მაკრონი: "მთავრობის ნაბიჯები ფაქტობრივად გაწევრიანების პროცესის შეჩერებას იწვევს, ქართველებს არჩევანის გამოხატვა რამდენიმე დღეში მოუწევთ"
18/10/2024 08:37:43 პოლიტიკა
ჩვენ გამოვხატეთ შეშფოთება საქართველოში არსებული ვითარების გამო, როდესაც მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯები ფაქტობრივად იწვევს გაწევრიანების პროცესის შეჩერებას, – ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტმა ევროპული საბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ ბრიფინგზე განაცხადა.
მისი თქმით, ქართველ ხალხს თავისი არჩევანის გაკეთება რამდენიმე დღეში მოუწევს.
„რაც შეეხება საერთაშორისო საკითხებს, ჩვენი მხარდაჭერა გამოვუცხადეთ მოლდოვას ამ მნიშვნელოვან საარჩევნო კონტექსტში, როდესაც ის რუსეთის მიერ განხორციელებული ჰიბრიდული ქმედებების ზეგავლენის ქვეშ იმყოფება. ჩვენ გამოვხატეთ შეშფოთება საქართველოში არსებული ვითარების გამო, მაშინ, როდესაც მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯები ფაქტობრივად იწვევს გაწევრიანების პროცესის შეჩერებას, ქართველ ხალხს თავისი არჩევანის გამოხატვა რამდენიმე დღეში მოუწევს“, – განაცხადა, "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" ცნობით, ემანუელ მაკრონმა.

Президент Франции: шаги, предпринятые правительством Грузии приводят к приостановке присоединения к ЕС
18/10/2024 08:37:43 Политика
«Мы выразили обеспокоенность нынешней ситуацией в Грузии – шаги, предпринятые правительством, по сути, приводят к приостановке процесса присоединения», – заявил президент Франции Эммануэль Макрон на брифинге после окончания сессии Европейского совета.
«Что касается международных вопросов, мы выразили поддержку Молдове в этом важном предвыборном контексте, когда она находится под влиянием гибридных действий, осуществляемых Россией.
Мы выразили обеспокоенность нынешней ситуацией в Грузии. Шаги, предпринятые правительством, фактически приводят к приостановке процесса присоединения, грузинский народ должен будет выразить свой выбор через несколько дней», — заявил Эммануэль Макрон.