"Sky News" საქართველოს სანქციებისთვის გვერდის ავლაში რუსეთის ხელშეწყობაში ამხელს
საქართველო დასავლური სანქციებისთვის გვერდის ავლის საქმეში რუსეთის ხელშეწყობაში ამხილეს. ამ საკითხს ტელეკომპანია Sky News-ის საგამოძიებო რეპორტაჟი მიეძღვნა, რომლის თარგმანს რუსული მედია ავრცელებს.
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ ევროკავშირის ქვეყნებიდან და ბრიტანეთიდან რუსეთში Porsche-ს, Land Rover-ის, Mercedes-ისა და "ლუქს" კლასის სხვა ავტომობილების ექსპორტი ნულამდე დაეცა, თუმცა როგორც Sky News-ის გამოძიებამ აჩვენა, წარმატებით ხერხდება სასანქციო შეზღუდვებისთვის გვერდის ავლა და ამას "დიდად არც არავინ მალავს".
თავად გამოძიება დაიწყო საქართველო-რუსეთის საზღვარზე გადაღებული ფოტოთი, რომელიც Sky News-ის ეკონომიკურ რედაქტორ ედ კონუეის საქართველოდან კოლეგებმა მიაწოდეს. "იქაურ არაოფიციალურ სადგომებზე იმდენი ძვირადღირებული მანქანა დაგროვდა, რამდენსაც ლონდონის ფეშენებელურ რაიონ მეიფერის ოტელებთან ან დუბაიში თუ წააწყდებით" - დაწერა მაშინ კონუეიმ და კოლეგებთან ერთად გაემგზავრა რუსეთ-საქართველოს საზღვარზე, სადაც, მისი შეფასებით, ევროპული ავტომანქანების რუსეთში ტრანსპორტირების "რთული, მაგრამ გამართული სქემა" მოქმედებს.
"მიუხედავად იმისა, რომ 2022 წლიდან სანქციების გამო "ლუქს" კლასის ავტომობილების რუსეთში ექსპორტი შეწყდა, იგი ნახტომისებრად გაიზარდა ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა აზერბაიჯანი, საქართველო, ყაზახეთი", - აჩვენა Sky News-ის კვლევამ. - სადღეისოდ ბრიტანეთიდან ამ ქვეყნებში მიწოდებები, რომლებიც წარსულში მინიმალური იყო, რუსეთში ომამდელი მიწოდებების მოცულობამდეა გაზრდილი. როგორც აზერბაიჯანის საბაჟო სტატისტიკა აჩვენებს, მკვეთრად გაიზარდა ასეთი მანქანების ექსპორტი ცენტრალური აზიისა და ამიერკავკასიის სხვა სახელმწიფოებში, საქართველოს ჩათვლით. თუმცა შემდგომში ეს მანქანები საბაჟო რადარებიდან ქრება. სტატისტიკის თვალსაზრისით, ისინი აზერბაიჯანში ან საქართველოში ჩაჰყავთ, ხოლო შემდეგ იკარგებიან. და კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მომენტი: ამ დანაშაულებრივ ჯაჭვში ფაქტობრივად, ვერც ერთ კონკრეტულ ადამიანს ვერ ამხელ, თუმცა მთლიანობაში, ეს საქმიანობა სანქციების შესახებ კანონის დარღვევის ტოლფასია" - ნათქვამია საგამოძიებო რეპორტაჟში.
