კობახიძე: ანაკლიის პორტის პროექტის მშენებლობის პროცესში პირველ ეტაპზე 500-მდე ადამიანი დასაქმდება
დღეს, ჩვენ აღვნიშნავთ ჩვენი ქვეყნისთვის უდიდესი სტრატეგიული მნიშვნელობის მქონე პროექტის, ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობის დაწყებას, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი ნავსადგურის წყლის ინფრასტრუქტურის პროექტირება - მშენებლობის დაწყების ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, პროექტის პირველ ფაზაზე, უშუალოდ მშენებლობის პროცესში, სამშენებლო და ლოგისტიკურ სამუშაოებზე 500-მდე ადამიანი დასაქმდება.
მისივე ინფორმაციით, პორტის პირველი ფაზის გამტარუნარიანობა წელიწადში 600 ათასი კონტეინერი იქნება, საორიენტაციო საინვესტიციო ღირებულება კი 600 მლნ დოლარს შეადგენს.
მან თქვა ისიც, რომ პირველი გემის მიღების თარიღად 2029 წელი დასახელდა, თუმცა იტოვებს იმედს, რომ უფრო სწრაფადაც იქნება შესაძლებელი პორტის ოპერირების დაწყება.
„ნავსადგურის წყლის ინფრასტრუქტურის პროექტირებისა და სამშენებლო სამუშაოების ტენდერში გამარჯვებული ბელგიური კომპანია Jan De Nul გეგმის თანახმად, 16 სექტემბრიდან, უკვე შეუდგა სამუშაოებს. პირველ ეტაპზე დაგეგმილია ნავსადგურის აკვატორიის ზღვის ფსკერის გაღრმავება და ინტენსიური სამუშაოების შედეგად, უკვე მნიშვნელოვანი პროგრესი გვაქვს.
მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყნისთვის ასეთი სტრატეგიული პროექტის მშენებლობაში დიდი გამოცდილების და მაღალი საერთაშორისო რეპუტაციის მქონე კომპანია იქნება ჩართული. „იან დე ნული“ სწორედ საზღვაო-სამშენებლო სამუშაოებზეა სპეციალიზებული. აღსანიშნავია, რომ კომპანიას სრულად, ან ნაწილობრივ, განხორციელებული აქვს ისეთი პროექტები, როგორებიცაა - პანამის არხის გაფართოების პროექტი, სუეცის ახალი არხი ეგვიპტეში, ახალი საზღვაო პორტი ნადორში (მაროკო), ჰამბურგის პორტის გაღრმავების პროექტი, დუბაის ხელოვნური კუნძული და სანაპირო. დამეთანხმებით, რომ ეს ჩამონათვალი უკვე მეტყველებს ამ კომპანიის განსაკუთრებულ გამოცდილებაზე და ჩვენ მოხარულები ამ კომპანიის ჩართულობით ვართ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის განვითარებაში. პროექტის პირველ ფაზაზე, უშუალოდ მშენებლობის პროცესში, სამშენებლო და ლოგისტიკურ სამუშაოებზე 500-მდე ადამიანი დასაქმდება. პორტის პირველი ფაზის გამტარუნარიანობა იქნება 600 ათასი კონტეინერი წელიწადში. საორიენტაციო საინვესტიციო ღირებულება 600 მლნ დოლარს შეადგენს. რაც შეეხება ნავსადგურის პროექტზე კერძო პარტნიორის შერჩევის პროცესს, ამ ეტაპზე ჩინურ-სინგაპურულ კონსორციუმთან ზუსტდება წარმოდგენილი წინადადების დეტალები, რის შემდეგაც საპარტნიორო შეთანხმება და საკონცესიო შეთანხმება ახლო მომავალში გაფორმდება“, - განაცხადა კობახიძემ.

Премьер: на первом этапе в строительстве порта Анаклия будет занято до 500 человек
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе, выступая с речью на церемонии начала проектирования водной инфраструктуры и строительства глубоководного порта Анаклия, заявил, что это проект имеет «большое стратегическое значение» для Грузии.
Кобахидзе заявил, что на первом этапе реализации проекта на строительных и логистических работах будет занято до 500 человек.
Он отметил, что пропускная способность первой фазы порта составит 600 тысяч контейнеров в год, а ориентировочная инвестиционная стоимость — 600 млн $.
«Согласно плану бельгийской компании Jan De Nul, победившей в тендере на проектирование и строительство водной инфраструктуры порта, работы начались с 16 сентября. На первом этапе планируется углубить морское дно порта, и в результате интенсивных работ мы уже добились значительного прогресса.
Важно, что к строительству такого стратегического для страны проекта будет привлечена компания с большим опытом и высокой международной репутацией», — отметил глава правительства Грузии.
Кобахидзе сообщил, что компания Jan De Nul специализируется конкретно на военно-морских строительных работах. Она полностью или частично реализовала такие проекты, как проект расширения Панамского канала, Новый Суэцкий канал в Египте, новый морской порт в Надоре (Марокко), проект углубления порта Гамбург, искусственный остров и пляж Дубая.
«Согласитесь, что этот список уже демонстрирует особый опыт этой компании, и мы рады участию этой компании в развитии глубоководного порта Анаклия.
На первом этапе проекта на строительных и логистических работах непосредственно в процессе строительства будет занято до 500 человек. Пропускная способность первой очереди порта составит 600 тысяч контейнеров в год. Ориентировочная инвестиционная стоимость — 600 миллионов долларов.
Что касается процесса выбора частного партнера по проекту порта, то на данном этапе детали предложения будут уточнены с китайско-сингапурским консорциумом, после чего в ближайшее время будут подписаны Соглашение о партнерстве и концессионное соглашение», — сообщил премьер Грузии.