რატომ გააძევეს ორი რუსი დიპლომატი? – ვინ არიან დიმიტრი იაროშენკო და ალექსანდრ ხვატოვი
24 იანვარს, ბულგარეთმა გადაწყვიტა მორიგი ორი რუსი დიპლომატი ქვეყნიდან გააძევოს. ეს კვლავ ჯაშუშობისა და დიპლომატებისთვის შეუფერებელი ქმედებების გამო მოხდა.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო და კრემლი შოკირებულები არიან, რადგან უმცროსმა სლავმა ძმებმა სამი თვის წინაც ქვეყნიდან რუსი დიპლომატი ვლადიმერ რუსიაევი გაუგდეს.
აშკარაა, რუსი დიპლომატების უკანონო და დანაშაულებრივი საქმიანობაზე რეაგირება ბალკანეთში ძალიან გამძაფრებულია, რუსებს აღარაფერს პატიობენ.
ამჯერად, ბულგარეთის გენერალურმა პროკურატურამ ქვეყნის კანონმდებლობის უხეშ დარღვევაში სოფიაში რუსეთის საელჩოს საკონსულო განყოფილების პირველ მდივანს და რუსეთის სავაჭრო წარმომადგენლობის თანამშრომელს დასდო ბრალი. ისინი პერსონა ნონ გრატად ოფიციალურად გამოაცხადეს. ბულგარულ მედიაში გაჟღერდა მათი ვინაობაც-ესენი არიან დიმიტრი იაროშენკო და ალექსანდრ ხვატოვი, რომლებიც სინამდვილეში „СВР“-ის ოფიცრები არიან. „СВР“-ი რუსეთის ფედერაციის საგარეო დაზვერვის სამსახურია. ირკვევა, რომ დიმიტრი იაროშენკო იმ განყოფილება „ს“-ის ოფიცერია, რომელიც უფრო მეტად ცნობილია სახელწოდებით „არალეგალების“ განყოფილება. როგორც ბულგარეთის პროკურატურა აცხადებს, რუსეთის საკონსულოს პირველი მდივანი იაროშენკო ცდილობდა მოეპოვებინა ინფორმაცია საარჩევნო პროცესის მექანიზმების შესახებ. ამას გარდა, როგორც განყოფილება „არალეგალების“ კურატორი ოფიცერი, ის თავის თანამდებობას საელჩოში, ბულგარეთის მოქალაქეებისგან „СВР“-სთვის საჭირო ინფორმაციის შესაგროვებლად იყენებდა. მისი ძირითადი მიზანი იყო რუსი მზვერავი ოფიცრებისთვის სხვა და სხვა ქვეყნებში ჩასანერგად ყალბი დოკუმენტების დამზადება. ბულგარეთის პროკურატურაში აცხადებენ, რომ იაროშენკო სახელმწიფოსთვის სხვა მნიშვნელოვან ინფორმაცისაც ხარბად „ეწაფებოდა“. ალექსანდრე ხვატოვი კი როგორც რუსეთის სავაჭრო წარმომადგენლობაში დასაქმებული პირი, ძირითადად ინფორმაციას ქვეყნის ენერგეტიკული უსაფრთხოების თაობაზე აგროვებდა.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის საელჩო ბულგარეთში და რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო მომხდარის გამო ძალიან აღშფოთებულები არიან, ოფიციალურ გამოხმაურებაში აღნიშნავენ, რომ ბულგარეთის პროკურატურას არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნია. განსაკუთრებულ მედია აღშფოთებაში ხაზს იმას უსვამენ, რომ ბულგარეთის ხელისუფლებამ ჯერ საჯარო სივრცეში გააკეთა განცხადება, ხოლო რუსეთის საელჩოს ოფიციალური ნოტით მხოლოდ ამის მერე მიმართა. კრემლში ამბობენ-ეს, რა წესია? ასე მოქცევა ორ ძმურ სახელმწიფოს შორის ტრადიციულად კონსტრუქციულ ურთიერთობას არ შეესაბამებაო!ძალიან საინტერესოდ არის ერთმანეთზე გადაბმული ოქტომბერში ბულგარელი სამართალდამცველების მიერ გამოვლენილი ჯაშუში ვლადიმერ რუსიაევის საქმიანობა და ახლა-იანვარში გამოვლენილი ორი „ჩეკისტის“ კონტაქტები. პირველ შემთხვევაში, დადგინდა, რომ სოფიაში მოქმედი რუსეთის ფედერაციის საელჩოს პირველი მდივანი ,, СВР’’-ს ფარული ოფიცერი ვლადიმერ რუსიაევი ბულგარეთის მთავრობის წევრების გადაბირებას ცდილობდა. ჯაშუში მათ სახელმწიფო საიდუმლოებების, ეროვნული უსაფრთხოების შესახებ ინფორმაციის, ნატოს თუ სხვა ქვეყნების შესახებ გასაიდუმლოებული ინფორმაციის მოწოდებას ითხოვდა.ბულგარეთში მაშინ აცხადებდნენ, რომ ამ ოფიცერზე ბულგარეთის სპეცსამსახურები მოძრაობა ,,რუსოფილი’’-ს ხელმძღვანელის ნიკოლაი მალინოვის წინააღმდეგ დაწყებულმა გამოძიებამ მიიყვანა. ეს მალინოვი ბულგარეთის ხელისუფლებამ ჯაშუშობის ბრალდებით 2019 წლის სექტემბერში დააკავა. „რუსოფილი“ არასამთავრობო ორგანიზაციაა, რომელიც ბულგარეთში 2003 წლიდან არსებობს. „ძალიან“ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიზნებს შორის არის ბულგარეთის გაძლიერება რუსეთთან თანამშრომლობის შედეგად, ასევე ბულგარელ და რუს ხალხს შორის მეგობრობის გაღრმავება. „რუსოფილი“ კარგად დაფინანსებული და ქმედითი ორგანიზაციაა-იმის გარდა, რომ პოლიტიკურ განცხადებებს აკეთებენ, აქციებს ატარებენ, ასევე აწყობენ „საყვარელ“ საბავშვო კონკურსებს, შაბათობებს, თეატრალურ და ლიტერატურულ საღამოებს, აფინანსებენ ბალეტ „გედების ტბის“ დადგმებს და რუსულ კულტურას აცოცხლებენ ბულგარეთში. ანუ არიან საოცრად „белые и пушистые”.
