სეზონური გრიპის საწინააღმდეგო უფასო ვაქცინაცია ოქტომბრის მეორე ნახევრიდან იქნება შესაძლებელი
„იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს“ სამედიცინო დირექტორის, ივანე ჩხაიძის განცხადებით, სეზონური გრიპის საწინააღმდეგო უფასო ვაქცინაცია ოქტომბრის მეორე ნახევრიდან იქნება შესაძლებელი.
როგორც ივანე ჩხაიძემ აღნიშნა, რისკის ჯგუფს მიეკუთვნებიან 2 წლამდე ასაკის ბავშვები, ასევე 65 წელს გადაცილებული მოსახლეობაც.
„გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინები მზად არის. როგორც წესი, საქართველოში ვაქცინა შემოდის ოქტომბრის პირველ ნახევარში. ალბათ, წელსაც ასე იქნება, კერძოდ, ოქტომბრის პირველ ნახევარში ქვეყანაში გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინა იქნება. ოქტომბრის მეორე ნახევრიდან კი შესაძლებელი იქნება აცრა. ჩვენს მოსახლეობას ექნება საუკეთესო გადაფარვის 4 კომპონენტიანი ვაქცინა.
რისკის ჯგუფები განსაზღვრულია ასაკის მიხედვით, კერძოდ, ეს არის 65 წელს გადაცილებული მოსახლეობა, 5 წლამდე ასაკის ბავშვები, განსაკუთრებით საყურადღებოა 2 წლამდე ასაკის ბავშვები.
გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინის გაკეთება შესაძლებელია 6 თვიდან. ამიტომ, 6 თვიდან 5 წლამდე ასაკი არის ის პერიოდი, როდესაც მშობლებს ვურჩევთ ბავშვისთვის ვაქცინის გაკეთებას. დანარჩენ კატეგორიას განსაზღვრავს ჯანმრთელობის მდგომარეობა და სოციალური ფენები.
გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინა უფასო იქნება სამედიცინო მუშაკებისთვის, ორსულების, ქრონიკული დაავადების მქონე პირებისა და ჭარბწონიანებისთვის“,- აღნიშნა, "ინტერპრესნიუსის" ცნობით, ჩხაიძემ

Бесплатная вакцина против сезонного гриппа станет доступна со второй половины октября
Бесплатная вакцинация против сезонного гриппа станет доступна со второй половины октября, сообщает медицинский директор «Центральной детской больницы Иашвили» Иване Чхаидзе.
«Вакцины против гриппа готовы. Как правило, вакцина поступает в Грузию в первой половине октября. Вероятно, в этом году будет то же самое, в частности, в первой половине октября в стране появится вакцина от гриппа. Вакцинация станет возможной со второй половины октября…
Группы риска определяются по возрасту, в частности, это население старше 65 лет, дети до 5 лет и особенно дети до 2 лет.
Вакцинироваться против гриппа можно с 6 месяцев. Таким образом, от 6 месяцев до 5 лет — это период, когда мы рекомендуем родителям сделать прививку своему ребенку. Остальная часть категории определяется состоянием здоровья и социальными слоями.
Вакцина против гриппа будет бесплатной для медицинских работников, беременных женщин, людей с хроническими заболеваниями и людей с избыточным весом», — сказал Чхаидзе.Posted inновости