British Airways საქართველოს ავიაბაზარზე შემოდის, ლონდონსა და თბილისს შორის პირდაპირი ფრენები კვირაში 4 სიხშირით შესრულდება
18/09/2024 10:03:08 ეკონომიკა
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინფორმაციით, British Airways-თან მოლაპარაკებები წარმატებით დასრულდა - ავიაკომპანია ლონდონსა და თბილისს შორის პირდაპირ ფრენებს კვირაში 4 სიხშირით შეასრულებს.
"საქართველოს მთავრობის კერძოდ, ეკონომიკის სამინისტროს რამდენიმეწლიანი აქტიური მუშაობის შედეგად პირდაპირი ფრენა ბრიტანეთიდან საქართველოს მიმართულებით 2025 წლის ზაფხულის სანავიგაციო სეზონიდან დაიწყება.
აღსანიშნავია, რომ British Airways-ს აქვს ძალიან კარგი კავშირი ამერიკის შეერთებულ შტატებთან. ლონდონსა და თბილისს შორის პირდაპირი ფრენების დაწყებით გაუმჯობესდება დაკავშირებადობა როგორც ბრიტანეთთან, ასევე ამერიკის კონტინეტთანაც, რადგან დაგეგმილი ფრენების განრიგი მორგებულია ამერიკაში ტრანზიტულ ფრენებზე.
British Airways-ის საქართველოში შემოსვლა ხელს შეუწყობს ბრიტანეთიდან ტურისტული ნაკადების ზრდას. გარდა ამისა, ბრიტანეთი საქართველოს მნიშვნელოვანი სავაჭრო - ეკონომიკური პარტნიორია, ამდენად, პირდაპირი ავიარეისების დანიშვნა ხელს შეუწყობს ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორში ჩვენი ქვეყნების დაახლოებას.
British Airways-ი მსოფლიოს 190 მიმარულებით დაფრინავს. ავიაკომპანიას მთავარი ბაზა ლონდონის ჰითროუს აეროპორტში მდებარეობს.
ამ დროისთვის, საქართველოში 60-ზე მეტი ავიაკომპანია საქმიანობს, რომლებიც მსოფლიოს 30-ზე მეტ ქვეყანაში 100-ზე მეტ რეგულარულ რეისს ასრულებენ. ასევე აღსანიშნია, რომ მიმდინარე წლის 6 თვეში, 3 მილიონზე მეტი საერთაშორისო მოგზაური ეწვია საქართველოს, საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავლებმა რეკორდულ მაჩვენებელს - 1.9 მილიარდ აშშ დოლარს მიაღწია", – აცხადებენ სამინისტროში.

British Airways начнет осуществлять полеты между Лондоном и Тбилиси в 2025 году
С 2025 года на между Лондоном и Тбилиси начнутся прямые авиарейсы. В Ассоциации аэропортов Грузии сообщают о подписании соответствующего соглашения с крупнейшей кампанией Великобритании British Airways.
В результате переговоров с одной из крупнейших авиакомпаний Европы достигнуто соглашение, в рамках которого с 30 марта 2025 года прямые регулярные рейсы по направлению Лондон-Тбилиси-Лондон будут выполняться четыре раза в неделю.
«British Airways — бренд, созданный 50 лет назад, хотя история авиакомпании насчитывает более 100 лет. British Airways совместно с American Airlines является соучредителем глобального авиационного альянса OneWorld, который на тот момент являлся третьим по величине в мире объединением SkyTeam и Star Alliance.
Тесное партнерство с American Airlines позволяет пассажирам British Airways пользоваться транзитными рейсами через Лондон в различные города США. British Airways выполняет рейсы по более чем 190 направлениям в 65 стран мира. Основная база авиакомпании расположена в лондонском аэропорту Хитроу, который является одним из самых загруженных аэропортов Европы», — говорится в информации, распространенной Союзом аэропортов.