ვენესუელის პრეზიდენტმა შობის თარიღი კვლავ გადაიტანა, ამჯერად - 1 ოქტომბრისთვის
ვენესუელას ავტორიტარმა ლიდერმა ნიკოლას მადურომ განაცხადა, რომ შობა წელს ქვეყანაში ჩვეულებრივზე ადრე დადგება - ზეიმი 1 ოქტომბრისთვის გადაიტანა
„სექტემბერია და უკვე შობის სუნი ტრიალებს. მებრძოლი ხალხის მადლიერების ნიშნად, მე განკარგულებით გადავიტან შობას 1 ოქტომბერს“, - თქვა მადურომ სამშაბათს სატელევიზიო მიმართვისას.
ამასთან დაკავშირებით, სააგენტო dpa აღნიშნავს, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც მადურო მიმართავს ასეთ უჩვეულო ნაბიჯს, რათა გადაიტანოს ვენესუელელთა ყურადღება აქტუალური პრობლემებისგან. 2020 წლის კოროვირუსული პანდემიის დროს მან შობა 15 ოქტომბერს აღნიშნა, ერთი წლის შემდეგ კი - 4 ოქტომბერს. დღესასწაულთან დაკავშირებით, სოციალისტური მთავრობა მადუროს მეთაურობით ტრადიციულად ურიგებს საკვების პაკეტებს ღარიბი უბნების მცხოვრებლებს.
მიმდინარე წლის 28 ივლისის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ, რომელსაც თან ახლდა ხელისუფლების მიერ შედეგების გაყალბების ბრალდებები, ხელისუფლების ერთგულმა საარჩევნო კომისიამ ნიკოლას მადურო კენჭისყრაში გამარჯვებულად გამოაცხადა. ის ხელისუფლებაში 2013 წლიდან იმყოფება. ამას ქვეყანაში მასობრივი პროტესტი მოჰყვა.
შეერთებულმა შტატებმა და ლათინური ამერიკის არაერთმა ქვეყანამ აღიარა ოპოზიციის კანდიდატის ედმუნდო გონსალესის გამარჯვება ვენესუელაში გამართულ არჩევნებში, რომელზეც სასამართლომ დაკავების ორდერი გასცა. ევროკავშირმა და ამერიკის სახელმწიფოთა ორგანიზაციამ განაცხადეს, რომ მათ ეჭვი ეპარებათ ოფიციალური შედეგების რეალურობაში. ვენესუელასა და მის ფარგლებს გარეთ, მადუროს ოპონენტები ბოლო კვირების განმავლობაში იკრიბებოდნენ წინასაარჩევნო მანიპულაციის წინააღმდეგ.

Президент Венесуэлы вновь перенёс Рождество, на этот раз на 1 октября
Авторитарный президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что Рождество в стране в этом году наступит раньше обычного - торжества переносятся на 1 октября.
«Сейчас сентябрь, и уже пахнет Рождеством. В знак благодарности сражающимся людям я своим указом перенесу Рождество на 1 октября», – заявил Мадуро во вторник в телеэфире.
Агентство dpa в связи с этим отмечает, что это уже не первый случай, когда Мадуро прибегает к такому необычному шагу, чтобы отвлечь внимание венесуэльцев от насущных проблем. Во время пандемии коронавируса в 2020 году он переносил Рождество на 15 октября, а ещё спустя года – на 4 октября. По случаю праздника правительство социалистов в главе с Мадуро традиционно раздаёт обитателям бедных кварталов продуктовые наборы, к примеру, со свиными рульками.
После президентских выборов 28 июля нынешнего года, которые сопровождались обвинениями властей в фальсификациях, избирательный орган, лояльный правительству, объявил победителем голосования Николаса Мадуро. Он находится у власти с 2013 года.
Оппозиция настаивает на победе своего кандидата – Эдмундо Гонсалеса Уррутиа. В понедельник, 2 сентября, суд в Венесуэле выдал ордер на арест экс-дипломата по запросу прокуратуры.
США и ряд стран Латинской Америки признали победу на выборах в Венесуэле Эдмундо Гонсалеса. Евросоюз и Организация американских государств заявили, что сомневаются в честности официальных результатов. В Венесуэле и за рубежом оппоненты Мадуро в последние недели выходили на митинги против, как они отмечали, манипулирования результатами выборов.