საპატრიარქო: ეკლესია პოლიტიკურ მხარედ ვერ წარმოჩინდება, თუმცა მხარდამჭერი იქნება არჩევანის, რომელიც საქართველოს მოუტანს მშვიდობას
22-10-2024 14:27:16 საზოგადოება
საქართველოს საპატრიარქო არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე აცხადებს, რომ რომელიმე პოლიტიკური მხარის სასარგებლოდ პოზიციონირებას არ აპირებს. ამასთან, საპატრიარქო სასულიერო პირებს რეკომენდაციით მიმართავს.
„დღეს ჩვენი ქვეყანა უმნიშვნელოვანეს გზას გადის. ერთი მხრივ, ეროვნული და სარწმუნოებრივი ღირებულებების დაცვა და, მეორე მხრივ, ქვეყნის გამთლიანება, სუვერენიტეტისა და მშვიდობის შენარჩუნება, როგორც სახელმწიფო ინსტიტუციების, ასევე საზოგადოების მხრიდან უმთავრეს მიზანს წარმოადგენს.
არაერთხელ გაგვიცხადებია, რომ საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია, როგორც ჩვენი ერისა და ქვეყნის ყველაზე დიდი გამაერთიანებელი და მოამაგე, პოლიტიკურ მხარედ ვერ წარმოჩნდება, თუმცა ერთმნიშვნელოვნად იქნება მხარდამჭერი ისეთი არჩევანისა, რომელიც საქართველოს მოუტანს ხანგრძლივ მშვიდობას და საზოგადოებაში იმ ღირებულებების განმტკიცებას, რომლებიც ქრისტიანული და ოჯახური ტრადიციების გამყარებას შეუწყობს ხელს.
შესაბამისად, არჩევნების პერიოდში მოჭარბებული ემოციებისა და დაძაბულობის ფონზე, ვთხოვთ სასულიერო პირებს, თავიანთ გამონათქვამებსა და მოწოდებებში გაითვალისწინონ, რომ საზოგადოებრივი ერთობისა და სიმშვიდის შენარჩუნებისათვის მათ განსაკუთრებული როლი ენიჭებათ.
აღვავლეთ ლოცვებს, რათა უფალმა მომადლოს ჩვენს ერს წყალობა და მოციქულის სიტყვისამებრ, მშვიდობის საკვრელით შევინარჩუნოთ სულის ერთობა“,- ნათქვამია საპატრიარქოს განცხადებაში.

Патриархия: ГПЦ не может быть представлена как политическая сторона
Патриархия Грузии делает заявление в связи с предстоящими парламентскими выборами. Подчеркивается, что Грузинская православная церковь (ГПЦ) не может быть представлена как политическая сторона, но она безоговорочно поддержит выбор, который «принесет Грузии прочный мир и укрепит ценности в обществе, что будет способствовать укреплению христианских и семейных традиций».
Патриархия просит духовенство «учитывать в своих заявлениях и обращениях, что им отведена особая роль в поддержании единства и мира в обществе».
«Сегодня наша страна проходит важнейший путь. С одной стороны, защита национальных и религиозных ценностей, а с другой — объединение страны, сохранение суверенитета и мира являются главными целями как государственных институтов, так и общества.
Мы неоднократно заявляли, что Грузинская православная церковь, как величайший объединитель и хранитель нашего народа и страны, не может быть представлена как политическая сторона, но она безоговорочно поддержит выбор, который принесет Грузии прочный мир и укрепит ценности в обществе, которые будут способствовать укреплению христианских и семейных традиций.
Поэтому, на фоне чрезмерных эмоций и напряженности в предвыборный период, мы просим духовенство учитывать в своих заявлениях и призывах, что им отведена особая роль в поддержании единства и мира в обществе», — сказано в заявлении.