ლუკაშენკომ კიდევ 30 პოლიტპატიმარი შეიწყალა
ბელარუსის ავტორიტარმა ლიდერმა ალექსანდრ ლუკაშენკომ ხელი მოაწერა განკარგულებას 30 დაკავებული დემონსტრანტის შეწყალების შესახებ, - იუწყება მისი პრესსამსახური.
შეტყობინებაში ნათქვამია, რომ ისინი გაასამართლეს „საპროტესტო მიმართულების დანაშაულისთვის“. შეწყალებულთა შორის შვიდი ქალი და 23 მამაკაცია. მათი უმეტესობა არასრულწლოვანი და მცირეწლოვანი ბავშვების მშობლები არიან.
„ყველა ეს პირი ასრულებდა შეწყალების სავალდებულო პირობებს - მათ წარადგინეს შუამდგომლობა შეწყალების შესახებ, აღიარეს დანაშაული, გულწრფელად მოინანიეს და დაჰპირდნენ კანონმორჩილებაში ცხოვრებას“, - იუწყება ლუკაშენკოს პრესსამსახური.
ბელარუსში 2024 წელს ეს პოლიტპატიმრების მესამე შეწყალებაა. ივლისის დასაწყისში სულ მცირე, 18 ადამიანი გაათავისუფლეს. გათავისუფლებულთა შორის ოთხი ქალი და 14 მამაკაცი იყო, მათ შორის ოპოზიციური პარტია „ბელარუსის სახალხო ფრონტის“ ხელმძღვანელი გრიგორი კოსტუსევი, რომელიც სიმსივნით იყო დაავადებული და მისჯილი ჰქონდა 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა. ადამიანის უფლებათა ცენტრ „ვიასნას“ ინფორმაციით, ზოგიერთი პირი ამნისტიით გაათავისუფლეს, ნაწილი კი შეიწყალეს.
ლუკაშენკომ მეორე განკარგულებას ხელი აგვისტოს შუა რიცხვებში მოაწერა. შეიწყალეს 30 ადამიანი, რომლებიც ასევე გაასამართლეს პროტესტთან დაკავშირებულ. გათავისუფლებულთა შორის იყო 14 ქალი და 16 მამაკაცი, მათ შორის საპენსიო ასაკის ადამიანები და მძიმე ავადმყოფობის მქონე პირები.
2020 წელს ლუკაშენკოს რეჟიმმა მთელი ქვეყნის მასშტაბით აგორებული პროტესტი სასტიკად ჩაახშეს.
უფლებადამცველების თქმით, საპროტესტო აქციების დაშლისას სულ მცირე რვა ადამიანი დაიღუპა. ხელისუფლებამ ათასობით სისხლის სამართლის საქმე გახსნა. ასობით ადამიანს, მათ შორის ოპოზიციის ლიდერებს, მიესაჯა ხანგრძლივი პატიმრობა. საუბრობენ პატიმართა წამებაზე.

В Беларуси помилованы ещё 30 участников протестов
Белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко подписал указ о помиловании 30 осуждённых за участие в акциях протеста и других «преступлениях протестной направленности». Об этом сообщает государственное агентство БелТА. В пресс-службе Лукашенко решение о помиловании назвали «гуманным жестом».
Как отмечает белорусская служба Радио Свобода, речь идёт уже о третьем за последнее время решении о помиловании осуждённых за участие в протестах против власти Лукашенко. Наиболее крупные акции протеста проходили в 2020 году.
Имена помилованных, как и в предыдущих двух случаях, официально не называется. Власти утверждают, что все помилованные признали вину, «искренне раскаялись» и обещали вести «законопослушный образ жизни». Как правило, речь идёт о родителях малолетних детей.
3 июля были освобождены 18 политзаключённых, известно, что среди них оппозиционный политик Григорий Костусёв. Сообщалось, что он тяжело болен. 16 августа были освобождены ещё 30 человек. Имена официально не назывались, некоторые из них приводит белорусская служба Радио Свобода. Известных оппозиционных политиков или активистов среди них нет.
После выборов в августе 2020 года ЦИК Беларуси объявил о переизбрании президентом на шестой срок подряд Александра Лукашенко. Оппозиция с этим не согласилась, настаивая на победе своего кандидата – Светланы Тихановской. По всей стране начались массовые протесты против фальсификаций на выборах и в поддержку демократии. Выступления жёстко подавлялись сотрудниками сил безопасности.По данным правозащитников, при разгоне протестов погибли не менее восьми человек. Власти возбудили тысячи уголовных дел. Сотни людей, включая лидеров оппозиции, получили длительные сроки заключения.По данным правозащитников, в Беларуси сейчас более тысячи политзаключённых. Лукашенко заявлял, что будут приниматься решения о помиловании некоторых из них, в частности страдающих заболеваниями.