ბლინკენი: აშშ–ის მხრიდან ქართველი ხალხის ევროატლანტიკური მომავლისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ძიებაში მხარდაჭერა ურყევია
07/08/2024 15:41:09 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის ომის მე–16 წლისთავთან დაკავშირებით გავრცელებულ განცხადებაში რუსეთს მოუწოდებს, შეასრულოს 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ ვალდებულებები, გაიყვანოს თავისი ძალები კონფლიქტამდე არსებულ პოზიციებზე.
ენტონი ბლინკენი ამბობს, რომ აშშ-ის მხრიდან ქართველი ხალხის ევროატლანტიკური მომავლისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ძიებაში მხარდაჭერა ურყევია.
“დღეს თექვსმეტი წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც რუსეთი საქართველოს დამოუკიდებელ სახელმწიფოში შეიჭრა და ჩვენ ვიხსენებთ მათ, ვინც მოკლეს, დაჭრეს, ან იძულებით გადაადგილება მოუწია რუსეთის სამხედრო კამპანიისა და უკანონო ოკუპაციის შედეგად.
დღემდე, რუსეთი აგრძელებს საქართველოს ტერიტორიის 20 პროცენტის ოკუპაციას და საკუთარი ნების დაწესებას იქ მყოფ ხალხზე, მათ შორის აფხაზეთში მდებარე სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი მიწების რუსეთისთვის გადაცემის მოთხოვნით და ოჩამჩირეში მუდმივი საზღვაო ბაზის შექმნისადმი ნაბიჯების გადადმგმით.
შეერთებული შტატები ურყევი რჩება საქართველოს სუვერენიტეტისა და მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერაში. მოვუწოდებთ რუსეთს, შეასრულოს 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებაში გათვალისწინებული თავისი დაპირებები და ვალდებულებები, და გაიყვანოს თავისი ძალები კონფლიქტამდე არსებულ პოზიციებზე და ჰუმანიტარული დახმარების დაუბრკოლებელი მიწოდება დაუშვას.
ასევე მოვუწოდებთ რუსეთს, საქართველოს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რეგიონების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარება გაიწვიოს. ეს ქმედებები ათობით ათას იძულებით გადაადგილებულ პირს საკუთარ სახლებში უსაფრთხოდ დაბრუნების საშუალებას მისცემს.
შეერთებული შტატების მხრიდან ქართველი ხალხის ევროატლანტიკური მომავლისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ძიებაში მხარდაჭერა ურყევია”, - ნათქვამია ბლინკენის განცხადებაში.

US Secretary of State calls on Russia to withdraw its forces to pre-conflict positions
We call on Russia to fulfill its obligations under the 2008 cease-fire agreement, to withdraw its forces from their pre-conflict positions, US Secretary of State Anthony Blinken said in a statement.
Anthony Blinken releases a statement regarding the war of August 2008 and notes that the support of the Georgian people for the Euro-Atlantic future and the search for a peaceful resolution of the conflict is unwavering.
"Today, sixteen years have passed since Russia invaded the independent state of Georgia, and we remember those who were killed, wounded, or forcibly displaced as a result of Russia's military campaign and illegal occupation.
To this day, Russia continues to occupy 20 percent of Georgia's territory and impose its will on its people, including demanding the transfer of strategically important lands in Abkhazia to Russia and taking steps to establish a permanent naval base in Ochamchire.
The United States remains steadfast in its support of Georgia's sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders.
We call on Russia to fulfill its promises and obligations under the 2008 ceasefire agreement, withdraw its forces from pre-conflict positions and allow the unhindered delivery of humanitarian aid.
Also, we call on Russia to recall the recognition of independence of the so-called Abkhazia and South Ossetia regions of Georgia. These actions will allow tens of thousands of internally displaced persons to return safely to their homes. The support of the United States for the Euro-Atlantic future of the Georgian people and the search for a peaceful resolution of the conflict is unwavering," said Blinken's statement.