ბაიდენი - შოლცს: უკრაინის მხარდაჭერა არ უნდა შესუსტდეს
აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი ოფიციალური ვიზიტით ბერლინში პარასკევს ჩავიდა. ეს მისი ბოლო ვიზიტია გერმანიაში სახელმწიფოს მეთაურის რანგში. ის გერმანელ კოლეგას სასახლეში ეწვია და შეხვდა გერმანიის კანცლერ ოლაფ შოლცს.
ბაიდენისა და შოლცის საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა უკრაინის ომი იყო. გერმანია მხოლოდ შეერთებულ შტატებს ჩამორჩება კიევისთვის გაწეული სამხედრო დახმარების მოცულობით. ბაიდენმა მადლობა გადაუხადა შოლცის მთავრობას უკრაინის მხარდაჭერისთვის.
”რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ არის თავდასხმა მეგობრულ დემოკრატიაზე, მაგრამ ასევე იმ პრინციპებზე, რომლებიც 75 წლის განმავლობაში ინარჩუნებდნენ მშვიდობასა და უსაფრთხოებას ევროპაში”, - თქვა მან.
ამერიკის პრეზიდენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინას მკაცრი ზამთარი ელის და მოკავშირე ქვეყნებმა დახმარება უნდა გაზარდონ. ”მე მესმის, რომ ღირებულება მაღალია,” - თქვა მან. ”მაგრამ ეს არაფერია იმ სამყაროში ცხოვრების პერსპექტივასთან შედარებით, სადაც აგრესია მართავს და დიდი ქვეყნები თავს ესხმიან პატარებს მხოლოდ იმიტომ, რომ მათ ეს შეუძლიათ.”
შოლცმა უპასუხა, რომ გერმანია დაეხმარება უკრაინას „სანამ საჭირო იქნება“ და აღნიშნა უკრაინის სამხედრო დახმარების გაზრდის შესაძლებლობა და მისი ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის აღდგენის მხარდაჭერა ევროპაში გაყინული რუსული აქტივების გამოყენებით.
გერმანული მედია ხაზს უსვამს, რომ პრეზიდენტს და კანცლერს არ უხსენებიათ უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის მიერ წარმოდგენილი "გამარჯვების გეგმა". ორივე მათგანი სკეპტიკურად უყურებს ზელენსკის მთავარ მოთხოვნებს - უკრაინის ნატოში ადრეული შესვლისა და რუსეთის ტერიტორიაზე შორი მანძილის დასავლური იარაღის გამოყენების ნებართვის თაობაზე. ოლაფ შოლცმა თქვა: „ჩვენ გარანტიას ვიძლევით, რომ ნატო არ გახდება ომის მხარე, რათა ამ ომმა არ გამოიწვიოს კიდევ უფრო დიდი კატასტროფა. ჩვენ კარგად გვესმის ეს პასუხისმგებლობა“. მან კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არ ეთანხმება უკრაინისთვის Taurus-ის შორი მოქმედების რაკეტების მიწოდების იდეას.
სახელმწიფოს მეთაურებმა ასევე განიხილეს ვითარება ახლო აღმოსავლეთში. შოლცის თქმით, ის და ამერიკის პრეზიდენტი იმედოვნებენ, რომ ყველაფერს გააკეთებენ, რათა თავიდან აიცილონ კონფლიქტის ესკალაცია და ამავე დროს აღიარონ ისრაელის თავდაცვის უფლება. მან აღნიშნა, რომ იმედოვნებს ცეცხლის შეწყვეტისა და ისრაელის მძევლების დაბრუნების, რაც გზას გაუხსნის საბოლოოდ პალესტინის სახელმწიფოს შექმნას.
ბაიდენი პარასკევს ასევე შეხვდა ფედერალურ პრეზიდენტ ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერს. შტაინმაიერმა ბაიდენს გადასცა გერმანიის უმაღლესი ჯილდო. მისი თქმით, გერმანია პატივს სცემს ბაიდენის მრავალწლიან ერთგულებას ტრანსატლანტიკური ალიანსისადმი, მის პოლიტიკურ ლიდერობას ევროპისთვის ამ სახიფათო მომენტში. ბაიდენი ჯორჯ ბუშის შემდეგ მეორე ამერიკელი პრეზიდენტია, რომელმაც ეს ჯილდო მიიღო.
პარასკევს საღამოს ბერლინში ასევე დიდი ბრიტანეთის პრემიერ - მინისტრი კირ სტარმერი და საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი ჩავლენ.

Байден – Шольцу: поддержка Украины не должна ослабевать
Президент США Джо Байден приехал в пятницу с официальным визитом в Берлин. Это его последний визит в Германию в качестве главы государства. Он посетил президентский дворец Бельвью и встретился с канцлером Германии Олафом Шольцем.
Одной из главных тем разговора Байдена и Шольца была война в Украине. Германия – вторая после США страна по объёмам военной помощи Киеву. Байден поблагодарил правительство Шольца за поддержку Украины.
«Война России против Украины – это атака на дружественную демократию, но также и на принципы, которые поддерживали 75 лет мира и безопасности в Европе», – сказал он.
Американский президент подчеркнул, что Украине предстоит суровая зима и страны-союзники должны усилить свою помощь. «Я понимаю, что цена высока, – сказал он. – Но это ничто в сравнении с перспективой жить в мире, где правит агрессия, и большие страны нападают на меньшие просто потому что могут».
Шольц ответил, что Германия будет помогать Украине «столько, сколько потребуется», и упомянул возможность усилить военную помощь Украине и поддержку восстановления её энергетической инфраструктуры за счёт заблокированных российских активов в Европе.
Немецкие СМИ подчёркивают, что президент и канцлер не упомянули так называемый план победы, представленный президентом Украины Владимиром Зеленским. Они оба скептически относятся к главным требованиям Зеленского – скорейшему вступлению Украины в НАТО и применению дальнобойной артиллерии на территории России. Олаф Шольц заявил: «Мы гарантируем, что НАТО не станет стороной войны, чтобы эта война не привела к еще большей катастрофе. Мы прекрасно осознаем эту ответственность, и никто не может ее у нас отнять». Он ещё раз подчеркнул, что не одобряет идею поставить Украине дальнобойные ракеты Taurus.
Главы государств обсудили также ситуацию на Ближнем Востоке. Шольц заявил, что вместе с американским президентом надеется сделать всё возможное, чтобы избежать эскалации конфликта, в то же время признавая право Израиля на самооборону. Он упомянул, что надеется на прекращение огня и возвращение израильских заложников, что откроет путь к возможному созданию палестинского государства.
Байден также встретился в пятницу с федеральным президентом Франком-Вальтером Штайнмайером. Штайнмайер вручил Байдену высшую немецкую награду – Большой крест ордена «За заслуги перед Федеративной республикой». Он сказал, что Германия чтит многолетнюю преданность Байдена трансатлантическому альянсу, его политическое лидерство в этот опасный для Европы момент и служение общему благу, честности и порядочности. Байден – второй после Джорджа Буша – старшего американский президент, удостоенный этой награды.
Как ожидается, вечером в пятницу в Берлин приедут также премьер-министр Великобритании Кир Стармер и президент Франции Эммануэль Макрон.