საქართველოსა და საბერძნეთს შორის მართვის მოწმობების გადაცვლა თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდების ჩაბარების გარეშე იქნება შესაძლებელი
27/09/2024 07:04:15 საზოგადოება, რეკლამა
შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვახტანგ გომელაური ოფიციალური ვიზიტით საბერძნეთის რესპუბლიკაში იმყოფება.
შსს ინფორმაციით, ვიზიტის ფარგლებში ვახტანგ გომელაურმა, მოადგილე ალექსანდრე დარახველიძესთან ერთად შეხვედრა გამართა საბერძნეთის რესპუბლიკის ინფრასტრუქტურისა და ტრანსპორტის მინისტრთან ქრისტოს სტაიკურასთან.
მათივე ცნობით, შეხვედრის დასრულების შემდეგ ვახტანგ გომელაურმა და ქრისტოს სტაიკურასმა მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარების და გადაცვლის შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
„შეთანხმების ხელმოწერას საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საბერძნეთის რესპუბლიკაში, ლევან ბერიძე და პოლიციის ატაშე საბერძნეთის რესპუბლიკაში, შოთა ხურციძე ესწრებოდნენ.
შეთანხმების ამოქმედების შემდგომ, მხარეთა მიერ გაცემული მოქმედი მართვის მოწმობის მფლობელები, თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარების გარეშე შეძლებენ მიიღონ თანაბარი ძალის მქონე მართვის მოწმობა იმ სახელმწიფოში, რომელიც მათ კანონიერ საცხოვრებელს წარმოადგენს.
შეთანხმებით განსაზღვრულია იმ სატრანსპორტო საშუალების კატეგორიები/ქვეკატეგორიები, რომელთა სამართავად გაცემული მართვის მოწმობები ექვემდებარებიან გადაცვლას, კერძოდ, AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C, D1, D1E, D, DE, CE და C1E კატეგორიების/ქვეკატეგორიების სამართავად გაცემული მართვის მოწმობების გადაცვლა თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდების ჩაბარების გარეშე იქნება შესაძლებელი.
საქართველოს მთავრობასა და საბერძნეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარების და გადაცვლის შესახებ შეთანხმება მხარეთა მიერ შესაბამისი შიდა პროცედურების დასრულების შემდეგ შევა ძალაში.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი ტიპის შეთანხმებები საქართველოს, ასევე, გაფორმებული აქვს ესპანეთის სამეფოსთან და ირლანდიასთან“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Между Грузией и Грецией подписано соглашение о взаимном признании и обмене водительских удостоверений
27/09/2024 07:04:15 Общество, Реклама
Министр внутренних дел Вахтанг Гомелаури находится с официальным визитом в Республике Греция. В рамках визита Вахтанг Гомелаури вместе с заместителем Александром Дарахвелидзе провел встречу с министром инфраструктуры и транспорта Республики Греция Христосом Стаикурасом.
По завершении встречи Вахтанг Гомелаури и Христос Стаикурас подписали соглашение о взаимном признании и обмене водительских удостоверений.
На подписании соглашения присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Республике Греция Леван Беридзе и атташе по вопросам полиции в Республике Греция Шота Хурцидзе.
После вступления в силу соглашения владельцы действующих водительских удостоверений, выданных одной из сторон, смогут получить равносильное водительское удостоверение в государстве, которое является их законным местом жительства, без сдачи теоретического или практического экзамена.
В соглашении определены категории/подкатегории транспортных средств, для управления которыми выданные водительские удостоверения подлежат обмену. В частности, обмену без сдачи теоретического или практического экзамена подлежат водительские удостоверения, выданные для управления транспортными средствами категорий AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C, D1, D1E, D, DE, CE и C1E.
Соглашение о взаимном признании и обмене водительских удостоверений между правительством Грузии и правительством Республики Греция вступит в силу после завершения соответствующих внутренних процедур сторон.