კობახიძე თვლის, რომ ქართულ საზოგადოებას სჭირდება ომის შედეგების შეხსენება
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე თვლის, რომ ქართულ საზოგადოებას სჭირდება ომის შედეგების შეხსენება. ასე ხსნის ის პოლიტიკურ რეკლამაში უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიული ომის შედეგების ამსახველი სურათების გამოყენებას.
მისი თქმით, კრიტიკული მედია და ოპონენტები „იმას, რაც ხდება უკრაინაში“, „წარმოაჩენენ“ რომანტიულად და „ეს ხდება იმისთვის, რომ საზოგადოება შეაგუოთ ომის იდეას“.
„საზოგადოებამ კარგად უნდა გაიაზროს, რა არის ომის ფასი [...]საქართველოში ომს და უკრაინის სცენარის განხორციელებას ვერ ეღირსებით. საზოგადოებას უნდა შევახსენოთ, რა არის ომის შედეგები და ომის ფასი“,- უთხრა მან გმირთა მემორიალთან ჟურნალისტებს, სადაც სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით მივიდა.
მან კომენტარი არ გააკეთა კიევის რეაქციაზე უკრაინის თემის პოლიტიკურ რეკლამაში გამოყენებასთან დაკავშირებით.
"საზოგადოებას ვახსენებთ, რა შედეგები მოჰყვება ომს ზოგადადა და რა ავიცილეთ თავიდან 2022 წელს, 20023 წელს და რა უნდა ავიცილოთ თავიდან ამ საპარლამენტო არჩევნების საფუძველზე და ამ საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ. [...]
[ომისა და მშვიდობის შედარება] ეს არის პრინციპული იმისათვის, რომ საზოგადოებამ გააკეთოს სწორი არჩევანი. რაც არის გამოსახული ამ სურათებზე, არის ის, რაც თავიდან ავირიდეთ ძალიან დიდი ბრძოლის ფასად, სხვათა შორის. 2022-2023 წლებში ჩვენს ქვეყანას ელოდებოდა იგივე ბედის გაზიარება ჩვენ რომ სწორი ნაბიჯები არ გადაგვედგა და იგივეს აპირებენ ვიღაც-ვიღაცეები საპარლამენტო არჩევნების შემდეგაც“,- ამტკიცებს კობახიძე.
თბილისში გამოჩნდა პარტია "ქართული ოცნების" საარჩევნო ბანერები წარწერით: "არა ომს, აირჩიე მშვიდობა". ზოგ ბანერზე მარცხენა მხარეს გამოსახულია უკრაინის დონეცკის ოლქის სოფელ ბოგოროდიჩნეში დაბომბვის შედეგად განადგურებული ტაძარი, მარჯვნივ კი თბილისის სამების ტაძარი. ბანერების მარცხენა მხარეს შავ-თეთრი ფოტოებია, მარჯვენა მხარეს კი - ფერადი.

Кобахидзе о баннерах с фотографиями Украины: мы избежали этого для нашей страны
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе прокомментировал использование в политической рекламе правящей партии «Грузинская мечта» изображений украинских городов, пострадавших от российских обстрелов.
У Кобахидзе, в частности, спросили – если бы Украина использовала кадры Сухуми в предвыборных целях, было бы ли это для него дружеским жестом или моральным поступком? Он ответил:
«Я помню, что украинцы активно использовали эти кадры в разных целях, в том числе и в юмористических, но это другой вопрос. Сегодня мы говорим о последствиях войны в целом и о том, чего мы избежали для нашей страны в 2022-2023 годах, и чего следует избегать. Это самое главное, исходя из этих парламентских выборов и после выборов.
Кобахидзе попросили прокомментировать и заявление министерства иностранных дел Украины.
«То, что происходит в Украине, неприемлемо. Что касается этого заявления, я не буду его комментировать. Что касается сравнения войны и мира, то для общества принципиально важно сделать правильный выбор, который изображен на этих баннерах, которого мы избегаем ценой очень большой борьбы, в том числе в 2022-2023 годах. Нашу страну постигла бы такая же участь, если бы мы не поступили правильно. Некоторые люди собираются сделать то же самое даже после этих парламентских выборов. Если не дай Бог и общество примет неправильное решение», – добавил он.