რუსეთი "რუსოფობიისთვის" სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის შემოღებას გეგმავს
რუსეთის ხელისუფლებამ მოამზადა დადებითი დასკვნა წინადადებაზე სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა იქნას შემოღებული საზღვარგარეთ "რუსოფობიის" შემთხვევებზე.
პროექტში ნათქვამია, რომ "რუსოფობიაში" კანონმდებლები გულისხმობენ რუსეთის მოქალაქეების დისკრიმინაციას უცხოეთის ოფიციალური პირების მხრიდან, ან საჯარო მოწოდებებს ამგვარი ნაბიჯებისკენ. მსგავსი მუხლებით პირების გასამართლებას რუსეთის სასამართლოები შეძლებენ დაუსწრებლად, განსასჯელთა იქ ყოფნის გარეშე".
რაც შეეხება სასჯელს, ამჟამინდელი პროექტით უცხოელ პირებს, რომლებსაც დამნაშავედ სცნობენ, აეკრძალებათ რუსეთში "გარკვეული თანამდებობების დაკავება ან გარკვეული საქმიანობის წარმოება". რუსეთის მინისტრთა კაბინეტში კი თვლიან, რომ ამგვარი სასჯელის სისრულეში მოყვანა რთული იქნება, რადგან საქმე ეხება უცხოეთში მცხოვრებ პირებს.
"რუსოფობიისთვის" სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის შემოღებაზე მოწოდებები რუსეთში უკვე გასული წლის ბოლოს ისმოდა. მაშინ ამ ინიციატივას მხარი დაუჭირა სამთავრობო კომისიამ, რომელიც კანონპროექტების წარმოებაზე მუშაობს. კანონპროექტში საუბარია "რუსეთის მოქალაქეების და მუდმივი ბინადრობის უფლების მქონე პირების დისკრიმინაციაზე უცხოეთში", ქვეყნის შიგნით "რუსოფობიისთვის" სასჯელი არ არის გათვალისწინებული. ასევე დაკონკრეტებული არ არის ის, თუ რა შეიძლება, ჩაითვალოს დისკრიმინაციად.
ბოლო წლებში, განსაკუთრებით, უკრაინაში რუსეთის ძალების სრული მასშტაბით შეჭრის შემდეგ რუსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლები საუბრობენ "რუსოფობიაზე", რომელმაც თითქოს დასავლეთის ქვეყნები მოიცვა. "რუსოფობიის" შემთხვევებად მათ შორის მიიჩნევენ ამა თუ იმ პირის შეყვანას სანქციების სიაში და სხვადასხვა შეზღუდვას, რომლებსაც რუსეთის მოქალაქეებს უცხოეთში უწესებენ.

В Уголовный кодекс РФ введут статью за «русофобию» за границей
Правительство России подготовило положительный отзыв на предложение ввести уголовную ответственность за «русофобию» за границей. Под русофобией законодатели понимают дискриминацию российских граждан иностранными должностными лицами или публичные призывы к ней.
В проекте говорится также о том, что судить по подобным статьям российские суды могут заочно, без присутствия подсудимых.
В правительстве сделали замечание относительно того, какое наказание предлагается ввести по этой статье. В нынешнем проекте иностранным лицам, которые будут признаны виновными, планируется запретить «занимать определённые должности или заниматься определённой деятельностью» в России. В Кабмине считают, что такое наказание будет трудно реализовать на практике, поскольку речь идёт о проживающих за границей.
Предложение ввести уголовную ответственность за «русофобию» уже поднимался в конце прошлого года. Тогда его поддержала правительственная комиссия по законопроектной деятельности. Речь в проекте статьи идёт именно о дискриминации граждан и постоянных резидентов России за границей. Наказание за «русофобию» на территории России не предусматривается. Что именно может считаться дискриминацией, также не разъясняется.
В последние годы, в особенности после начала российского широкомасштабного вторжения в Украину, представители российских властей заявляют о «русофобии», якобы охватившей страны Запада. Президент России Владимир Путин неоднократно говорил о так называемой «отмене русской культуры». Проявлениями русофобии называют и включение тех или иных лиц в санкционные списки и различные ограничения, накладываемые на граждан России за рубежом.