"ადამიანები, რომლებსაც ძვირადღირებული ავტომობილები საქართველო-რუსეთის საზღვართან მიჰყავთ, არ არიან ინფორმირებული, საიდან მოვიდა ისინი - აზერბაიჯანიდან, თბილისის ავტოსალონებიდან, თუ ევროპიდან ფოთისა და ბათუმის პორტების გავლით, - იუწყება Sky News. - ისინი მანქანებს "ზემო ლარსის" საავტომობილო გამშვები პუნქტის სიახლოვეს მდებარე სადგომებზე აჩერებენ. შემდეგ იწყება საბუთების გაფორმება. და მართალია, ევროკავშირის მიერ სანქციების შემოღების შემდეგ რუსეთში მანქანების მიწოდებაზე შეზღუდვები საქართველომაც შემოიღო, მაგრამ შესაძლებელია მათთვის გვერდის ავლა. მაგალითად, შესაძლებელია მანქანის აღრიცხვაზე აყვანა სომხეთში, სანამ მას "ზემო ლარსამდე" გადაიყვანენ. გადამყვანებს ურჩევენ, საჭიროების შემთხვევაში განაცხადონ, თითქოს რუსეთის გავლით ყირგიზეთში მიემართებიან, თუმცა ყველას - პოლიციელებსაც, რომლებმაც მანქანა უნდა აღრიცხონ და ქართველ მებაჟეებსაც ესმით, რომ მანქანა რუსეთისკენ მიემართება და რუსეთშივე დარჩება... სატრანზიტო სანომრე ნიშნების მიღების შემდეგ ქართველებს მანქანები საზღვარზე გადაჰყავთ, იქ სატრანსპორტო საშუალებებს უკვე სხვა ჯგუფი იბარებს, ქართველი მძღოლები კი გამვლელი ტრანსპორტით უკან - სამშობლოში ბრუნდებიან".
საზღვრისპირა სადგომებზე რამდენიმედღიანი დაკვირვების განმავლობაში რეპორტიორებმა იქ უამრავი ძვირადღირებული მანქანა ნახეს, "ლუქს" კლასის ახალთახალი ჯიპების Mercedes G-Wagon-ისა და Lamborghini Urus-ის და Range Rover-ების ჩათვლით, მათი VIN-ნომრების მიხედვით კი დაადგინეს, რომ ეს უკანასკნელები 2024 წელს ბრიტანულ ქალაქ სოლიჰალის ქარხანაშია წარმოებული.
როგორც მოგვიანებით ჟურნალისტებს Jaguar Land Rover-ის წარმომადგენელმა განუცხადა, ავტომწარმოებელმა პროდუქციის რუსეთსა და ბელარუსში მიწოდება 2022 წელს შეწყვიტა, საქართველოში აღმოჩენილი მანქანები კი მისთვის არ იყო განკუთვნილი: "ეს მანქანები მიეწოდათ საცალოდ მოვაჭრეებს იმ ქვეყნებში, რომელთაც რუსეთთან საზღვარი არ აქვთ, ხოლო შემდეგ მიეყიდათ კლიენტებს იმ ქვეყნებიდან, რომლებზეც რუსეთის მიმართ ზუსტად ისეთივე სანქციები და საექსპორტი კონტროლის ღონისძიებები ვრცელდება, როგორიც ბრიტანეთზეო".
თუმცა საქართველოში ამ ყველაფერს დიდად არავინ მალავს, - აღნიშნავს Sky News და იქვე დასძენს:
"ყველამ იცის, რომ ეს ძვირადღირებული ევროპული მანქანები რუსეთში არ უნდა ხვდებოდეს და მაინც, ყოველდღიურად, ერთი მეორეს მიყოლებით უამრავი ასეთი მანქანა კვეთს საქართველო-რუსეთის საზღვარს. ყველამ იცის, რომ ეს ხდება, მაგრამ არავინ არაფერს აკეთებს ამის შესჩერებლად".

«Как в лондонском Мейфэр или Дубае». Грузия стала центром поставки люксовых европейских автомобилей в Россию
24/09/2024 12:01:29 Политика, Право
Экспорт Porsche, Land Rover, Mercedes и других автомобилей класса «люкс» из стран ЕС и Великобритании в Россию упал до нуля после ее вторжения в Украину. Но введенный санкциями запрет удается обойти, и никто этого не скрывает, показывает расследование Sky News.
