სახალხო დამცველი ენგურის ხიდთან შეხვდა კონფლიქტით დაზარალებულებს
სოხუმის დაცემის დღეს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი ენგურის ხიდთან მივიდა, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობას შეხვდა და ადგილზე გაეცნო საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთისას ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობას.
„31 წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც ჩვენ მოქალაქეებს მოუწიათ, იძულებით დაეტოვებინათ თავისი საცხოვრებელი სახლები და საკუთარ ქვეყანაში დევნილად ქცეულიყვნენ. ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის რომ ეს კონფლიქტი, რომელმაც უამრავი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, მშვიდობიანად მოგვარდეს და ადამიანების უფლებები ამ ხიდის ორივე მხარეს თანაბრად იყოს დაცული - სადაც არ არის მშვიდობა იქ არ არის დაცული ადამიანის უფლებები.
ჩემი მთავარი სამშვიდობო გზავნილი აფხაზი ძმების და დების მიმართ არის ის, რომ ჩვენს შორის არსებული დაპირისპირება, აუცილებლად შერიგებით უნდა დასრულდეს და ადამიანების მდგომარეობა, მათი უფლებების დაცვისა და ცხოვრების ხარისხი უნდა გაუმჯობესდეს,“ - განაცხადა სახალხო დამცველმა.

Омбудсмен Грузии: мы должны сделать все для того, чтобы конфликт, был решен мирным путем
Народный защитник Грузии Леван Иоселиани в День падения Сухуми посетил Ингурский мост и встретился с населением, пострадавшим от конфликта, сообщают в офисе Омбудсмена.
«Прошел 31 год с тех пор, как наши граждане были вынуждены покинуть свои дома и стать беженцами в собственной стране. Мы должны сделать все для того, чтобы этот конфликт, унесший столько жизней, был решен мирным путем, и чтобы права людей по обе стороны этого моста были в равной степени защищены – там, где нет мира, нет прав человека.
Мое главное мирное послание абхазским братьям и сестрам заключается в том, что конфликт между нами должен быть прекращен путем примирения, а положение людей, защита их прав и качество жизни должны быть улучшены», — заявил Народный защитник.