ერთიანი ეროვნული გამოცდების საბოლოო შედეგები ცნობილია
ერთიანი ეროვნული გამოცდების საბოლოო შედეგები გამოქვეყნდა. როგორც შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ნინო წერეთელმა ბრიფინგზე განაცხადა, წელს, უმაღლეს სასწავლებელში სწავლის გაგრძელების უფლება მოიპოვა 32 000-ზე მეტმა აბიტურიენტმა.
ამასთან, მისი თქმით, წელს 11 600-ზე მეტი გამოსაცდელი დაფინანსდა.
"სახელმწიფო გრანტი მოიპოვა 6 500-ზე მეტმა აბიტურიენტმა. აქედან - 100%-იანი სახელმწიფო გრანტი მიიღო 1 000-ზე მეტმა აპლიკანტმა, 70%-იანი - 1 400-ზე მეტმა გამოსაცდელმა, 50%-იანი გრანტი კი - 4 000-ზე მეტმა აბიტურიენტმა. სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩაირიცხა 5 000-ზე მეტი გამოსაცდელი. ქართულ ენაში მომზადების პროგრამებზე სწავლას - 1 600 - მდე აპლიკანტი გააგრძელებს”,- განაცხადა წერეთელმა.
გარდა ამისა შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, გამოცდებისათვის 80 000-მდე აპლიკანტი დარეგისტრირდა, მათ შორის - ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის - 47 000-ზე მეტი აბიტურიენტი; სტუდენტთა საგრანტო კონკურსისათვის - 3 000-ზე მეტი სტუდენტი; საერთო სამაგისტრო გამოცდისათვის რეგისტრაცია 10 000-ზე მეტმა მაგისტრანტობის კანდიდატმა გაიარა, მასწავლებლის გამოცდაზე მონაწილეობის სურვილი კი 18 900-ზე მეტმა აპლიკანტმა გამოთქვა.
"შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი შეახსენებს აბიტურიენტებს, რომ ხელშეკრულების გასაფორმებლად აუცილებლად უნდა დაუკავშირდნენ იმ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას, სადაც მოიპოვეს სწავლის გაგრძელების უფლება”,- აცხადებენ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრში.

Студентами вузов Грузии стали более 32 000 абитуриентов
Студентами вузов Грузии стали более 32 000 абитуриентов — таковы окончательные результаты единых национальных экзаменов (ЕНЭ).
По словам директора Национального центра оценок и экзаменов Нино Церетели, в 2024 году было профинансировано более 11 600 экзаменующихся.
«В 2024 году было профинансировано более 11 600 экзаменующихся. Более 6 500 абитуриентов выиграли государственный грант. Из них 100% государственный грант получили более 1 000 заявителей, 70% — более 1 400 экзаменующихся и 50% — более 4 000 заявителей. На образовательные программы, финансируемым государством, поступили более 5 000 экзаменующихся. До 1600 абитуриентов продолжат обучение по программам изучения грузинского языка», — рассказала Церетели.
По данным Национального центра оценок и экзаменов, в 2024 году по всей Грузии было открыто 24 экзаменационных центра и зарегистрировано до 80 000 заявителей, среди них:
более 47 000 абитуриентов — на единые национальные экзамены;более 3000 студентов — на конкурс студенческих грантов;более 10 000 кандидатов в магистратуру прошли регистрацию на общий магистерский экзамен;более 18 900 абитуриентов изъявили желание принять участие на экзамене у учителя.«Национальный центр оценок и экзаменов напоминает абитуриентам, что для подписания контракта они должны обратиться в высшее учебное заведение, в котором они получили право продолжить учебу», — говорится в сообщении Национального центра оценивания и экзаменов.