Оно началось с фотографии, которую экономический редактор Sky News Эд Конуэй получил от коллеги из Грузии с погранпункта на границе с Россией. «На неофициальных парковках скопилось столько роскошных автомобилей, сколько обычно можно увидеть лишь возле отеля в Мейфэр (фешенебельный район в Лондоне по соседству с Гайд-парком. – The Moscow Times) или в такой стране, как Дубай. Здесь были "Мерседесы", элитные "Лексусы", БМВ и, среди большого количества немецких машин, два "Рейндж-ровера"», – пишет Конуэй. Вместе с коллегами он отправился на грузинскую границу, где они «выявили сложную, но хорошо отлаженную систему транспортировки европейских автомобилей в Россию».
Хотя экспорт автомобилей класса «люкс» в Россию прекратился в 2022 г. из-за санкций, он стремительно вырос в такие страны, как Азербайджан, Грузия, Казахстан, показал анализ Sky News. Сейчас поставки в эти страны из Великобритании, минимальные в прошлом, находятся примерно на том же уровне, что довоенные продажи в Россию, по данным британского Управления по налогам и таможенным сборам. При этом, согласно таможенным данным Азербайджана, резко вырос экспорт таких машин из этой страны в другие государства Центральной Азии и Закавказья, включая Грузию.Но дальше эти машины пропадают с таможенного радара, отмечает Sky News: «С точки зрения статистики, они просто прибывают в Азербайджан или Грузию, а затем исчезают». Второй важный момент: ни одного человека в этой цепочке фактически нельзя уличить в каком-либо преступлении, но в совокупности эта деятельность равносильна нарушению закона о санкциях.Люди, которые доставляют дорогие автомобили к грузино-российской границе, не знают, откуда те поступают, – из Азербайджана, автосалонов в Тбилиси или напрямую из Европы через порты Поти и Батуми, пишет Sky News. Они располагают их на стоянках у автомобильного пункта пропуска «Верхний Ларс» – того самого, через который тысячи россиян бежали от мобилизации в сентябре 2022 г.
Дальше идет оформление документов. После введения санкций Евросоюзом Грузия тоже ввела ограничения на поставки автомобилей в Россию. Но их можно обойти. Например, поставить машину на учет в Армении, прежде чем доставить ее к «Верхнему Ларсу». Иногда перегонщикам советуют говорить, что они поедут через Россию в Кыргызстан, но, как сказал один российский ютубер, «все прекрасно понимают – от полицейских, которые будут ставить ее на учет, до людей на грузинской границе, – что эта машина поедет в Россию и там останется».
После получения транзитных номеров грузины перегоняют машины через границу, где их заберет другая группа людей, и затем на попутках возвращаются в свою страну.
За несколько дней наблюдения журналисты Sky News видели на стоянках у границы самые разные автомобили, включая полноразмерные люксовые внедорожники Mercedes G-Wagon и Lamborghini Urus. Журналисты проверили расположенные за лобовым стеклом VIN-номера люксовых внедорожников Range Rover: они показали, что машины совсем новые, выпущены на заводе в британском городе Солихалл в 2024 г. На документе, видневшемся на лобовом стекле одного из них, даже стояла дата – апрель 2024 г.
Представитель Jaguar Land Rover сообщил, что автопроизводитель перестал поставлять свою продукцию в Россию и Беларусь в 2022 г., а оказавшиеся в Грузии автомобили не были предназначены для нее: «Они были поставлены розничным продавцам в странах, не имеющих общей границы с Россией, а затем, в свою очередь, проданы клиентам в тех странах, на которые распространяются те же санкции и меры экспортного контроля, что и на нас в Великобритании в отношении России».
Но в Грузии никто не пытается скрыть происходящее, отмечает Sky News:
"Все знают, что эти дорогие европейские автомобили не должны попадать в Россию, но они следуют через границу один за другим, каждый день. Все знают, что происходит, но никто ничего не делает, чтобы это остановить".