TI: "საგანგაშოა, რომ "ხარებას" არჩევნებთან დაკავშირებული პროცესების დე-ფაქტო ზედამხედველის ფუნქცია ჩაბარდა"
08/10/2024 07:23:12 საზოგადოება
"საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" ( TI) ცნობით, "საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის - ვახტანგ გომელაურის გადაწყვეტილებით, არჩევნებთან დაკავშირებულ პროცესში ზვიად ხარაზიშვილი, იგივე “ხარება” იქნება ჩართული".
ორგანიზაციის შეფასებით, "საგანგაშოა, რომ "ხარებას" არჩევნებთან დაკავშირებული პროცესების დე-ფაქტო ზედამხედველის ფუნქცია ჩაბარდა".
"2024 წლის 30 სექტემბერს შინაგან საქმეთა მინისტრმა გამოსცა ბრძანება „საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნების თავისუფალ, უსაფრთხო და მშვიდ გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად ზოგიერთი ღონისძიების განხორციელების თაობაზე“. აღნიშნული ბრძანების თანახმად, საქართველოს რეგიონებში და თბილისში იქმნება „სამართალდარღვევების პრევენციისა და მათზე რეაგირებისთვის პასუხისმგებელი ჯგუფები“ - ე.წ. „ტერიტორიული ჯგუფები“.
მსგავსი აქტები შინაგან საქმეთა მინისტრის მიერ წინა საერთო არჩევნების დროსაც გამოიცემოდა ხოლმე. თუმცა, ამჯერად სიახლე ის არის, რომ 2016 და 2020 წლებისგან განსხვავებით, ტერიტორიული ჯგუფების შემადგენლობაში, სხვებთან ერთად, შედის არა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის შესაბამისი ტერიტორიული დანაყოფის ხელმძღვანელი, როგორც უწინ იყო, არამედ სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მიერ გამოყოფილი წარმომადგენელი. აღნიშნული დეპარტამენტის ხელმძღვანელის თანამდებობას კი დღემდე იკავებს აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტის მიერ ადამიანის უფლებების სერიოზული დარღვევების გამო სანქცირებული ზვიად ხარაზიშვილი, რომელიც პოლიტიკური ოპონენტებისა და საპროტესტო აქციების მონაწილეთა მიმართ სისასტიკით არის ცნობილი.
- საგანგაშოა, რომ შინაგან საქმეთა მინისტრმა ზ. ხარაზიშვილი დღემდე არათუ თანამდებობიდან არ გაათავისუფლა, არამედ მას არჩევნებთან დაკავშირებული პროცესების დე-ფაქტო ზედამხედველის ფუნქციაც ჩააბარა. ამ მხრივ, ასევე საგანგაშოა მინისტრის ზემოაღნიშნული ბრძანების დანართის მე-6 მუხლის პირველი პუნქტის ნორმაც, რომლის თანახმად, საპოლიციო ძალებმა „პრევენციული და სამართალდარღვევაზე რეაგირების ღონისძიებები“ შეიძლება განახორციელონ, მათ შორის, „კენჭისყრის შენობის მიმდებარედ ხალხის ნაკადის არსებობის შემთხვევაში“, რაც იმას ნიშნავს, რომ „ხარება“ და მისი მონაწილეობით შექმნილი “ტერიტორიული ჯგუფები” შეიძლება მოქმედებაში მოვიდნენ იმ შემთხვევაშიც, თუ საარჩევნო უბნების შორიახლოს ხალხი იქნება შეკრებილი, თუნდაც მშვიდობიანად. მინისტრის ბრძანების ამ დებულებას არა მხოლოდ არ გააჩნია რაიმე კანონიერი საფუძველი, არამედ იგი პირდაპირ ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლით განმტკიცებულ შეკრების თავისუფლებას.
მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს, დაუყოვნებლივ შეცვალოს თავისი ბრძანება და გააუქმოს, როგორც განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელის წარმომადგენლის მონაწილეობა ე.წ. „ტერიტორიულ ჯგუფებში“, ისე საპოლიციო ძალების უფლებამოსილება, მიიღონ ე.წ. „პრევენციული ზომები“ საარჩევნო უბნებთან მშვიდობიანად შეკრებილი ამომრჩევლების წინააღმდეგ", – აცხადებენ ორგანიზაციაში.

TI: участие Звиада Харазишвили в избирательных процессах недопустимо
Участие находящегося под санкциями США Звиада Харазишвили в избирательных процессах недопустимо, заявляют в грузинском отделении Transparency International. Так в НПО комментируют решение министра внутренних дел Вахтанга Гомелаури поручить попавшему под санкции США главе грузинского спецназа контролировать выборы:
«30 сентября 2024 года министр внутренних дел издал приказ «осуществить некоторые меры для обеспечения проведения выборов в парламент Грузии 26 октября 2024 года в свободной, безопасной и мирной обстановке. Согласно упомянутому приказу, в регионах Грузии и Тбилиси созданы «группы, ответственные за предотвращение правонарушений и их реагирование», так называемые «территориальные группы».
Аналогичные акты были изданы министром внутренних дел во время предыдущих всеобщих выборов. Однако на этот раз новшеством является то, что, в отличие от 2016 и 2020 годов, в состав территориальных групп входит в том числе не руководитель соответствующего территориального подразделения Департамента специального назначения министерства, как раньше, а представитель, назначенный главой департамента. Пост главы упомянутого ведомства занимает Звиад Харазишвили, попавший под санкции Минфина США за серьезные нарушения прав человека и известный своей жестокостью по отношению к политическим оппонентам и участникам акций протеста.
Вызывает тревогу то, что министр внутренних дел не только не уволил З. Харазишвили, но возложил на него функцию фактического куратора процессов, связанных с выборами. В этой связи вызывает тревогу и норма первого пункта статьи 6 приложения к вышеупомянутому приказу министра, согласно которой силы полиции могут осуществлять «меры профилактики и реагирования на преступления», в том числе «если в районе избирательного участка будет поток людей», это означает, что «Хареба» и созданные при его участии «территориальные группы» могут «начать действовать», даже если люди собираются возле избирательных участков мирно. Данное положение приказа министра не только не имеет никакой юридической основы, но и прямо противоречит свободе собраний, закрепленной в Конституции Грузии и международном праве в области прав человека.
Мы призываем министра внутренних дел Грузии немедленно изменить свой приказ и отменить участие представителя главы Департамента специальных задач в так называемых «территориальных группах», право полиции использовать так называемые «превентивные меры» против избирателей, мирно собирающихся возле избирательных участков», — говорится в заявлении TI.