геодинамических условий на участке вблизи строительной площадки в районе Вашлиджвари в Тбилиси.
Следует отметить, что в июле текущего года в районе Вашлиджвари (ул. Броцеули. 5), в ареале строительной площадки и прилегающих локациях на старом оползневом склоне, активизировались процессы.
В результате оценки специалистов было установлено, что на данном этапе процесс носит локальный характер и угрожает только строительной площадке, где работы в настоящее время приостановлены.
Строительной компанией проводятся детальные инженерно-геологические (инженерно-геотехнические изыскания), на основании которых будут разработаны рекомендации по проведению защитных мероприятий.
Что касается окружающих домов и объектов инфраструктуры, то никакой опасности от этого процесса нет», — говорится в информации.
Напомним, 6 августа стало известно, что в тбилисском районе Вашлиджвари треснула земля — видна трещина. На месте разрушенного участка планировалось строительство 16-этажного здания.