ორგანიზაციის ხელმძღვანელ ნიკოლაი მალინოვს, რომელიც ბულგარეთის პარლამენტის ყოფილი დეპუტატია, ჯაშუშობაში ბრალი სექტემბერში წარუდგინეს. ბულგარეთის გენერალური პროკურორი აცხადებდა, რომ გამოძიების ინფორმაციით, მალინოვი, რომელიც რუსეთის ორ ორგანიზაციასთან თანამშრომლობდა, გადასცემდა მათ იმ ინფორმაციას, რომელიც სახელმწიფო საიდუმლოებას შეიცავდა. საუბარია საზოგადოება „ორთავიანი არწივი“, რომელსაც რუსი ბიზნესმენი კონსტანტინ მალოფეევი ხელმძღვანელობს. არსებული ცნობებით, მალოფეევი აფინანსებდა ანტი უკრაინულ სამხედრო გამოსვლებს ყირიმსა და უკრაინის აღმოსავლეთში. რაც შეეხება ნიკოლაი მალინოვს, ის თავის საჯარო განცხადებებში ხშირად მიესალმებოდა რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიას და ნატო-ში ბულგარეთის გაწევრიანების წინააღმდეგ აქტიურად გამოდიოდა. ფაქტია, რომ ბულგარეთში დასაქმებულ რუს „დიპლომატებთან“ საქმიან-მეგობრული ურთიერთობა ჰქონდა. მალინოვს, რომელიც ჯაშუშთა სკანდალის დროს, შინაპატიმრობაში აღმოჩნდა, ბულგარულმა სასამართლომ რამდენიმე დღით ქვეყნის დატოვების უფლება მისცა. ის დედა-რუსეთში ჩავიდა. 4 ნოემბერს ვლადიმერ პუტინმა „მეგობრობის“ ორდენი გადასცა. ეს ჯილდო კრემლის მიერ გადაეცემება ხოლმე „განსაკუთრებული წვლილის შეტანისთვის მშვიდობის, ხალხებს შორის მეგობრობის, თანამშრომლობის და პატივისცემის დანერგვის საქმეში“; ანუ „რუსოფილის“ ხელმძღვანელმა ისე კარგად იჯაშუშა, რომ მშვენიერი ჯილდოც დაიმსახურა. ბულგარეთში დაბრუნების შემდეგ ამბობდა, რომ პუტინისგან ჯილდო იმიტომ მიიღო, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ბულგარელ ხალხს კვლავ უფროსი მეგობრის ხელს უწვდის, წრფელი მეგობრობა უპირველეს ყოვლისაა!მაგრამ, როგორც ჩანს, ბულგარელები პუტინის ასეთ ჟესტებს აღარ უჯერებენ, ადგნენ და ახლა კიდევ ორი რუსი დიპლომატი გაუძევეს. მიზეზი ისევ და ისევ ის არის, რომ კრემლი მეგობარ ქვეყნებსაც კი უკვე ძაღლად არ აგდებს, თავისი მარგინალური მიზნების მისაღწევად ცინიკურად იყენებს „გედების ტბასაც“ და ,,СВР’’-ს ერთნაირად, სუვერენული ქვეყნების კანონებს თელავს და ადამიანებს თვალებში ნაცარს აყრის.

