რუსეთმა ჯორჯ კლუნის ფონდი „არასასურველად“ გამოაცხადა
რუსეთის ხელისუფლებამ ჰოლივუდის ცნობილი მსახიობის ჯორჯ კლუნის უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „კლუნის ფონდი სამართლიანობისთვის“ ქვეყნის „დისკრედიტაციაში” დაადანაშაულა.
რუსეთის გენერალური პროკურატურის გადაწყვეტილებით, „კლუნის ფონდი“ რუსეთის ტერიტორიაზე „არასასურველ ორგანიზაციად“ გამოცხადდა.
მიზეზად დასახელებულია ის, რომ „ფონდი ჰოლივუდური გაქანებით მუშაობს რუსეთის დისკრედიტაციის მიზნით, აქტიურად უჭერს მხარს რუსეთიდან წასულ ცრუპატრიოტებს და აკრძალული ექსტრემისტული გაერთიანებების და ტერორისტული ორგანიზაციების წევრებს, აქვს რუსეთის უმაღლესი ხელმძღვანელების სისხლისსამართლებრივი დევნის ინიციატივები და საჯაროდ ახდენს უცხოეთის აგენტების და არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ რუსული კანონმდებლობის ნეგატიური, ფსევდოექსპერტული შეფასებების ტირაჟირებას“.
რუსეთის კანონმდებლობით, „არასასურველ ორგანიზაციებს“ ქვეყნის ტერიტორიაზე საქმიანობა ეკრძალებათ. დარღვევა როგორც ადმინისტრაციულ, ისე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს.
ჯორჯ კლუნიმ ცოლთან იურისტ ამალი კლუნისთან ერთად 2016 წელს ნიუ-იორკში დააფუძნა ფონდი, რომელიც მსოფლიოს 40-ზე მეტ ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დარღვევის მსხვერპლთ უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს.
2022 წელს უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ „კლუნის ფონდმა“ დაიწყო ომის შესაძლო დანაშაულთა გამოძიებაც და რუსი მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ არაერთი სარჩელი მოამზადა.

Фонд Клуни за справедливость признан нежелательным в России
Генеральная прокуратура признала нежелательной в России деятельность американской неправительственной организации Фонда Клуни за справедливость (Clooney Foundation for Justice).
Генпрокуратура утверждает, что фонд проводит «работу, направленную на дискредитацию России», поддерживает «покинувших страну лжепатриотов», а также участников запрещенных экстремистских объединений и террористических организаций.
«Прикрываясь гуманитарными идеями» организация «продвигает инициативы уголовного преследования высшего руководства России, публично тиражируют негативные псевдоэкспертные оценки российского законодательства об иностранных агентах и НПО», — говорится в пресс-релизе Генпрокуратуры России в телеграме.
Фонд Клуни за справедливость основан в 2016 году в Нью-Йорке актёром Джорждем Клуни и его женой адвокатом по правам человека Амаль Клуни.
Официальная цель организации — борьба за справедливость и требование ответственности за нарушения прав человека. Фонд работает более чем в 40 государствах по всему миру. В частности, он занимается расследованием военных преступлений в Украине.