ლუკაშენკოს აფხაზეთში 20 ჰექტარი ზღვისპირა მიწა აჩუქეს
ბელორუს ავტორიტარ ლიდერ ალექსანდრე ლუკაშენკოს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში 200 000 კვ.მ ზღვისპირა მიწა აჩუქეს, - წერენ "ბელარუსის საგამოძიებო ცენტრის" ჟურნალისტები.
საგამოძიებო მასალებში ყურადღება მახვილდება ლუკაშენკოს 2022 წლის სექტემბრის მოულოდნელ ვიზიტზე ბიჭვინთაში, სადაც მას ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო ლიდერმა ასლან ბჟანიამ უმასპინძლა.
"ამ ვიზიტიდან მეორე დღეს, 2022 წლის 29 სექტემბერს არაღიარებული რესპუბლიკის პრემიერმა მხარი დაუჭირა ინიციატივას, 20 ჰექტარი ზღვისპირა ტერიტორია "საინვესტიციო პროექტის ფარგლებში, კერძოდ, ოჩამჩირეს რაიონში საკურორტო სანატორიუმების კომპლექსის მშენებლობისთვის" გადასცემოდა შპს "ჟემჩუჟინა 2010"-ს, რომელიც მართალია, აფხაზეთშია რეგისტრირებული, თუმცა მხოლოდ 10%-ით ეკუთვნის ადგილობრივ მკვიდრს - ვინმე დავით კვიცინიას, 90%-იანი წილის მფლობელი კი ლუკაშენკოს ვიზიტამდე ორი თვით ადრე თავად ბელარუსში დარეგისტრირებული კომპანიის - ტერმალიას" დირექტორი, ლუკაშენკოს პირადი დაცვის ყოფილი თანამშრომელი ალექსანდრე რომანოვსკია. ინვესტიციის საპროგნოზო მოცულობად დასახელდა 15 მლრდ რუბლი (თითქმის 260 მლნ დოლარი), რაც იმხანად აფხაზური ბიუჯეტის მთელს საშემოსავლო ნაწილს (13,3 მლრდ რუბლს) აღემატებოდა და 100 მლნ დოლარით აჭარბებდა ინვესტიციას, რომელიც თავად ბელარუსში ავტოქარხნის მშენებლობაში ჩინეთმა ჩადო" - წერენ გამომძიებელი ჟურნალისტები.
შპს "ჟემჩუჟინას" ნომინალური წილის აფხაზი მფლობელი დავით კვიცინია, როგორც გამოძიების პროცესში გაირკვა, არაფრით გამორჩეული რიგითი მოქალაქეა, რომელსაც "ფორმალური მონაწილეობისთვის" გარკვეული თანხა გადაუხადეს.
"საქმის კურსში არ ვარ.... მგონი, საბუთები ჩემზეა გაფორმებული. არც კი ვიცი, რას აკეთებენ იქ, რას - არა. დიდი თანხა არ მოუციათ, მხოლოდ პროცესში ფორმალური მონაწილეობისთვის გადამიხადეს ერთჯერადად" - განუცხადა გამომძიებელ ჟურნალისტს თავად კვიცინიამ.
გაირკვა, რომ მან გენერალური მინდობილობა გაუფორმა "აფხაზეთის გმირს" - წარსულში ქართველების წინააღმდეგ ბრძოლების მონაწილე ყოფილ საველე მეთაურ ზორიკ ჭყონიას, რომელიც, დე-ფაქტო ლიდერ ასლან ბჟანიას მსგავსად, წარმოშობით ოჩამჩირეს რაიონიდანაა და ამჟამად სწორედ იმ სოფლის გამგებელია, რომლის ტერიტორიასაც განეკუთვნება ზემოთხსენებული 20 ჰა ზღვისპირა მიწა, ამავდროულად - დე-ფაქტო პრეზიდენტთან არსებული არაფორმალური საკონსულტაციო ორგანოს წევრიც. ჭყონიების ოჯახის საკუთრებაშია რაიონის საკვანძო აქტივი - თერმული წყაროებიც, რომლებზეც ზორიკ ჭყონიას ძმას - ნუგზარს საკურორტო კომპლექსი აქვს გახსნილი.