Почему из Болгарии выдворили двух русских дипломатов? Кто такие Дмитрий Ярошенко и Александр Хватов
24 января Болгария решила выслать из страны двух российских дипломатов. Это уже не впервой и опять произошло из-за шпионажа и неуместных действий русских дипломатов. МИД России и Кремль шокированы, так как только три месяца назад младшие братья-болгары выдворили из страны российского дипломата Владимира Русяева. Очевидно, что на незаконную и преступную деятельность российских дипломатов на Балканах реагируют уже очень строго, и не прощают чего либо русским.
На этот раз Генеральная прокуратура Болгарии обвинила первого секретаря консульского отдела посольства России в Софии и сотрудника российского торгового представительства за грубое нарушение законов страны. Они официально объявлены персонами нон грата. Болгарские СМИ также раскрыли их имена - это Дмитрий Ярошенко и Александр Хватов, которые на самом деле являются сотрудниками СВР. СВР - Служба внешней разведки России. Стало известно, что Дмитрий Ярошенко является сотрудником подразделения "С", более известного как подразделение "нелегалов". По данным болгарской прокуратуры, первый секретарь российского консульства Ярошенко пытался получить информацию о механизмах избирательного процесса в стране. Кроме того, будучи офицером-куратором подразделения «нелегалов», он использовал свою должность в посольстве, для сбора информации необходимой для «СВР», у болгарских граждан. Также его основной целью было изготовление поддельных документов для российских офицеров-шпионов для въезда в другие страны. Болгарская прокуратура заявляет, что Ярошенко жаждал получить и другую важную государственную информацию. А Александр Хватов, как торговый представитель России, в основном собирал информацию об энергетической безопасности страны.
Примечательно, что российское посольство в Болгарии и российский МИД глубоко обеспокоены этим инцидентом, причем заявляют в официальных комментариях, что болгарская прокуратура не располагает никакими доказательствами. Особенно возмущены тем, что болгарские власти сделали публичные заявления в публичном пространстве, в СМИ и только после этого послали российскому посольству официальную ноту. В Кремле возмущённо говорят – что это такое? Это не вписывается в традиционно конструктивные отношения между двумя братскими государствами!
Крайне интересно, как переплетенны действия российского шпиона Владимира Русяева, выдворенного болгарскими правоохранительными органами в октябре, и контакты двух «Чекистов», выявленных в январе. В первом случае было установлено, что первый секретарь посольства России в Софии Русяев пытался завербовать членов болгарского правительства. Шпион хотел, чтобы они поделились секретной информацией, которая содержала государственную тайну касающуюся так же национальной безопасности стран НАТО и других государств.
В то время в Болгарии утверждалось, что на офицера русской спецслужбы Русяева вышли в ходе расследования в отношении Николая Малинова, главы движения "Русофил". Малинов был арестован болгарскими властями в сентябре 2019 года по обвинению в шпионаже. “Русофил” является неправительственной организацией, которая существует в Болгарии с 2003 года. Среди целей этой НПО - укрепление стабильности Болгарии в результате сотрудничества с Россией, а также углубление дружбы между болгарским и русским народами. “Русофил” - хорошо финансируемая и активная организация - помимо политических заявлений, проведения митингов, проводятся разные «милые» детские конкурсы, суботники, театральные и литературные вечера, в активе есть спонсирование всяких «Лебединых озёр» и делается всё для поддержания русской культуры в Болгарии. То есть, они очень "белые и пушистые".
Как уже было сказано выше, глава организации, бывший болгарский законодатель, Николай Малинов, был обвинен в шпионаже в сентябре. Генеральный прокурор Болгарии тогда сообщил, что следствие выявило, что Малинов, предоставлял российским организациям информацию, содержащую государственную тайну Болгарии. Одной из этих организаций является “Двуглавый орёл”, во главе которой стоит российский бизнесмен Константин Малофеев. По имеющимся данным, Малофеев финансировал антиукраинские военные выступления в Крыму и на востоке Украины. Что касается Николая Малинова, то в своих публичных выступлениях он часто приветствовал аннексию Крыма Россией и активно выступал против членства Болгарии в НАТО. Он имел активные деловые отношения с российскими "дипломатами", работающими в Болгарии. Малинову, который был задержан во время шпионского скандала и находился под домашним арестом, болгарским судом было разрешено покинуть страну в ноябре на несколько дней. Сразу же он поехал в матушку Россию. А 4 ноября Владимир Путин вручил ему орден Дружбы. Награда будет вручена «за выдающийся вклад в дело мира, дружбы, сотрудничества и уважения между народами»; То есть, глава «Русофила» нашпионил настолько хорошо, что заслужил вот такую прекрасную награду. По возвращении в Болгарию он заявил, что получил награду от Путина, потому что российский президент все еще считает друзьями болгарский народ, и настоящая дружба это в первую очередь!
Но похоже, что болгары больше не верят таким жестам Путина, они взяли и выдворили еще двух российских дипломатов. А причина том, что на самом деле, Кремль ни во что не ставит даже дружественные страны, одинаково цинично использует “Лебединое озеро” и “СВР”, и для достижения своих предельных целей, может наплевать и на законы суверенных государств.