მამუკა ხაზარაძე: შეთანხმების ჩაშლის გამო გახარიას მოუწევს ახსნას, რამ აიძულა, უარი ეთქვა ამ ნაბიჯზე
პარტიის „ძლიერი საქართველო: ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის!“ ლიდერი მამუკა ხაზარაძე გიორგი გახარიას პარტიასთან მოლაპარაკებების პროცესს აჯამებს და ამბობს, რომ ამ შეთანხმების ჩაშლის გამო გახარიას მოუწევს, ახსნა-განმარტება პროცესის გულშემატკივრებისთვის.
ხაზარაძე კვლავ მზადყოფნას გამოთქვამს, ხელი მოაწეროს შეთანხმებას.
"ვწუხვარ, რომ ჩვენი განხილვები დასრულდა. მე ახლაც მზად ვარ, ხელი მოვაწერო თავდაპირველ შეთანხმებას. გახარიას კი ამ შეთანხმების ჩაშლის გამო მოუწევს, თავად აუხსნას ამ პროცესის გულშემატკივრებს, რამ აიძულა უარი ეთქვა ამ ნაბიჯის გადადგმაზე", – წერს ხაზარაძე სოცილაურ ქსელში.
მისივე თქმით, გუშინ, 18 სექტემბერს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილთან შეხვედრისას ის და გიორგი გახარია კონკრეტულ გეგმაზე შეთანხმდნენ, რაც იმას გულისხმობდა, რომ ორივე მხარე თანაბარ პირობებში უნდა ყოფილიყო.
"გეგმის მიხედვით, ჩვენ გავერთიანდებოდით ნომერი 9-ის ქვეშ და დავდებდით პირობას, რომ არასდროს შევუწყობდით ხელს „ქართული ოცნების” მთავრობის შექმნას, დავასრულებდით ანაკლიის პორტის პროექტს დასავლური ინვესტიციებით, რაც შექმნიდა ათასობით სამუშაო ადგილს. ამ ახალი გაერთიანების მართვა ასევე მოხდებოდა სრული პარიტეტით. მე ეს შეთანხმება განვიხილე კოალიციის პარტნიორებთან, მათ კი სრულად დამიჭირეს მხარი. ჩემი მზაობა ხელმოწერასთან დაკავშირებით გუშინვე დავაფიქსირე მედიასთან.
დღეს, მზად ვიყავი, პრეზიდენტის რეზიდენციაში ხელი მომეწერა ამ შეთანხმებაზე. 15:00 საათზე გახარიამ დამირეკა და მითხრა, რომ ის ჩვენს შეთანხმებაზე უარს ამბობდა. მან მაშინვე გაავრცელა განცხადება სოციალურ ქსელში ამის თაობაზე. საღამოს კი პრეზიდენტის წინ უარი განაცხადა გუშინ შეთანხმებულ პირობებზე. მისი მთავარი არგუმენტი, ბატონი ცუცქირიძის მიერ ტელეკომპანია „ფორმულასთვის“ მიცემული ინტერვიუ იყო, რაც ამ მოლაპარაკებებში არასერიოზულად გამოიყურება", - აცხადებს ხაზარაძე.
პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის ინიციატივით, ათონელის რეზიდენციაში გამართული სამდღიანი მოლაპარაკებების შემდეგ, 19 სექტემბერს ცნობილი გახდა, რომ პარტია "საქართველოსთვის" და კოალიცია "ძლიერ საქართველოს" შორის შეთანხმება ვერ შედგა.

Лидер «Сильной Грузии» о союзе с «За Грузию»: я готов подписать первоначальное соглашение
Лидер коалиции «Сильная Грузия» Мамука Хазарадзе выразил сожаление в связи с тем, что его политическому объединению не удалось достигнуть союза с «Гахария за Грузию» и заявил, что «готов подписать первоначальное соглашение». В социальной сети Facebook Мамука Хазарадзе написал.
«По инициативе президента Саломе Зурабишвили я в понедельник сделал заявление о том, что мы с Георгием Гахария должны начать переговоры с глазу на глаз, чтобы дать возможность Грузии победить «Грузинскую мечту» и достичь европейского будущего. В интересах страны я на полном серьезе отложил в сторону прошлые сложные отношения с Георгием Гахария, потому что у меня была и есть только одна цель – лучшее, европейское будущее Грузии!
Вчера мы согласовали с президентом конкретный план, который поставит в равные условия коалицию «Сильная Грузия» и партию Гахария. Согласно плану, мы должны были объединиться под номером 9 и пообещать никогда не способствовать созданию правительства «Грузинской мечты», завершить проект порта Анаклия с западными инвестициями, что создаст тысячи рабочих мест. Этот новый союз также будет управляться на основе полного паритета. Я обсуждал это соглашение с партнерами по коалиции, и они меня полностью поддержали. Я вчера подтвердил СМИ свою готовность подписать соглашение.
Сегодня я был готов подписать это соглашение в резиденции президента. В 15:00 мне позвонил Гахария и сказал, что отказывается от нашего соглашения. Заявление об этом он тут же опубликовал в социальных сетях. Вечером в присутствии президента он отказался от согласованных вчера условий. Его главным аргументом стало интервью господина Цуцкиридзе телеканалу Formula, которое в этих разговорах выглядит несерьезным.
Мне жаль, что наши обсуждения закончились. Я по-прежнему готов подписать первоначальное соглашение. Из-за провала этого соглашения Гахарии придется объясняться перед сторонниками этого процесса, что заставило его отказаться от этого шага.
Я и мои партнеры, представители «Сильной Грузии», продолжим работать с нашей командой молодых лидеров с чистым прошлым. Наша цель остается неизменной: членство в Европейском Союзе. Мы уверены, что вместе с лидерами-единомышленниками и партиями мы положим конец 12-летнему непоколебимому, предательскому правлению «Грузинской мечты»», — написал Хазарадзе.