რაც შეეხება შპს "ჟემჩუჟინა 2010"-ის გადამწყვეტი - 90%-იანი წილის ბელარუს მფლობელს, როგორც გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა დაადგინდეს, კომპანიის ფაქტობრივი მმართველი ლუკაშენკოს უახლოესი გარემოცვის წევრი - ბელარუსის ავტორიტარი ლიდერის საქმეთა მმართველი ვიქტორ შეიმანია და არა ალექსანდრე რომანოვსკი, რაზეც, მათ შორის, აფხაზური დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან მისი მიმოწერის დეტალებიც მეტყველებს. საგულისხმოა, რომ შეიმანი ესწრებოდა ბიჭვინთაში ლუკაშენკოს 2022 წლის სექტემბრის ვიზიტსაც და მინსკში ასლან ბჟანიას 2023 წლის თებერვლის საპასუხო ჩასვლასაც.
ცნობისთვის: 2008 წლის აგვისტოში, რუსეთ-საქართველოს ომისა და რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ ალექსანდრე ლუკაშენკო სოჭში აფხაზ და ოს ლიდერებს შეხვდა, თუმცა სოხუმისა და ცხინვალის "დამოუკიდებლობა" დღემდე არ უღიარებია. ბელარუს ავტორიტარ ლიდერს რამდენჯერმე აქვს განმარტებული, რომ მსგავსი ნაბიჯი ზიანის მომტანი იქნებოდა მინსკისთვის, უპირველესად - ეკონომიკური კუთხით (დასავლეთის მხრიდან მოსალოდნელი სანქციების გამო), მოსკოვი კი მისთვის ამ მოსალოდნელი ზიანის ანაზღაურებას არ აპირებდა.
2022 წლის აგვისტოს ბოლოს აფხაზეთის დე-ფაქტო ლიდერმა ასლა ბჟანიამ განაცხადა, რომ "რესპუბლიკა რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფოს შემადგენლობაში შესვლას ისურვებდა". იმავე წლის სექტემბრის ბოლოს კი ბიჭვინთას მოულოდნელად ეწვია ლუკაშენკო. ამ "არაოფიციალური ვიზიტის" დასასრულს, რომლითაც, როგორც შემდეგ თავად ლუკაშენკომ განაცხადა, მას "ქართველების წყენინება არ სურდა", ბელარუსის ავტორიტარმა ლიდერმა აფხაზეთთან "თანამშრომლობის განვითარების აუცილებლობის" შესახებ გააკეთა განცხადება, ხოლო ერთ თვეში მინსკში ბჟანიას საპასუხო ვიზიტისას ლუკაშენკომ თქვა, რომ "აფხაზებიც, ოსებიც, ბელორუსებიც, ქართველებიც - ყველანი რაღაცნაირად უნდა შეიკრან, შეკოწიწდნენ რუსეთის გარშემო".

«Белорусский расследовательский центр»: Лукашенко подарили участок земли в Абхазии
Белорусскому авторитарному лидеру Александру Лукашенко подарили участок земли в самопровозглашенной республике Абхазия в 200 000 кв.м. Об этом пишут журналисты-расследователи «Белорусского расследовательского центра».
Внимание акцентируется на неожиданный визит белорусского лидера в Пицунду в сентябре 2022 года. Тогда Александр Лукашенко встретился с абхазским президентом Асланом Бжания. Ранее же Лукашенко неоднократно заявлял, что признание Абхазии нанесло бы Минску слишком большой ущерб, а Москва, по его словам, не была готова компенсировать возможные последствия. Тогда Лукашенко и Бжания заявили о планах развивать сотрудничество, передает SOVA.
