თურქულმა ბანკებმა რუსეთთან მომუშავე კომპანიების ანგარიშების დახურვა დაიწყეს
თურქულმა ბანკებმა დაიწყეს რუსეთში საქონლის მომწოდებელი კომპანიების აქტიური იდენტიფიცირება და მათი ანგარიშების დახურვა, განაცხადა თურქეთში რუსეთის ელჩმა ალექსეი ერხოვმა.
„ამჟამად, ორ ქვეყანას შორის პრობლემები შენარჩუნებულია. თურქულ ბანკებში გახშირდა რუსეთში საქონლის ტრანზიტში ჩართული კომპანიების „გამოდევნის“ შემთხვევები. ასეთი მომხმარებლების იდენტიფიცირება აქტიურად ხორციელდება და მათი გადარიცხვები იბლოკება, ან მათი ანგარიშები მთლიანად იხურება“, - განაცხადა ერხოვმა (ციტირებულია TASS-ის მიერ).
მისი თქმით, საელჩო და სავაჭრო მისია ცდილობენ, დაეხმარონ რუსულ კომპანიებს, რომლებსაც ანგარიშების დახურვა ემუქრებათ და ამას აკეთებენ „ინდივიდუალურ საფუძველზე“.
მანამდე, TASS-ის წყაროებმა თურქეთის საბანკო ინდუსტრიიდან განაცხადეს, რომ ყველა ტრანზაქცია და გადარიცხვა რუსეთიდან არის ფინანსური ინსტიტუტების მაქსიმალური კონტროლის ქვეშ, მაგრამ რუსეთთან დაკავშირებული გადახდების უნივერსალური აკრძალვა არ არსებობს.
თურქულმა ბანკებმა რუსეთიდან გადახდების შეჩერება გასული წლის ბოლოდან დაიწყეს. ეს მოხდა აშშ-ს პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის განკარგულების გამოქვეყნების შემდეგ, რომელიც საშუალებას აძლევდა აშშ-ს ხაზინას, დაეწესებინა მეორადი სანქციები უცხოური ბანკების წინააღმდეგ რუსული სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის მხარდაჭერისა და სანქცირებულ კომპანიებთან თანამშრომლობის გამო.
მიმდინარე წლის დასაწყისში თურქულმა ბანკებმა დაიწყეს რუსული კომპანიების ანგარიშების დახურვა, ასევე რუსეთთან ლირის ტრანზაქციების შეზღუდვა. თურქეთთან მოლაპარაკებების მცდელობის შემდეგ რამდენიმე ბანკმა დაიწყო ფულადი გზავნილების დამუშავება რუსეთში საქონლის ექსპორტისთვის ოთხი სახის პროდუქციაზე: საკვები, ტექსტილი, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი. თუმცა, პრობლემები დარჩა საავტომობილო და საინჟინრო სფეროებთან, რომლებიც საკვანძოა რუსული მხარისთვის.
შედეგად, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში თურქეთის ექსპორტი რუსეთში 33,7%-ით შემცირდა და პრაქტიკულად ომამდელ დონეს დაუბრუნდა - თვეში 500-600 მილიონი დოლარი.
გადახდებთან დაკავშირებული პრობლემებისა და სავაჭრო ბრუნვის შემცირების ფონზე, რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის თურქეთში ვიზიტი გქუმდა, რომელიც თებერვლის შუა რიცხვებში უნდა შემდგარიყო და ომის დაწყების შემდეგ, შესაძლოა მისი პირველი ვიზიტი ყოფილიყო ნატოს ქვეყანაში. მაისის დასაწყისში პრეზიდენტის თანაშემწემ საერთაშორისო საკითხებში იური უშაკოვმა განაცხადა, რომ ვიზიტი "დღეს წესრიგში რჩება", მაგრამ კონკრეტული თარიღები ჯერ არ არის შეთანხმებული.

Турецкие банки начали закрывать счета работающим с Россией компаниям
Турецкие банки стали активно выявлять компании, которые занимаются поставками товаров в Россию, и закрывать им счета, заявил российский посол в Турции Алексей Ерхов.
«В настоящее время проблемы во взаиморасчетах между двумя странами сохраняются. В турецких банках участились случаи "выдавливания" компаний, занимающихся транзитом товаров в Россию. Такие клиенты активно выявляются, и им блокируются переводы, либо вовсе закрываются счета», — рассказал Ерхов (цитата по ТАСС).
По его словам, посольство и торгпредство пытаются помочь российским компаниям, которые столкнулись с закрытием счетов, и делают это «в индивидуальном порядке».
До этого источники ТАСС в банковской сфере Турции сообщили, что все сделки и переводы из России находятся под максимальным контролем финансовых учреждений, но универсальных запретов для платежей, связанных с Россией, нет.
Турецкие банки стали приостанавливать платежи из России с конца прошлого года. Это произошло после выхода указа президента США Джо Байдена, который разрешил американскому Минфину вводить вторичные санкции против иностранных банков за поддержку российского ВПК и операции с подсанкционными компаниями.
В начале этого года турецкие банки начали закрывать счета российским компаниям, а также сворачивать операции в лирах с Россией. Попытки договориться с Турцией о разблокировке платежей не принесли большого результата: несколько банков стали проводить денежные переводы за экспорт в Россию товаров четырех отраслей: продуктов питания, текстиля, одежды и обуви. Однако проблемы остались с ключевыми для российской стороны автомобильной и машиностроительной отраслями.
В итоге в первом квартале текущего года турецкий экспорт в Россию обвалился на 33,7% и практически вернулся на довоенные уровни — $500—600 млн в месяц.
На фоне проблем с платежами и падения товарооборота президент РФ Владимир Путин отменил визит в Турцию, который должен был состояться в середине февраля и мог стать первой его поездкой в страну НАТО с начала войны. В начале мая помощник президента по международным делам Юрий Ушаков сообщил, что визит «остается в повестке дня», но конкретные даты до сих пор не согласованы.