სამინისტრო: საერთაშორისო კვლევამ "შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტი" პერსპექტიულად და განხორციელებადად მიიჩნია
13/08/2024 08:10:58 ეკონომიკა
„შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტი“ პერსპექტიულია და ტექნიკურ-ეკონომიკურად -განხორციელებადი", – ამის შესახებ, ეკონომიკის სამინისტროს ცნობით, ნათქვამია კვლევაში, რომელიც იტალიურმა საკონსულტაციო კომპანიამ CESI მოამზადა.
სამინისტროს ინფორმაცით, "კვლევა სახელმწიფო კომპანია „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ დაკვეთით, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებითა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მხარდაჭერით ჩატარდა".
მისივე ცნობით, ტექნიკურ - ეკონომიკური კვლევა აღნიშნული პროექტის პრაქტიკული განხორციელების შესაძლებლობების და საუკეთესო გზების გამოვლენის მიზნით მომზადდა.
„შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტი“ ითვალისწინებს მაღალი ძაბვის წყალქვეშა გადამცემი ქსელის მოწყობას, რომელმაც ერთმანეთთან უნდა დააკავშიროს საქართველოსა და ევროპის ელექტროენერგეტიკული სისტემები. პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს ევროპისა და კავკასიის რეგიონის ენერგეტიკული უსაფრთხოების განმტკიცებას, განახლებადი ენერგიის სექტორის განვითარებას და გაზრდის სატრანზიტო შესაძლებლობებს მითითებულ რეგიონებს შორის.
კვლევის ფარგლებში განისაზღვრა კაბელის ოპტიმალური შესაძლებლობები, განხორციელდა პროექტის მშენებლობის ღირებულების შეფასება და ეკონომიკური ანალიზი. ასევე დადგინდა კაბელის სახმელეთო და საზღვაო ნაწილების წინასწარი მარშრუტი, შემუშავდა პროექტის განხორციელების გეგმის და შესყიდვების სტრატეგია.
პროექტის მარშრუტისათვის ასევე მოხდა ბუნებრივი გარემოსა და სოციალური საკითხების შესწავლა, საქართველოსა და რუმინეთისთვის მომზადდა გარემოსდაცვითი და სოციალური საკითხების სკრინინგის და სკოპინგის ანგარიშები. ასევე, შემუშავდა ზღვის ფსკერის გეოტექნიკური, გეოფიზიკური, ეკოლოგიური და არქეოლოგიური კვლევების ჩასატარებლად საჭირო სამუშაოთა აღწერილობა და მომზადდა სატენდერო ტექნიკური დავალების დოკუმენტი.
პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკურ კვლევას 2022 წლიდან ხორციელდებოდა. ასევე მომზადდება გარემოსა და სოციალური ზემოქმედების და ზღვის ფსკერის კვლევები, რომელთა განხორციელება 2025-2026 წლებშია დაგეგმილი.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წლის 17 დეკემბერს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის, საქართველოს, რუმინეთისა და უნგრეთის მთავრობებს შორის ხელი მოეწერა შეთანხმებას სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ მწვანე ენერგიის განვითარებისა და გადაცემის სფეროში, რაც მნიშვნელოვანად უწყობს ხელს რეგიონული ურთიერთობებისა და თანამშრომლობის გაღრმავებას. შეთანხმების ფარგლებში უკვე შედგა რამდენიმე მინისტერიალი, სადაც განიხილეს შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის განვითარებასთან დაკავშირებული საკითხი და მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება მონაწილე ქვეყნების მიერ ერთობილი შვილობილი საწარმოს დაფუძნების შესახებ, რომლის საშუალებითაც გაგრძელდება აღნიშნული პროექტის განვითარება.
ამ პროექტის განვითარებით საქართველო, როგორც კანდიდატი ქვეყანა, გააძლიერებს თავის პოზიციას, როგორც ევროკავშირის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვანი და სანდო პარტნიორი სახელმწიფო. შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტი საქართველოს დამატებით „ახალი ევროპულ დანიშნულებას“ მისცემს და მნიშვნელოვნად გაზრდის ჩვენი ქვეყნის როლს ევროპის ენერგეტიკული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით", – აცხადებენ სამინისტროში.

Минэкономики - Международное исследование признало проект «Черноморского подводного кабеля» перспективным и осуществимым с технической и экономической точки зрения
13/08/2024 08:10:58 Экономика
«Проект «Черноморского подводного кабеля» является перспективным и технико-экономически осуществимым», — отмечается в исследовании итальянской консалтинговой компании CESI, проведенном по заказу государственной компании «Грузинская государственная электросистема», финансируемом Всемирным банком при поддержке Министерства экономики и устойчивого развития.
По сообщению Минэкономики, технико-экономическое исследование было подготовлено с целью выявления возможностей и наилучших путей практической реализации данного проекта.
«Проект «Черноморский подводный кабель» предусматривает организацию высоковольтной подводной сети электропередачи, которая должна соединить электроэнергетические системы Грузии и Европы. Реализация проекта будет способствовать укреплению энергетической безопасности Европы и Кавказского региона, развитию сектора возобновляемой энергетики и увеличению транзитных возможностей между указанными регионами. В рамках исследования были определены оптимальные возможности кабеля, оценена стоимость строительства проекта и проведен экономический анализ. Также была определена предварительная трасса наземного и морского участков кабеля, разработаны план реализации проекта и стратегия закупок.
Для маршрута проекта также были изучены природная среда и социальные вопросы, подготовлены отчеты по скринингу экологических и социальных вопросов и объему работ для Грузии и Румынии. Также разработано описание работ, необходимых для проведения геотехнических, геофизических, экологических и археологических исследований морского дна и подготовлен документ по тендерному техническому заданию. Технико-экономическое исследование проекта проводилось с 2022 года. Также будут подготовлены исследования экологического и социального воздействия и морского дна, которые планируется осуществить в 2025-2026 годах.
Примечательно, что 17 декабря 2022 года правительства Азербайджанской Республики, Грузии, Румынии и Венгрии подписали соглашение о стратегическом партнерстве в сфере развития и передачи зеленой энергии, что существенно способствует углублению региональных отношений и сотрудничеству. В рамках соглашения уже проведено несколько министериалов, на которых обсуждался вопрос, связанный с развитием проекта «Черноморского подводного кабеля», а также было принято решение о создании совместной дочерней компании стран-участниц, через которую будет продолжено развитие данного проекта. Благодаря развитию этого проекта Грузия, как страна-кандидат в ЕС, укрепит свои позиции одного из наиболее важных и надежных государств-партнеров Евросоюза. Проект «Черноморского подводного кабеля» даст Грузии дополнительное «новое европейское назначение» и значительно повысит роль нашей страны в направлении обеспечения энергетической безопасности Европы.