«На следующий день после поездки Лукашенко, 29 сентября 2022 года, премьер непризнанной республики одобрил предложение о передаче ООО «Жемчужина 2010» прибрежного земельного участка площадью 20 га. Для сравнения - это почти три площади Независимости в Минске», - пишет центр.
Через месяц в Сухуми вышел сюжет, в котором передачу этой территории объяснили реализацией инвестиционного проекта в селе Кындыг Очамчирского района - строительство санаторно-курортного комплекса.
«Планируемый объем инвестиций - 15 млрд рублей (почти 260 млн $). ООО «Жемчужина 2010» зарегистрировано в Абхазии и на 90% принадлежит гражданину Беларуси, на 10% гражданину Абхазии», - говорилось в материале.
Расследователи обращают внимание на то, что названная сумма в 2022 году превышала расходную часть абхазского бюджета - она составляла 13,3 млрд рублей. Они отметили, что для строительства автозавода «БелДжи» в Беларуси Китай выделил на 100 млн долларов меньше.
Сообщается, что «Жемчужина 2010» принадлежит белорусской компании «Термалия» и «гражданину Абхазии Давиду Квициния». Компания была зарегистрирована в Беларуси за два месяца до визита Лукашенко в Пицунду, директором является экс-сотрудник Службы безопасности белорусского лидера Александр Романовский.
О «таинственном», номинальном владельце компании (считают расследователи) - абхазе - информации у Центра нет.
«Единственное упоминание, которое нам удалось найти, - задержание за вождение в нетрезвом виде в 2017 году. Его непубличность натолкнула нас на мысль, что Квициния может быть номинальным владельцем компании, скрывающим интересы других лиц», - говорится в статье.
«Я вообще не в курсе… Бумаги, по-моему, на меня сделаны. Я даже не в курсе, что там делают, что не делают», - сказал журналисту Центра Давид Квициния, отметив, что «большой суммы» ему не дали, только за услуги - за «формальное участие».
Известно, что гендоверенность Квициния выписал на имя «героя Абхазии», участника грузино-абхазской войны Зорика Чкония, бывшего полевого командира. Он - родом из Очамчирского района, как и Аслан Бжания.
«На момент публикации он занимает должность председателя поселка Кындыг, где расположен участок, выделенный для проекта «Жемчужина 2010». Как «Герой Абхазии» Зорик Чкония входит в неформальный консультативный орган, с которым абхазский президент проводил совещания по важным для страны решениям (в последний раз - в сентябре 2022 года). <> Семье Чкония принадлежит ключевой актив в районе - термальные источники, которыми славится Кындыг. Основал курортный комплекс с этими источниками Нугзар Чкония, брат Зорика», - говорится в статье.
Авторы расследования утверждают, что фактически компанией «Жемчужина 2010» управляет бывший государственный деятель Беларуси, управляющий делами Лукашенко - Виктор Шейман и его люди, а не клан Чкония или сам Александр Романовский, о чем свидетельствует переписка с официальными лицами Абхазии. Именно Шейман присутствовал на встрече Лукашенко с Бжания в Абхазии в сентябре 2022 года и во время ответного визита абхазского лидера в Минск в феврале 2023-го. Сообщается, что Шейман выплачивает за участок земли, на котором ничего так и не построено.
«Исходя из этой стоимости, можно предположить, что территория площадью 20 га будет стоить примерно $6,4 млн. Участок «Жемчужины 2010» находится непосредственно на берегу Черного моря, и, скорее всего, его цена еще выше», - пишет Центр.
Напомним, что в августе 2008 года после войны российско-грузинской войны и признания Россией независимости Абхазии и Южной Осетии Александр Лукашенко встречался с абхазскими и югоосетинскими лидерами в Сочи. Однако до сих пор Минск так и не признал оккупированные территории Грузии «государствами». Александр Лукашенко не раз давал понять, что это нецелесообразно для Беларуси. В конце августа 2022 года Аслан Бжания заявил, что его регион готов «присоединиться к Союзному государству Беларуси и России». А 28 сентября 2022 года Александр Лукашенко весьма неожиданно приехал в Абхазию.