რუსეთმა "სახელმწიფოთაშორისი ძებნა“ გამოაცხადა საქართველოს მოქალაქეზე, რომელსაც ყირიმის ხიდის აფეთქებასთან კავშირში ადანაშაულებს
14/10/2024 05:53:31 საზოგადოება
რუსეთმა „სახელმწიფოთაშორისი ძებნა“ გამოაცხადა საქართველოს მოქალაქე ალექსანდრე ინასარიძესა და უკრაინის მოქალაქე სერგი ანდრეიჩენკოზე, რომლებსაც ქერჩის, იგივე ყირიმის ხიდის აფეთქებასთან კავშირში ადანაშაულებს, – იუწყება რუსული მედია.
ყირიმის ხიდზე აფეთქება უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრიდან შვიდი თვის შემდეგ მოხდა.
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტს ინასარიძისა და ანდრეიჩენკოს წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრული აქვს "ტერაქტის და ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ასაფეთქებელი ნივთიერებების შეძენის და კონტრაბანდის" მუხლებით.
2024 წლის მარტში მოსკოვის ბასმანის რაიონის სასამართლომ ალექსანდრე ინასარიძეს პატიმრობა დაუსწრებლად შეუფარდა.
რუსეთის მიერ ანექსირებული ყირიმის ხიდზე სატვირთო ავტომანქანა 2022 წლის 8 ოქტომბერს აფეთქდა და მსხვერპლი და ნგრევა გამოიწვია. აფეთქებიდან ოთხი დღის შემდეგ რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა გამოაცხადა, რომ უკრაინის სამხედრო დაზვერვის მიერ „ორგანიზებული ტერაქტის" გამოძიების ფარგლებში დააკავა რუსეთის 5 და უკრაინის და სომხეთის 3 მოქალაქე და დაადგინა თანამონაწილეები, რომელთაგან საქართველოს 2 მოქალაქეა. რუსეთის უშიშროების სამსახურის მაშინდელ ოფიციალურ ინფორმაციაში ალექსანდრე ინასარიძე მოხსენიებული იყო სანდრო ინოსარიძედ, მეორე პირი კი - ბროკერად, რომლის სახელი ლევანია.
ტელეკომპანია „პირველი" იმ პერიოდში წერდა, რომ რუსეთის საგამოძიებო მასალებში მოხსენიებული სატვირთო ავტომანქანა ეკუთვნის ინასარიძის დედას, რომელიც რუსეთის ვერსიას სისულელეს უწოდებს.

Россия разыскивает гражданина Грузии в связи с «терактом» на Крымском мосту Поделиться Россия разыскивает гражданина Грузии в связи с «терактом» на Крымском мосту
14/10/2024 05:53:31 Общество
Россия объявила в «межгосударственный розыск» гражданина Грузии Александра Инасаридзе и гражданина Украины Сергея Андрейченко, которых обвиняет в причастности к взрыву моста в Керчи (также известного как Крымский мост). Об этом 14 октября, написало российское госагентство ТАСС. Следственный комитет России возбудил против Инасаридзе и Андрейченко уголовное дело по статьям «Теракт и приобретение, и контрабанда взрывчатых веществ организованной группой».
Взрыв на Крымском мосту произошел через семь месяцев после масштабного вторжения России в Украину. 8 октября 2022 года на мосту взорвался грузовик, что привело к жертвам и разрушениям.
Через четыре дня после взрыва Федеральная служба безопасности России заявила, что в рамках расследования «организованного украинской военной разведкой теракта» она арестовала пятерых граждан России и троих граждан Украины и Армении, а также выявила соучастников, двое из которых являются гражданами Грузии. В официальном заявлении Службы безопасности России на тот момент Александр Инасаридзе упоминался как Сандро как Иносаридзе, а другой человек – как брокер, которого зовут Леван.
Телеканал «Пирвели» тогда писал, что грузовик, упомянутый в материалах российского расследования, принадлежит матери Инасаридзе, которая называет российскую версию бредом.
Представители правительства Грузии тогда заявили, что Грузия не имеет никакого отношения к взрыву на Крымском мосту.
В марте 2024 года Басманинский районный суд Москвы заочно приговорил Александра Инасаридзе к лишению свободы.