საქართველომ, აზერბაიჯანმა, რუმინეთმა და უნგრეთმა ერთობლივი ენერგეტიკული საწარმო შექმნეს
საქართველომ, აზერბაიჯანმა, უნგრეთმა და რუმინეთმა ბუქარესტში ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ერთობლივი საწარმოს შექმნის შესახებ, რომელიც უზრუნველყოფს ელექტრო კაბელის გაყვანას შავ ზღვაში.
ღონისძიებას საქართველოს ეკონომიკის მინისტრი ლევან დავითაშვილი დაესწრო. ერთობლივი საწარმოს ხელშეკრულებას ხელი მოაწერეს ოთხი ქვეყნის გადამცემი სისტემის ოპერატორებმა. ქართული მხრიდან დოკუმენტს ხელს აწერს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის“ გენერალური დირექტორი გიორგი გიგინეიშვილი.
კომპანია ბაზირებული იქნება რუმინეთში. 1200 კილომეტრის სიგრძის ელექტრო კაბელი საქართველოსა და რუმინეთს დააკავშირებს და ექსპლუატაციაში 2030 წელს შევა. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ელექტროენერგიის მიწოდება აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან რუმინეთში, შემდეგ უნგრეთსა და დასავლეთ ევროპის ქვეყნებში.
როგორც საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა განაცხადა, ამ პროექტს ნამდვილად შეუძლია წვლილის შეტანა ევროკავშირის ენერგოუსაფრთხოებაში.
მ ინფრასტრუქტურულ განვითარებას აქვს საკვანძო მნიშვნელობა ბაზრების გასახსნელად და ნამდვილად კონკურენტუნარიანი ენერგეტიკული ბაზრების შესაქმნელად“, – განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარდა ამისა, ბუქარესტში გამართული მინისტერიალის ფარგლებში საქართველოს, რუმინეთის, აზერბაიჯანისა და უნგრეთის მინისტრებმა და ევროკომისიის წარმომადგენელმა ხელი მოაწერეს ოქმს, რომელიც ცვლის „აზერბაიჯანის რესპუბლიკის, საქართველოს, რუმინეთისა და უნგრეთის მთავრობებს შორის მწვანე ენერგიის განვითარებისა და გადაცემის სფეროში სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ შეთანხმება"-ს.

Грузия, Азербайджан, Румыния и Венгрия создали совместное энергетическое предприятие
Грузия, Азербайджан, Венгрия и Румыния подписали в Бухаресте соглашение о создании совместного предприятия, которое обеспечит прокладку электрического кабеля в Черном море.
В мероприятии принял участие министр экономики Грузии Леван Давиташвили. Соглашение о совместном предприятии подписали операторы передающих систем четырех стран. Со стороны Грузии документ подписал генеральный директор АО «Грузинская государственная электросистема» Георгий Гигинеишвили, передает Общественный вещатель.
Предприятие будет базироваться в Румынии. Электрический кабель длиной 1200 километров соединит Грузию и Румынию и будет введен в эксплуатацию в 2030 году. В рамках проекта планируется поставлять электроэнергию из Азербайджана и Грузии в Румынию, затем в Венгрию и в страны Западной Европы.
Как заявил министр экономики Грузии Леван Давиташвили, этот проект может реально способствовать энергетической безопасности Евросоюза.
«Это инфраструктурное развитие имеет ключевое значение для открытия рынка и создания действительно конкурентных энергетических рынков», – заявил Леван Давиташвили.
Ранее по темеГрузию с ЕС соединит высокое напряжениеКроме того, в рамках министерской встречи, состоявшейся в Бухаресте, министры Грузии, Румынии, Азербайджана и Венгрии и представитель Еврокомиссии подписали протокол о внесении изменений в «Соглашение о стратегическом партнерстве между правительствами Азербайджанской Республики, Грузии, Румынии и Венгрии в области развития и передачи зеленой энергии».